| Spirituallife a întrebat:

Mama iubitului meu nu m-a placut niciodata, ea fiind o persoana ff vulcanica, care a vrut mereu sa detina controlul asupra copilului ei (19).Nu il lasa sa conduca desi are permis..bani nu ii da..decat alocatie, iar daca nu face ca ea recurge la amenintari si noi vrem sa ne mutam impreuna in apartamentul lui de la anul cand vom fi la facultate si mi-a cerut sa-i platesc chirie altfel nu ma lasa sa stau cu baiatul ei, vi se pare normal? (suntem impreuna de un an jumate).

Răspuns Câştigător
| Cipi1212 a răspuns:

Părerea mea( tu decizi) că o astfel de mamă nu este indicată pentru tine. Deoarece această mamă consideră că nu există o altă femeie care să îl iubească pe fiul ei decât ea. Eu te sfătuiesc să renunți la această relație cu baiatu' mamei.

21 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Indiferent de situatie nu e benefic sa stati cu parintii, aveti nevoie de intimitatea voastra, de libertatea voastra fara sa dati socoteala nimanui, puteti salva relatia doar plecand de la mama lui, dar el trebuie sa lupte pentru tine, nu de partea mamei lui ca altfel lupti singura si duceti relatia pe apa sambetei.

| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca apartamnetul este al mamei lui, nu al baiatului, iar daca mama lui iti cere bani de chirie, atunci nu ai de ales si va trebuii sa-i platesti, ca nu-i casa baiatului sa faca el regulile acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aici problema nu e ma-sa, cit el. El ce are de zis? Daca nu pune piciorul in prag si continua sa fie cirpa ma-si, cu parere de rau trebuie sa iti spun ca ar fi cazul sa gasesti unul mai pe picioarele lui...

| MistarGoGu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bebelus cu masina si permis! Vai de el " săracu "!

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns:

Nu este normal dar nu aveti ce face. Trebuie sa va mutati cu chirie undeva.
Incepeti de la zero amandoi, oricum cu soacra respectiva nu era de locuit.

| KovacsB a răspuns:

"Mama iubitului meu nu m-a placut niciodata"
A mirosit ea ceva.Nu e nascuta ieri.

| Madaxo97 a răspuns:

Daca apartamentul este al mamei lui atunci cam ar trebui sa i plătești chirie, sau măcar jumi-juma cu fiul ei, daca apartamentul este al baiatului dar probabil cumpărat tot de părinți, tot cam la fel e situația. Cel mai bine munciți amândoi daca vreți sa va mutați împreună si nu mai stați pe banii niciunuia dintre părinți, arătați ca sunteți maturi si responsabili si mama lui își va schimba parerea despre tine. El daca te iubeste ar trebui sa îți ia întotdeauna apărarea in orice context.

| andreiaurel232341 a răspuns:

El nu are apartament la 19 ani, mă-sa are apartamentul.

| eliancodrut a răspuns (pentru andreiaurel232341):

Nu poate sa-i ceara chirie fiului sau, deoarece parintii sunt obligati sa il intretina pana termina facultatea. Cum adica: mama cere chirie fiului ei si tot ea ii da acei bani? Nu vezi ct de ilogic este?

| andreiaurel232341 a răspuns (pentru eliancodrut):

Costă mult chiria la un apartament 5 ani cât durează facultatea.

| eliancodrut a răspuns (pentru andreiaurel232341):

Tu nu ai inteles. Apartamentul este al parintilor baiatului, baiatul nu trebuie sa plateasca chirie.
Da, daca baiatul plateste chrie, atunci este normal ca, in cazul in care tinerii traiesc impreuna, sa plateasca pe din doua chiria.

| andreiaurel232341 a răspuns:

Mama lui are dreptate să îți ceară chirie ție.

| eliancodrut a răspuns (pentru andreiaurel232341):

Tu nu ai inteles? Ei vor sa fie impreuna, nu numai sa locuiasca in acelasi apartament. Adica ei vor fi real o familie, fara cununie, asa cum se poarta in prezent.
Cum sa-i plateasca chirie iubitului ei?!

| andreiaurel232341 a răspuns:

Normal tu ar trebui să plătești jumate de chirie cât e la un apartament din ăla și să folosești doar tu o cameră și el cealaltă cameră.

| eliancodrut a răspuns (pentru andreiaurel232341):

Ce utopie! Nu ai inteles postura in care vor fi.

| eliancodrut a răspuns:

Doamne, in ce lume traiti unii dintrevoi?!
Nu, nu este singurul care nu este lasat sa conduca. Am mai cunoscut inca doua cazuri.
Da, normal amandoi ar trebui, in mod egal, sa contribuiti la toate cheltuielile ce decurg de la apartament. Plus, daca iti cere chirie, spune-i ca tu ii platesti chiria in natura fiului ei.
Bine zicea GabiDumitrescu: el trebuie sa rezolve problema, daca vrea sa stai cu el. Daca nu, cauta-ti altul, ca el va fi sub papucul ma-si cat traieste ea.

| andreiaurel232341 a răspuns (pentru eliancodrut):

Viața de student costă mult pentru un părinte 5 ani cât durează facultatea unde e student copilul lui.

| eliancodrut a răspuns (pentru andreiaurel232341):

Da, costa, dar daca baiatul sta singur in apartament, iar fata locuieste cu chirie in altul, nu-i mai costisitor?
Daca cei doi isi unesc destinele, trebuie fata sa-i plateasca chirie baiatului?

| Thrx1234 a răspuns:

Bună nu uita un lucru, băiatul/barbatul respectiv nu trăiește cu mama lui trăiește cu tine chiar dacă nu sub același acoperiș momentan, dacă el te iubește cu adevărat te va înțelege și va face ce știe nu va asculta stanga sau dreapta,,, în caz contrar nu-i bun de bărbat. Baftă îți doresc în continuare