| onetwothree a întrebat:

dau funda. Deci, am o relatie la distanta de 2 ani. Il iubesc, si cred ca si el ma iubeste. Acum o saptamana ne-am despartit fiindca eu ma purtam urat cu el, mereu ma panicam, dar si el se purta destul de urat cu mine. Mereu era dur. Am facut eu primul pas sa ne impacam, prima data m-a refuzat, a doua oara a acceptat sa ne impacam. Ieri ne-am impacat, dar se poarta foarte urat si distant. Aseara am iesit amandoi in oras, iar eu am baut cam mult, desi i-am promis ca nu beau asa mult, iar el s-a suparat pe mine. Azi era distant, imi vorbea foarte urat, imi zicea ca nu are chef de filosofiile mele, si ca nu vrea sa stea 24 h cu mine. Eu incercam sa ii explic ca am nevoie de el, fiindca ma simt aiurea din alt motiv, dar el nici nu ma asculta... se purta groaznic cu mine. I-am scris un mail in care i-am zis niste lucruri frumoase, dar nici nu a vrut sa il citeasca. Nu stiu ce sa ma mai fac, dar am nevoie de el, dar e prea rece. Il iubesc, si i-am promis ca ma schimb, ca nu mai reactionezi ca si inainte de despartire, dar el tot la fel se poarta. Daca aveti vreun sfat, va rog sa imi spuneti. Va multumesc! O zi buna happy

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai promis ca te schimbi, atunci fa-o. Poarta-te foarte frumos si dragastos, nu mai bea deloc, fii asa cum ai promis ca esti fara sa ceri nimic de la el o vreme. Dupa un timp (macar 6 luni), incepe sa ceri si de la el mici schimbari. dar macar 6 luni tine-te doar tu de promisiune, daca tot ai promis si zici ca iti doresti asta. Nu e suficient sa te porti frumos cateva zile ca sa isi schimbe si el comportamentul, trebuie sa fie ceva stabil si sa durezesuficient de mult incat sa se asigure ca este o schimbare definitiva.

| onetwothree explică (pentru Brigaela):

Eu sunt de acord ca eu sa ma schimb, dar nu cred ca e ok sa accept ca el sa se poarte urat cu mine. Nici macar nu ma baga in seama... e indiferent si distant, nu ii pasa daca ies cu altul sau nu

| Brigaela a răspuns (pentru onetwothree):

Tu ai zis ca il vrei inapoi. Nu poti spune: te vreau inapoi daca te schimbi, fiindca atunci ras[unsul este in mod cert negativ. Exista doua variante: 1. vrei inapoi acest barbat si atunci te poti frumos sau 2. vrei alt barbat, asa cum ai tu impresia ca se poate schimba el si atunci iti cauti acel alt barbat. daca il iubesti si stii ca i-ai gresit, iti accepti pedeapsa si astepti sa te ierte. daca nu, atunci discutia e lipsita de sens. Eu nu inteleg deloc ideea: te iubesc, dar vreau sa te schimbi. Asta inseamna de fapt: vreau alt barbat, iar de tien nu-mi pasa.

| onetwothree explică (pentru Brigaela):

Dar poate el a gresit primul. El a inceput sa se poarte urat cu mine, sa ma jigneasca, sa fie dur, iar eu ma panicam, ma rugam de el sa stea cu mine, plangeam. Aici ma refer eu ca am gresit, plus ca ma deranja daca nu imi dadea atentie

| Brigaela a răspuns (pentru onetwothree):

Daca este asa, atunci inseamna ca nu il mai vrei, ca acest barbat nu-ti mai place, asa cum este el acum. Se poate schimba doar daca vrea el si simte ca merita efortul, tu nu ai nici un drept sa-0i ceri asta. Il parasesti daca nu iti mai place.

| onetwothree explică (pentru Brigaela):

EU il plac, dar nu cum a devenit in ultimul timp. Vorbeste urat, e dur, injura (ceea ce nu facea inainte), e indiferent, nu mai contez pentru el, a zis ca nu vrea sa faca nici un sacrificiu acum pentru mine, ca nu are de ce sa faca asta. Eu i-am explicat ca daca el nu imi arata putin ca mai vrea sa fie cu mine, nu va fi bine. Dar nu intelege, si nu ma asculta. In schimb, cand i-am zis ca m-a cautat alt baiat a fost putin gelos. Daca mai ai sfaturi, iti multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru onetwothree):

Sfatul meu este sa te desparti de el. Chiar nu merita sa stai langa un barbat pe care doar il placi si care te trateaza urat.

| Brigaela a răspuns (pentru Brigaela):

As intelege sa insisti sa se schimbe si sa suporti tratamente mai putin bune daca ati avea impreuna copii, o familie, un trecut, sentimente vechi si foarte profunde. Dar voi nu aveti nici una din ele si nici unul dintre voi nu este dispus sa construiasca ceva. El nu simte ca ar face nici cel mai mic sacrificiu pentru tine, tie iti plac cuvintele sforaitoare, ii scrii scrisori, ii faci dedicatii, dar nu ii arati dragoste in nici un fel.
Gelozia inseamna ca sentimentele sunt mai mici decat orgoliu, e un sentiment de genul: ia mana de pe proprietatea mea, sa nu-l confunzi niciodata cu iubirea

| JustSomebody a răspuns:

Bunahappy.Mi se pare foarte frumos ca ai curajul sa recunosti ca ai gresit si sa iti ceri scuze, caci nu multe fete si nici multi baieti nu pot face astahappy.Eu cred ca baiatul acesta nu te merita.Tu incerci sa fii atat de calda cu el, iar el te ia deja cu vorbe din alea gen:nu ma stresa sau nu mai incepe iar cu chestii din astea.Inteleg ca ai nevoie de el, ca i-ai promis ca te schimbi dar nu tu trebuie sa te schimbi, ci el.Ia arata-i ca poti fii si tu nesimtita si dura cum e el sa vezi ca nu o sa ii placa si va face o fata de catel prostut de parca nu stie ce a gresitstraight face. Uite-te in oglinda si aminteste-ti cine esti. Poate ca el nu vrea sa mai fie cu tine si de asta se comporta asa.Nu trebuie sa suferi.Gandeste-te la tine.Nu e ultimul din lume.Inteleg ca il iubesti, dar crezi ca merita sa fii cu cineva care nu te apreciaza nici macar atunci cand iti deschizi sufletul? Spune-i in fata toate astea si lasa-l cu duritatea lui.Tu arata-i ca esti mult mai presus ca el.Nu te injosi. Daca tu vrei insa sa continui aceasta relatie eu nu te opresc, dar nu cred ca mai sunt sanse.Ascultati inima dar si mintea.Nu te lasa prostita de un tip. Sper sa faci alegerea corectahappyBye