| FlorentinaC2998 a întrebat:

Am 21 de ani și sunt îndrăgostită de un bărbat de 30 de ani divortat si cu un copil. Nu sunt împreună cu el, am iesit o săpt cu el si dupa am rupt legatura pentru ca nu am vrut ca lumea sa ma judece ca umblu cu un bărbat mai mare si cu un copil, cu toate că în sufletul meu imi doream sa fie ceva intre noi.(Tin sa mentionez ca nu arata de 30 de ani, mai degrabă de maxim 25, poate si asta ma atrage la el). Acum nu stiu ce sa fac deoarece as vrea sa mai vb cu el, dar mi-e teama sa nu ma respingă de data asta si sunt in contradictie cu mine ca ma gandesc ca poate e mai bine sa uit de el.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Cu riscul de a fi judecata pentru modul in care vad eu lucrurile in situatia asta, spun urmatoarele:
-Diferenta de varsta nu se vede intotdeauna din punct de vedere fizic, insa din punct de vedere intelectual(aici ma refer strict la diferenta ideilor dintre generatii) se observa aproape intotdeauna, si practic de la puncte de vedere opuse se isca discutii nu de la aspectul fizic.
-Un copil e o binecuvantare intotdeauna, el nu are nici o vina ca parintii au ajuns sa nu mai formeze un cuplu din varii motive, insa tu trebuie sa-ti pui problema in felul urmator: sunt eu capabila sa cresc acest copil si sa ma comport cu el ca si cum ar fi al meu? Gaseste raspuns la intrebarea asta dar fara sa te amagesti cu explicatii absurde.
-Intr-o saptamana cat te-ai intalnit cu respectivul tip nu cred ca ai reusit sa-i cunosti nici 0, 01 din toane, idei, placeri, perspective, etc e un pic prematur sa crezi ca te-ai indragostit(bine, asta e parerea mea).
Acum revenind la imaginea de ansamblu a povestii tale, eu te sfatuiesc sa-ti pui ordine in ganduri si in simturi, sa-ti raspunzi la toate intrebarile posibile si in special la cea pe care ti-am adresat-o eu, si dupa aceea vei gasi raspunsul la toate framatarile tale.
Daca alegi sa mai incerci sa comunici cu el asuma-ti un posibil rol de mama, de sotie, de confidenta, de partenera la absolut orice, si asuma-ti si refuzuri pe care le vei primi de la el in detrimentul copilului sau, tu trebuie sa fii constienta ca el nu o sa-si dea copilul la o parte pentru nemultumirile tale, in jocul pentru inima lui copilul va castiga aproape intotdeauna, indiferent cat te-ar iubi, el e sange din sangele lui. Faci cum simti, dar asuma-ti orice. Succes, sper sa iei cea mai buna alegere!

| cfrtobias a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Asa ma gandeam si eu

| cristi202 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Wow! Nu cred ca se putea da un raspuns mai bun!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa o saptamana de plimbare ti-a picat fisa la timp.
Daca te mai gandesti sa fiti impreuna, intai citeste-i sentinta si motivarea de divort.

| Liviu a răspuns:

Din aceias motiv nu pun eu suflet cand cunosc femei de 37 38 de ani.Eu avand 27. E cam logic nu? diferenta + copii + belele. O aventura daca merge, o cafea, doua trei, patru 5 nopti dar nimic mai mult. Evident, sunt si ele constiente ca nu merge, dar accepta unele, altele nu happy cazi la pat, te simti bine si pleci, ce poti face?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca are importanta ca-i divortat si are un copil!
Sincer, este doar problema ta daca vrei sa fii cu el sau nu!
Ce-ti pasa ce vorbeste lumea?
Daca el te iubeste si tu il iubesti, fii impreuna cu el si traieste-ti viata cum ti-o doresti.

| SilentRain a răspuns:

Doooa, clar il iubesti fara sa il cunosti cu adevarat laughing)
TOATE începuturile de relatie sunt frumoase și roz și curcubeu' si unicorni
Cand o sa te izbesti de realitate ai sa vezi de ce nu funcționează genul asta de relatie
Adevărată iubire incepe dupa câtva ani cand locuiti împreună si va acceptați un pe celălat cu defectele voastre

| SkyPilot a răspuns:

Trebuia sa iti urmezi inima. Nu trebuie sa iti pese de ce zic altii. Nu conteaza decat doua pareri: a ta si a lui.
Vorbeste cu el si incearca sa reinnozi relatia. Spune-i ca ai inteles ca ai gresit fata de el.
Si inca un sfat: poarta-te cu copilul lui ca si cum ar fi al tau!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mai bine il uiti. Ati iesit doar o saptamana. Chiar vrei sa fii dadaca? Acum nu arata, in cativa ani o sa vezi diferente

| xerxes1 a răspuns:

Diferenta nu este asa mare.Altii care tin la familia traditionala au fetite cu 30 de ani mai mici in pat.

| cfrtobias a răspuns:

Copilul e la el? daca da inseamna ca e matur si e o persoana care stie sa aiba grija de el si copil

| FlorentinaC2998 explică (pentru cfrtobias):

Da,copilul este la el.

| Uvox a răspuns:

Iti place foarte mult si atat. Sa spui după doar o saptamana ca il iubesti este ceva ce eu nu cred. Iar daca tu esti convinsă, inseamna ca esti imatura.
Diferenta nu conteaza, e acceptabilă si nici faptul că are un copil nu e o problemă. Dar faptul că nu îl cunoști inca, asta da, este o problemă.
Puteti avea împreună un alt copil sau mai mulți. Sau va limitați la ce aveti deja. Voi decideți. Dar să iei decizii pe criterii de genul ce spune sau crede lumea este fara niciun dubiu foarte greșit
Daca chiar iti place așa mult si esti sigura ca situatia lui nu va fi NICIODATA o problema, acordă o șansă relatiei.
Si in definitiv nu "este pe viata" daca nu o sa mai vrei.

| FlorentinaC2998 explică (pentru Uvox):

Nu stiu unde ai citit tu ca am spus ca il iubesc. Am spus ca sunt indragostita de el, nu ca il iubesc. Am iesit o săptămână cu el, dar greseala mea a fost ca nu am specificat ca il cunoșteam de ceva timp, dar doar din vedere si nimic mai mult.

| Uvox a răspuns (pentru FlorentinaC2998):

În DEX am citit. "Indragostit - care iubește pe cineva; amorezat, înamorat."
Faptul ca il cunoști din vedere schimba mai nimic.