| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.am si eu 17 ani si mi-am inceput viata sexuala si nu mi-a venit ciclul de 1 luna ce se intimpla astept raspunsuri. mersi

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima posibilitate de investigat este o sarcina. Nu exista nici o metoda de contraceptie 100% sigura, asadar inceperea vietii sexuale este echivalenta cu sansa de sarcina. Daca totusi ati folosit corect prezervativ sau anticonceptioanle recomandat ede medic si luate corect, riscul de sarcina e foarte mic, dar nu neglijabil. E bine sa faci un test de sarcina la minim 7zile de intarziere a menstruatiei, repetat peste 3-4 zile.
Daca este negativ, inseamna ca ai o dereglare serioasa si ca e cazul sa mergi cat mai repede la ginecolog (de pereferat in ziua celui de-al doilea test de sarcina).

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Daca nu te-ai protejat e posibil sa dai de beleawinking daca te-ai protejat e posibil sa fie o raceala de aceea ti-a intarziat.

| hasegawa a răspuns:

Datorita schimbarii hormonale este posibil sa-ti intarzie, daca nu te-ai protejat este indicat sa faci cateva teste de sarcina, insa cel mai bine este sa mergi la un control, medici sunt cei mai in masura sa-ti spuna ce este in neregula cu corpul tau.Multa bafta!

| marry_7650 a răspuns:

Clar la menopauza nu poti fii, fa-ti rapid un test de sarcina si vei vedea rezultatul, poate fii sarcina sau o dereglare hormonala multa bafta! happy

| Babushka a răspuns:

Daca nu te-ai protejat ai sanse sa fi insarcinata, iar daca te-ai protejat e foarte posibil sa ai o dereglare hormonala din cauza ca ti-ai inceput viata sexuala. Fa-ti un test de sarcina daca crezi ca e cazul! Incearca sa nu te mai gandesti cand vine, de ce nu vine, afecteaza...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna si tie.am si eu 45de ani. daca nu te-ai protejat, esti putin gravida.felicitari.vei avea un bebe mic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-ti un test de sarcina, o sa te lamureasca el.

| ionela86 a răspuns:

Fugi repede la farmacie, si ia un test de sarcina!
Daca nu te-ai protejat e posibil sa fi insarcinata iar daca te-ai protejat probabil e doar o dereglare menstruala.

| colin a răspuns:

Nu fi stresata. Du-te la prima Farmacie din drumul tau si cumpara un,, Tester pentru gravide". Este simplu si afli imediat. In cazul in care ai ramas. ia rapid legatura cu-n medic ginecolog.Nu te ingrijora.

| thespy_6639 a răspuns:

Buna si tie! Mai, ce sa zic, s-ar putea ca amicii nostri s-a cam aiba dreptate, adica sa fii putin cam gravida. Insa asa cum scrii tu pe mi-am legat in loc de mi-am, asadar asa cum te protejezi de a mai stalci limba romana, asa o sa dai in continuare de belele! Sanatate, minte si... La multi ani!