| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tuturor! Acum 6 luni am intalnit o veche prietena pe care nu am vazut o de aproape 10 ani.Cand ne am intalnit, eu veneam dupa un divort iar ea era intr o relatie(si ea divortase si are un copil din acea casatorie). Acum suntem impreuna si ea imi spune ca ma iubeste mult.In plus avem o relatie la distanta, amandoi suntem maturi si ne vedem doar la sfarsitul saptamanii.Acum si dilema mea:ea mi a spus ca a ramas foarte buna prietena cu fostul iubit/partener, cel cu care era intr o relatie cand ne am intalnit.Acum 2 luni, intrucat nu am putut merge intr o excursie de 2 zile cu ea si fetita, raman surprins cand aflu ca vrea sa mearga cu el. Ceea ce se si intampla.Am avut o discutie si imi spune ca totul e platonic, a venit ca insotitor, echilibru pentru copil(au mers la munte la ziua unui altui copil). A spus ca nu o sa se mai intample si ca atunci a realizat ca avem o relatie.De sarbatori(supa o luna) o intreb cat de des vb la telefon cu el si imi spune ca rar. O rog sa mi arate tel si ii demonstrez ca vb de 3, 4 ori pe zi.Imi spune ca e o relatie la alt nivel, cel mai bun prieten, cu care poate sa discute orice si nu il priveste ca pe un barbat cu care sa aiba o legatura fizica.Stabileste tot ea, dupa ce imi spune ca nu pot sa i interzic sa mai vorbeasca cu el(eu doar ii spuneam ca vb prea mult si nu i am cerut sa nu mai vb), ca e mai bine sa vb mai rar, si sa mi spuna cand vb si ce. Dupa 2 saptamani, in care mi a spus ca au vb doar de 3, 4 ori, ii arat din nou pe tel(ea a sters apelurile, dar tel arata in alta parte tot, lucru care ea nu stia)E a doua oara cand ma minte, referitor la cat de mult vb.Imi spune, dupa ce am avut vre o 2 zile de discutii grele ca o sa inceteze, dar ea o sa piarda un f b prietenIntrebare:poate o femeie sa aiba un asa fel de prieten fara sa fie mai mult? Un fost iubit, in care au fost in relatie 2 ani? E sanatoasa o astfel de relatie? E bine ca am incercat sa o fac sa constientizeze ca o astfel de relatie nu e benefica? Asta pentru ca ultima data am vrut sa termin relatia(cu toate ca simt ca ma iubeste si eu o iubesc) si a luptat sa nu se intample asta, dar mie imi face rau acea relatie a ei, ca si cum as fi gelos(niciodata nu am fost), doar ca nu inteleg relatia lor.Va multumesc pentru sfaturi! Va mai spun ca, in rest traim o poveste foarte frumoasa si am inceput chiar sa vb despre un viitor impreuna! Mentionez ca el nu este tatal copilului.Persoana respectiva este cea cu care a fost in relatie dupa ce a divortat si in urma caruia a ramas singura cu un copil.

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa-i platesti cu aceiasi moneda.Pleaca si tu intr-o excursie cu fosta, daca se poate, daca nu alta persoana.Vezi ce reactie are! Arajanza cu o prietena sau cu o colega de servici,(sa se dea fosta)si vorbeste si tu mai tot timpul la telefon cu respectiva.Vezi si aici ce reactie are. Faua geloasa! Daca nu are reactii de gelozie, DAI PAPUCII nu vei avea viata buna alaturi de ea.Din nascare are simtul de a juca la dublu sau chiar triplu.

| Valeria_Micleuşanu_1993 a răspuns:

Ea te iubeste, dar e atrasa si de el! posibil chiar sa va iubeasca pe ambii. Faptul ca te minte arata acest lucru.Gelozia ta e fireasca,iar ceia ce face ea nu e bine,raspunde-i la fel,fa-o sa inteleaga ca NU e deloc bine si normal, da e prietenie, dar totusi e fostul iubit! e alarma! 2 ani nu se uita usor, mai ales ca sustinuto intr-un moment dificil din viata sa.E ceva intre ei, o legatura puternica.Alege,ori o faci sa intelaga si sa renunte, ori accepti...Bafta!
http://valeriamicleusanu.blogspot.com

| raul456 a răspuns (pentru Valeria_Micleuşanu_1993):

La fel gandesc si eu! Si am avut acea discutie,care a fost destul de epuizanta, dar a acceptat faptul ca vb prea mult si ca dauneaza relatia lor atat noua cat si lui.L a sunat, s au intalnit si i a spus ca ce au ei dauneaza si ar fi bine sa inceteze sa mai vb.Ramane de vazut ce se mai intampla.Chestia e ca, desi suntem departe unul de celalalt, eu simt cand ceva e in neregula.Am spus,nu sunt un tip gelos, ei vorbeau si inainte si nu ma deranja deloc, dar au inceput sa vb tot mai des si asta nu era ok.Multumesc de raspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| cristinapasager a răspuns:

Nu este o relatie sanatoasa ce aveti voi. Daca acea persoana e cel mai bun prieten al ei, tu esti a 5-a roata la caruta.

| Iustin83 a răspuns:

Prietene,, nu e frumos in primul rand ca ai verifici telefonul. In al doilea rand, da o relatie de prietenie intre o femeie si un barbat poate exista,, dar exista si riscul sa si-o puna din cand inc and cand ea e mai vulnerabila asa. Parerea mea este ca tu te stresezi prea tare in privinta ei. O relatie ori merge opri nu merge cu cat faci scene de gelozie cu atat faci relatia ta imposibila. O femeie isi doreste un barbat puternic.