| Chainsaw a întrebat:

Buna tuturor.Am 13 ani si nu sunt deloc dezvoltata.Am zis ca dupa ce imi vine ciclu' poate mai ma dezvolt si eu dar de unde. de abia se formeaza sanii.Cand incerc sa ma plang mamei incepe sa ma injure si sa zica ca e vina mea pentru ca nu mananc.Am 36 kg la 13 ani.Ce sa fac? ar trebui sa incerc sa mananc? Si sunt foarte mica de inaltime am 1, 50.Nu vad legatura, ea zice ca daca nu mananc nu ma dezvolt si nu o sa cresc in inaltime. Daca mananc mai mult cam cat ar trebui pentru un copil de varsta mea cresc in inaltime si imi cresc si sanii, etc?laughing

24 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mănâncă sănătos şi apucă-te de un sport.
Sâni cresc mai târziu! La mulţi ani!

| anss23 a răspuns:

Dar macar mananci? Daca nu mananci normal, iti poti raspunde singura la intrebare. Avand in vedere inaltimea ta, 36 de kilograme nu este atat de putin, greutatea ideala ar fi 40-41kg.Ai putea sa te apuci de un sport sau fa niste exercitii acasa si incepe sa mananci normal, daca nu ai facut-o pana acum.
Totusi, nu trebuie nici sa exagerezi cu mancatul doar in ideea de a te dezvolta, nu te apuca sa mananci multe dulciuri si grasimi deoarece daca nu te-ai ingrasat pana acum, inseamna ca ai un metabolism rapid si nu o vei face indiferent de ce vei manca.Si a fi slab nu este egal cu a fi sanatos.

| madagascar a răspuns:

Nu e neparat din cauza mancarii, poate fi o dereglare hormonala, sau trasatura de familie, au timp sa iti creasca, cel mai mult vor creste cand vei ramana insarcinata, esti inca mica ai timp si pentru sani.

| cristiiiiiii a răspuns:

E din cauza metabolismului poti manca tu tone de dulciuri si ce mai vrei degeaba daca nu se lipeste. eu zic sa astepti totusi ai abia 13 ani o sa te dezvolti

| Azµre a răspuns:

2500 Calorii / Zi

| raduro1985 a răspuns (pentru Azµre):

2500 calorii e mult prea putin. 2500Kcal e normal pentru un barbat adult. Pentru un copil de 13 ani e prea mult.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Astea sunt prosti ce zici tu aici.
Nu îţi mai păsa.
Mănâncă când ţi-e foame şi nu trece pe la fast-food.
Creşterea e până la 21-24 de ani.
Pe curând!

| Liviu a răspuns (pentru PedoBarbie):

Tu esti savanta draga mea? fetele cresc pana pe la 16 MAXIM 18 ani, baieti cresc pana pe la 21 de anihappydupa numai.
Stiu asta din experienta, de aia fetele in clasa a8 sunt ditamai zebrele fata de baieti, eu personal eram mic de statura cu baieti din clasa mea cand eram in a 8, fetele erau inalte rau.
Ei bine, ele au ramas asa, nu au mai crescut, in schimb, noi suntem inaltihappy toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mamata e proasta si nu stie sa-ti explice.nu-ti trebuie decat rabdare.ai 13 ani. unii incep sa se dezvolte la 14, altii la 15...si tot asa.eu am mai crescut la 25 dupa ce m-am casatorit.AI RABDARE.va veni si vremea ta.traieste-ti copilaria si nu te grabi sa devii adult.vei castiga.

| para001 a răspuns:

3000 calorii / zi

| xFakeSmilex a răspuns:

Buna!
Nu te stresa, esti destul de mica...mai ai timp destul sa te dezvolti.
Ar trebui sa mananci pentru ca esti slabuta. Iar in legatura cu inaltime, nu poti face nimic.
Toate vin la randul lor, stai linistita.

Succes!

| tsunami11 a răspuns:

Posibil poti incerca sa mananci mai mult dar nu cred ca sanii si inaltimea are de aface cu mincatul insa ca orice al copil ar trebui sa mananci bine ca acum esti in dezvoltare si te poate ajuta mult asta.

| Andreea_Mihaella_1998 a răspuns:

Si eu eram foarte mica din familie.dar am facut inot cativa ani si pe la 12 ani am inceput sa iau in greutate, m.am inaltat[desi acum la 14 ani am 1, 55 dar ma rog]..insa problema mea actuala este ingrasatul..adica am 50 de kg si imi pare ca sunt prea grasa pentru inaltimea mea dar unii zic ca nu se vede. ANYWAY raspuns la intrebarea ta: sportul e cheia ..iti recomand inotul

| sophieLY a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fie din cauza ca nu mananci. De exemplu, eu mananc o gramada de dulciuri si nu ma ingras niciodata. Probabil tu te vei dezvolta mai tarziu, am mai intalnit cazuri de genul asta, stai linistita, nu te mai stresa ca o sa vina si timpul in care sa te dezvolti. happy

| raduro1985 a răspuns (pentru sophieLY):

Afla ca dulciurile nu neaparat ingrasa. Asta pentru ca fiecare organism sintetizeaza diferit zaharurile. Grasimile sunt cele care ingrasa oricum. Singura metoda sa nu te ingrasi ramane sportul.

| AbigailCiobotaru a răspuns:

Nu te ingrijora, eu am 12, 7 luni, am 1.50 inaltime si 32kg

| raduro1985 a răspuns:

Cresterea si dezvoltarea sunt in primul rand influentate de anumiti hormoni si abia dupa aceea de ceea ce mananci (glandele care secreta anumiti hormoni sunt dependente de anumite substante chimice din mancare). Am avut si eu probleme ca a ta. De la 12 ani si pana la 17 eram cel mai mic din clasa (incluzand fetele). Devenisem obsedat de asta si totodata de sporturile ca inalta (baschet, volei-astea le-am practicat eu) dar nici un semn in 6 ani, nici un cm in plus. In schimb, am terminat clasa a 10-a cu 1.65 si am inceput clasa a 11-a cu 1.77-12 cm intr-o vara. Asa a fost sa fie (sporturile astea nu au efect imediat, si in plus eu unul nu le recomand in exces (asa cum am facut eu) fetelor pentru ca transforma grasimile in muschi (iar sanii sunt in mare parte din grasimi).
Toate astea legate cu lipsa informarii au avut un impact asupra mea. Astazi am 1.86-la 27 de ani si de 10 ani ma lupt cu durerile de picioare in special noaptea-inaltare brusca legata cu carenta de magneziu si vitamina B6. De vreo 2 ani merg in permanenta cu tratamentul dupa mine pentru ca din pacate 12cm in 3 luni au cerut si foarte mult magneziu pentru functionarea corecta a muschilor.
Ce incerc sa spun ca idee:
incearca ceva sporturi si in acelasi timp nu neglija mancarea (pentru ca esti fata si tii la silueta-pastreaza raportul de 2000kcal/zi dar incearca alimentele cu multe vitamine (C, A, grpul vitaminelor B etc) si metale (Calciu -pentru oase(daca vrei sa te innalti ai neaparata nevoie de el), Magneziu, Fier, Zn, Se etc.). Toate metalele (sau elementele de care are organismul nevoie) se asimileaza in organism doar cu ajutorul vitaminelor. Aici iti pot sugera multe fructe si sa eviti mancarurile cu grasimi nesaturate (carnea de porc si orice contine grasime in stare pura).

| MegaChrysos a răspuns:

Buna happy Pai nu vad problema mancarii aicihappy De exemplu si eu pe la varsta ta eram micut happy Dar nu de la mancarehappy Mancam chiar foarte multhappy Du-te la medic si fa-ti un control si el o sa iti dea ceva vitamine happy Normal ca nu vei creste imediat dupa ele, dar daca respecti programul lor si toata reteta alimentara data de medic, vei deveni o fata frumoasahappy Chiar regret ca esti asa de prost dezvoltata sad

| raduro1985 a răspuns (pentru MegaChrysos):

Simplul control la un medic ar fi util. Insa suplimentul de vitamine prescris niciodata nu e suficient. Si asta pentru ca organismul uman are nevoie de o multituidine de vitamine (desi as pune aici si metalele), iar pentru ca tot necesarul sa fie atins ai avea nevoie de 1pumn de pastile. In plus, in sange apar doar carentele, si nu neaparat de nevoile pe care le are organismul la momentul respectiv-pubertate in cazul de fata.

| crish98 a răspuns:

In primul rand nu imediat dupa ce iti vine ciclul iti cresc sani trebuie sa ai putina rabdare...ai doar 13 ani sper ca nu vrei sa arati la varsta ta ca Bianca Dragusanu

| ApathyWoman a răspuns:

Ai timp sa te dezvolti. Esti inca foarte tanara. Mananca cat simti nevoia. Nu te infometa, dar nici nu manca exces. E normal sa-ti faci griji legate de aspectul fizic, e varsta puberatii. O sa treaca. happy

| MicutaRebela a răspuns:

Pai esti cam slabuta pentru varsta ta si eu am 13 ani si am 42 de kilograme. In mare parte mama ta are dreptate ar trebiu sa mananci mai mult, Si tu ai dreptate, daca mananci nu cresti in inaltime dar daca vrei sa fi ceva mai inalta poti sa practici un sport cum ar fi handball

| verooooniicccaaaaaaaa a răspuns:

Poate ca tu te dezvorti mai greu. Asteapta putin mai mult si iti va crestewinking. asta cred eu. Bafta!

| TheRPK a răspuns:

Cunosc un copil de 17ani si are 38 de kg 1.65 deci nu iti face griji o sa te dezvolti de la 14
15 ani daca nu ai probleme de anorexie etc