| Randomname09 a întrebat:

Bună, TPU!
Vreau să-mi răspundeți serios deoarece sunt nelămurit în legătură cu ceva.
Cunosc un caz în care o fată de 13 ani a rămas însărcinată cu o persoană majoră dar persoana majoră nu a intrat la pușcărie pentru corupere de minori, cum se explică asta? Dacă nu depun părinții plângere poate rămâne liber?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se explica legal, probabil nu s-a ajuns la urmarirea penala deoarece nu s-a depus plangere penala si nici nu s-a inceput urmarirea penala din oficiu.
In prezent, incepand cu 1.01. 2024, o asemenea fapta este considerata viol asupra unui minor, daca diferenta de varsta este mai mare de 5 ani, conform Codului penal, citez:
"ART. 218^1. Violul săvârşit asupra unui minor
  (1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise de un major cu un minor care nu a împlinit 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la 7 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (4) Dacă faptele prevăzute la alin. (1)-(3) sunt comise în una din următoarele împrejurări:
g) în urma faptei, victima a rămas însărcinată,
    maximul special al pedepsei se majorează cu 3 ani.
  (7) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (1^1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă între făptuitor şi victimă nu depăşeşte 5 ani."
Daca parintii depun plangere penala sigur va fi condamnat.

| Randomname09 explică (pentru Ioandelasal):

Păi, dacă părinții sunt de acord cu chestia respectivă și nu depun plângere împotriva lui, nu vor exista consecințe?

| darrio2007 a răspuns (pentru Randomname09):

Ăia nu sunt parinti care ar fi de acord cu asa ceva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Randomname09):

Vai de acei parinti, care sa fie de acord cu ce spui.
Si apoi aceasta infractiune se urmareste penal din oficiu, indiferent pe ce cale se afla de comitere, respectiv plangere penala, denunt penal, un denunt anonim, etc.

| MarianWLF a răspuns:

Exista astfel de situatia datorita faptului ca 9 din 10 violuri nu sunt declarate, de rusine, de frica agresorului, de gura lumii daca se afla, cu atat mai mult ar trebui sa reclami daca stii despre cine este vorba, chiar daca parintii nu au reclamat asta nu te impedica sa o faci tu, protectia copilului impreuna cu politia se sesizeaza si direct la usa lor merg, nu mai au pe unde scoate camasa, vor recunoaste, daca actul e recent se pot obtine probe.

| dullcat a răspuns:

Daca acei parinti sunt de la tara sau provin in general din medii precare, disfunctionale, nu cred ca mai trebuie nimic explicat, din nefericire pentru copilul respectiv.

| Randomname09 explică (pentru dullcat):

Nu am înțeles mai exact ce ai vrut să spui, poți să-mi explici în alt mod dacă nu te deranjează?

| dullcat a răspuns (pentru Randomname09):

Da.Realitatea este ca la tara oamenii inca au o mentaliatate invechita si nu vad o problema in relatiile dintre minori si adulti in toata firea.Sarcina cu atat mai mult este privita ca un dar de la Dumnezeu, chestie extrem de toxica, luand in considerare ca un copil nu poate creste un alt copil si astfel de cazuri nu se termina mai niciodata frumos pentru mame.Acestea risca sa ajunga in relatii toxice, nefericite, cu abuzuri si violenta domestica, sa depinda de sot, ca doar s-au lasat de scoala pentru a avea grija de cel mic etc. etc.