| Silvya18 a întrebat:

Vreau sa cer un sfat in legatura cu parintii mei.Nu ma lasa nicaieri sau daca es la o plimbare pe citeva ore ma suna striga la mine, imi zic sa vin acasa, mi-e rusine cind sunt cu cineva si ma suna strigind la mine.Prietenele mele se duc la club, iar eu nici ziua nu pot esi.
Am 14 ani.
Ce sa fac ca sa ma lase macar putin fara sa ma sune la fiecare 5 min?
Am vorbit cu ei si nici un rezultat sadsadsad

8 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Nu cred eu ca te suna din 5 in 5 minute Haide spune adevarul - asa cum este nu cum l-ai relatat tu

| Aleeeeeexandra a răspuns:

Dovedeste-le ca pot avea incredere in tine in primul rand. explica-le ca nu este normal acest comportament si ca in modul acesta nu vor reusi decat sa te indeparteze de ei

| Owakey a răspuns:

Bună!

Prietenele tale la 14 ani sunt la club? Mai bine nu ai ieşi cu ele, nici eu, ca băiat, nu aş faceo. Acum hai să revenim la problema ta: ca să te lase mai mult afară, trebuie să le demonstrezi că eşti destul de matură şi că pot avea încredere în tine. Nu ştiu să îţi spun metode, deoarece diferă de la familie la familie chestia asta. Tu trebuie să reuşeşti să îţi dai seama cum sunt şi să le demonstrezi, după aceea, nu ve mai avea nicio problemă, desigur până nu intri în comă alcoolică prima oarăhappy.

Baftă!

| keyasol a răspuns:

Buna! problema tocmai asta e ai 14 ani esti prea mica pentru club si plimbari de cateva ore iar datorita vremurilor in care traim parintii se ingrijoreaza, incearca sa vb cu ei si sa.i intrebi cum cred ei k ar trebui sa te comporti apoi spune ti punctul de vedere si incercati impreuna sa uniti cele 2 pareri.nu incerca sa vezi in parintii tai dusmani ci incearca sa te imprietenesti cu ei discuta cu calm.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia priveste si te minuneaza. toti care aveti 14-15 ani aveti probleme cu parintii.voi.ei nu au cu voi.sau au da nu au cui se plange? ca nu am vazut nici un parinte pe TPU, care sa se planga de adolescenti? inseamna ca voi santeti buni si parintii ingrozitor de rai.cand ma gandesc la viitorii parinti care vin din urma, ma umfla rasul.depeacuma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Club iti trebuie tie la 14 ani? Da ce nu sti cum sa ajungi violata sau cu o sticla in cap? Sau dependenta de pastilute cu efect si mai stiu eu ce? Stai potolita.

Si eu zic ca atunci cand iesi afara sa ii anunti dinainte ca vrei sa iesi, sa le spui cu cine, unde mergi si cat stai. Eventual sa ii suni tu ca sa le zici ca ai ajuns in loc x si ca stai x timp si in x timp ajungi acasa.
Si daca se pune problema de o intarziere ii suni ca sa stie.

Stiu cum e, dupa o vara in care veneam doar la 2-3 noaptea acasa, desi eram in siguranta, in timpul anului si mai ales sambata sau duminica nu ma lasau prea mult afara, ma sunau imi ziceau chestii de genu ca vin dupa tine. Daca se intuneca ma cauta prin tot orasu si tot asa laughing.
Deci nu esti singura care a trait asta la 14 ani, dar pana la urma sunt parinti, isi fac griji.

Eu daca as fi parinte si mai ales mama de fata as urmario non-stop, trebuie sa existe aceasta precautie pentru a sti ca copilul este ok si nu i s-a intamplat nimic.
Uite eu nu am inteles de ce ma suna mama in disperare cand intarzii pana nu am patit acelasi lucru cu ea, stiind ca trebuie sa vina la ora x, intarziind, m-a bagat in panica si am inceput sa sun ca disperata laughing. Trebuie sa ii intelegi si sa te pui un pic in locul lor.

| OpenMindedGirl a răspuns:

Trebuie sa le dovedesti parintilor tai ca pot avea incredere in deciziile tale pentru ca esti o fata desteapta si nu te iei dupa altii daca nu iti vor binele.
La 14 ani eu nu aveam nici o inclinatie sa merg pe la cluburi, sincera sa fiu, poate de aia se poarta asa cu tine. Posibil sa creada ca fetele de varsta ta se maturizeaza prea repede in ziua de azi si nu in sensul bun al cuv. Pe vremea lor era altfel. Oricum iti vor binele. happy

| mihaelabrunetzika a răspuns:

Eu am 16 si nici acum nu ma lasa in cluburi! Nu sunt foarte incintata de idee dar adevarul e ca pina pe la 18-19 ani nici nu avem ce cauta acolo! Cred ca cel mai bine este sa te supui hotaririlor parintilor pentru ca ei i-ti vor doar binele chiar daca te mai si cearta sau pedepsesc.