| Elissagrz a întrebat:

vrea sa va povestesc ceva si sa-mi spuneti si parerea voastra. Sunt cu iubitul meu de aproape 3 ani, parintii mei vor sa-mi faca cadou o garsoniera sa ma mut singura. Eu tot insist cu iubitul meu sa ne mutam impreuna iar el nu vrea, tin sa mentionez ca eu am 19 ani iar el 22. Zice ca el are viata lui, zice ca deja ma vad casatorita, el nu vrea sa se mute la mine zice ca o sa ne mutam impreuna cand o sa aiba el casa lui. Incep sa cred ca nu isi vede un viitoar cu mine. El e foarte "mamalau" nu stiu cum sa ma exprim mai frumos si nu cred ca si-ar lasa parintii pentru a se muta cu mine. Spuneti-mi parerea voastra!

Răspuns Apreciat de Editori
| adeluna a răspuns:

Inteleg ca te simti respinsa si abandonata. Si el probabil se teme de hiper responsabilizare. Punctul asta nu trebuie sa fie neaparat ruptura relatiei voastre. Dar poate fi o sansa sa ve redescoperiti, acum ca adulti si indivizi capabil de a exista si pe cont propriu. Sa va reintalniti ca egali, ca oameni liberi care aleg sa fie impreuna, nu unde unul se simte indatorat celuilalt. E normal sa vrem sa ne putem baza pei cei apropiati. Dar cel mai sanatos e sa lucram cu noi insine incat sa ne putem indeplini propriile nevoi. Cum ziceam, relatiile sa vina din libera alegere, nu necesitate sau teama de singuratate. Muta-te singura. Cred ca va fi o experienta benefica dezvoltarii tale.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fricos de responsabilitati - nu e pregatit inca de viata dura. Nici mie nu mi.ar placea sa ma mut in casa unei tipe - mi se pare o injosire asupra mea ori e al meu imobilul sau plec in irak ca soldat cu salariu de 6000€ pe luna si imi cumpar in 2 ani un mega apartament apoi da bag pe una in casa (dar na astea sant povesti cu femeia zic) am alt stil de viata ma descurc de unul singur

regis
| regis a răspuns:

Ori accepti ca omul declanga tine poate avea opinii diferite, ori iti gasesti altul, care nu are deloc.
Daca se va muta cu tine doar pentru ca tu il santajezi in vreun fel sau altul, relația voastra nu va dura foarte mult.
Cerandu-ne sfatul, ai omis insa un detaliu destul de important: aveti ambii un venit lunar sigur? Va puteti auto-intretine?

| Adry05 a răspuns:

Mă nu știu ce să zic, ar fi mai multe variante
1. e genu de persoană foarte orgolioasă și indepdentă și nu vrea să se simtă că îl întreți tu când vine vorba de locuință și vrea să facă singur banii pentru locuința în care să vă mutați împreună, din faptul că ți-a zis asta se cam respinge varianta că nu vede viitor cu tine
2. nu e încă pregătit să facă pasu ăsta... consideră că mai trebuie să treacă ceva timp și până la urmă are oarecum dreptate adică aveți abia 19 și 22, aveți o viață întreagă să stați împreună
3. poate chiar nu vede un viitor și zice asta ca să amâne ori nici el nu realizează dar nici nu vede un motiv să se despartă de tine
oricare din astea ar fi, normal mi se pare să vorbești cu el deschis situația și să afli exact motivul refuzului

| cristimihailov a răspuns:

Doua lovituri dintr-o aruncare.

Vei avea un loc al tau in care sa stai si scapi si de prietenul tau care nu pare deloc a fii de viitor pentru tine.

Felicitari happy

| Jus7t a răspuns:

Știi deja cum stă treaba, el nu e pregătit încă să locuiască cu tine, asta nu înseamnă că nu ține la tine sau că e neserios, doar că i se pare prea devreme pentru pasul ăsta.