| anonim_4528 a întrebat:

Heya.am o problema cu mama mea.
deci de fiecare data cand vreau sa ies in oras.ma intreaba cu cine merg, imi cere numarul lor, unde merg exact, cat stau. ok mi se pare normal. dar cum nu ii raspund o singura data.incepe sa ii sune pe toti.si sa se asigure ca sunt cu ei.si ieri am fost la un festival in oras.si mi-a zis ca ma lasa pana la 9 seara.si inainte sa plec mi-a zis ca doar pana la 8:30... si a urmat o cearta.trebuia sa merg cu o colega noua in clasa.si m-a luat la texte ca ea nu o stie pe noua colega, nu ma lasa sa merg cu ea etc.si dupa tot tamtamu.am plecat.am ajuns la festival.am stat pana pe la 8 si dupa ma suna si imi face crize sa vin acasa...ca nu mai ma lasa niciunde. dar nu am inteles de ce i-am raspuns la telefon.nu avea de ce sa se lege.

sau cand vreau sa ies in parc sau prin apropiere face la fel.

nu stiu ce sa fac. m-am saturat.sa ma tot sune din 5 in 5 min etc...pe altii nici nu ii suna. mie deja mi-e rusine sa mai ies in oras din cauza ei.
face ca si cum nu ar avea incredere in mine...intotdeauna ii e frica sa nu patesc ceva.am inteles. dar de cate ori ies nu patesc nimic.si altii prieteni de ai mei ies.si nici un parinte nu face asa cu ei. ii suna odata si gata.straight face

ce ma sfatuiti sa fac? vreau sa o scot din starea asta.sa ma lase si pe mine sa ies.totusi am 14 ani.nu mai am 3 stiu sa am grija de mine.

multumesc ca ati citit. dau fundita la cel mai folositor sfat.:*

3 răspunsuri:
| redrosegirl a răspuns:

Buna! Te inteleg! Eu am 18 ani si ai mei imi fac la fel, uneori chiar mai rau.Am incercat sa le explic ca sunt majora,ca vremurile s-au schimbat,dar nimic.Ei o tin pe a lor, cica vor sa ma protejeze, dar exagereaza! Incearca sa-i explici ca te simti prost cand te suna din 5 in 5 minute, spune-i ca vrei sa-ti traiesti viata. poate te va intelege! Pa, pa! Pupkiss

| Andreutzaaandreea a răspuns:

Incearca sa-i spui cat de stanjenita te simti cand te tot suna mereu si incearca sa o faci sa aiba mai multa incredere in tine. si eu am tot 14 ani si asa era si mama inainte cand nu prea vorbeam cu ea nu aveam o reletie de prietenie, dar mai tarziu stand cu ea, iesind la cumparaturi cu ea am devenit cele mai bune prietene si acum are incredere in mine. pe de o parte ar trebui sa o intelegi ca isi face multe griji pentru tine sa nu patesti ceva, dar si ea exagereaza. incearca sa-i explici ca numai esti o copila si te poti descurca in mare parte singura

| AllDayAllNight a răspuns:

Poi e normal sa isi faca griji pentru tine.Esti fetita ei.in ziua de azi se intampla o multzime de grozavii.Ar trebui sa vorbesti deschis cu ea, si sa-i spui ca nu-i foarte ok sa-i sune pe toti din grupul tau.trebuie sa aiba incredere in tine.Totusi,gadeste-te ca daca Doamne fereste ai patii ceva si nu ar suna, cum ar fi? E mama ta, e normal ai 14 ani, si se gandeste la protectia ta. Vorbeste cu ea.:*