| Lamaitzza a întrebat:

Buna tuturor.am si eu nevoie de niste sfaturi daca se poate. happy Deci, tatal meu este un om dur, pretentios si are asteptari mari de la mine.Eu insa nu suport aceste lucruri, adica inteleg ca imi vrea binele dar de ce nu poate fi si el un parinte mai "normallll", nu ma lasa sa fac absolut nimic, nu ma lasa sa stau afara peste ora 21, nu ma lasa sa merg la zile de nastere (la baieti in general ), nu ma lasa sa am prieten( de aceea a trebuit sa ma ascund si sa mint. sad ), imi verifica telefonul ca nu cumva sa am mesaje sau apeluri rolling eyes si lista ar putea continua. Asa ca fapt divers sunt singura la parinti dar totusi... tatii prietenelor mele nu sunt deloc asa, spre deosebire de tatal meu ei stiu de gluma si isi lasa fetele sa iasa seara etc.Nu vreau sa intelegeti gresit imi respect tatal si il iubesc de asemenea, niciodata nu m`a batut si mi-a luat absolut tot ce am vrut dar as vrea sa am si eu mai multa libertate...as vrea sa nu ma mai streseze atat cu scoala adica eu am terminat in fiecare an cu 9, 70 dar el nu e deloc multumit si ma innebuneste zi de zi sa invat etc.cred ca am sa o iau razna, cu el nu pot sa vorbesc pentru ca, cum am zis si mai sus nu este genul de persoana care sa inteleaga iar daca i`as spune ceva probabil ca si-ar face si mai multe griji si ar fi si mai sever, pe de alta parte nu vreau sa il dezamagesc, dar as vrea sa ma lase macar putin sa imi traiesc copilaria.straight face Sfaturi va rog. Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| dydy21 a răspuns:

Si tatal meu este asemanator cu al tau. Dupa felul in care se comporta banuiesc ca esti clasa a 7. a - a 8.a. Este clar un tata care isi iubeste enorm singura fata si ii este greu sa admita ca incepi sa cresti. Incearca totusi sa discuti cu el. Eu asa am facut. I-am spus ca m-am indragostit de un tip de cum l-am vazut la olimpiada de matematica si ca sunt foarte trista ca nu am reusit sa intru in vorba cu el si ca probabil nu voi ajunge sa fiu niciodata cu el si ciudat tata a reactionat ceva de genul: e normal ca la varsta asta sa simit astfel de lucruri.
In concluzie incearca sa discuti deschis cu el (incearca sa il prinzi intr-o perioada in care este bine dispus ) si sa ii spui exact ce simti sa ii spui ca poate avea incredere in tine deoarece el te-a educat si ca daca iti va da voia la o petrecere nu te vei da in spectacol sau nu te vei imbata sau cine mai stie ce. (sfat: incearca sa nu spui ca toti ceilalti colegi ai tai au voie sa iasa pentru ca iti va raspunde ca ceilalti colegi ai tai nu au un tata cauia sa ii pese de copii lor sau ceva de genul) Cred ca va intelege si s-ar putea incetul cu incetul (clar nu va fi dintr-o data) sa iti da din ce in ce mai multa libertate.

17 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Ce intelegi tu prin libertate si cati ani ai?

| Originalone a răspuns:

Nu vrea sa devi o tarfa de joasa calitate ca si prietenele tale vagaboante, ce umbla noaptea pe strazi dupa cutia cu scule pierduta.
Scuzami vocabularul.
Dar este greu pentru un parinte sa creasca o fata.
Daca ramane gravida sau ceva renunta la scoala din cauza unor barbati penibili, sia distrus viitorul.
Deci iti vrea binele tatal tau.
Omul cu cat are mai multa libertate cu atat mai rau ca face ce vrea el.

| Lamaitzza explică (pentru Originalone):

Prietenele mele nu sunt tarfe,iar cand am zis libertate nu m`am referit la genul de libertate care sa stau nopti in sir pe strazi,sa fumez sau mai stiu eu ce, sunt constienta ca nu e bine dar totusi as vrea macar sa aiba mai multa incredere in mine, de exemplu daca ii zic ca sunt intr-un loc sa nu zica "Sper ca esti unde zici ca esti, poate nu te prind acolo" etc.sau sa nu imi mai verifice telefonul imediat dupa ce termin de vorbit etc. Sper ca nu m`ati inteles gresit, oricum multumesc mult pentru raspunsuri. Apreciez! :*

| boombonica a răspuns:

El se comporta asa cu tine pentru ca ar vrea sa ajungi cv nu o piti. dar este tatal tau si ancearca sa-l acccepti asa cum e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a existat vreun precedent care sa-i fi creat tatalui tau aceasta atitudine? Nu te-a prins cu minciuna si nu mai are incredre in tine? Poate simte ca ai un prieten si il minti. Va fi mai dureros daca afla din alta parte, pentru ca oricum va afla. Minciuna are picioare scurte. Buna intrebare a pus Negru30: Cati ani ai? Daca varsta e ok pentru a avea un prieten, ar trebui sa vorbesti deschis cu el, cand il prinzi in toane bune. E foarte bine detaliat si ceea ce Dydy_4498 ti-a spus. Bafta!

| Lamaitzza explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu exista nici un precedent si nu prea are cum sa afle acele "minciunele" cel putin asa sper, din cate stiu eu m`am ascuns bine incat sa nu afle nimeni care i`ar putea spune big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lamaitzza):

happy O sa-ti relatez o poveste reala. Am avut o colega de facultate (da, ai citit bine: de facultate) care avea un prieten. Tatal ei un om dur, o controla in orice, desi ii facea toate voile. Ea si-a facut un pic de cap cu tipul (si nu numai cu el si un pic mai mult decat ar fi fost decent, zic eu. Imi povestea amanunte. Se pare ca sunt un confident bun pentru fete, femei. laughing ). A tinut relatia secreta (ca si tine, a zis ca s-a ascuns bine) pana cand tatal ei a aflat de la o sora de-a lui (matusa ei) care se enervase de ceva si a "scuipat" totul. Circ mare din toate punctele de vedere cu repercursiuni grave asupra vietii de familie. A inceput sa-i urmareasca telefoanele (trebuia sa aiba mereu ton la telefon, si de fiecare data cand vorbea trebuia pus pe speak-er), i-a luat orarul, si daca nu ajungea acasa in maxim o ora de la terminarea cursurilor era jale. Nu spune niciodata, niciodata. happy Eu zic, ce spun si altii : " minciuna are picioare scurte". Mai bine incearca "sa-l obisnuiesti cu ideea" decat sa afle din alta parte si apoi sa fie si mai si mai grav Pe de alta parte. te si inteleg. Cum sa comunici cu cineva care nu accepta ideea si care nu vrea sa te asculte? Simplu nu este, dar trebuie gasita cumva o portita. Poate te ajuta mama ta. Iti doresc succes si sa auzim de bine! Sa ne spui cum ai rezolvat problema. o saptamana linistita si frumoasa iti doresc!

| Lamaitzza explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru sfaturi, majoritatea persoanelor mi-au spus lucruri asemanatoare si de aceea vorbesc mult cu persoane mult mai mari ca mine pentru ca stiu mai multe in genera.Am o vecina are 19 ani imi e foarte buna prietena pentru ca ma inteleg foarte bine cu persoanele mai mari ca mine si ea il cunoaste pe tata deoarece suntem vecini,si ea m-a sfatuit mai mult sa stau cuminte sau daca ii zic tatei sa fiu totusi la liceu macar avand in verede ca este foarte exigent,oricum cand am zis "libertate" ma refeream mai mult sa ma lase de exemplu sa stau mai mult afara sau macar sa aiba incredere in mine pentru ca nu sunt innebunita de chestia asta cu baietii, adica mie imi e cam indiferent daca am prieten sau nu cel putin in momentul de fata, nu am prieten din decembriebatting eyelashes Multumes frumos pentru sfaturi! :*

| Lamaitzza explică (pentru Lamaitzza):

Multumesc*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lamaitzza):

Inteleg la ce te refereai cand ai spus "libertate". O libertate de miscare, in general sub diferite aspecte. Ma gandeam azi, la un moment dat la situatia ta, si nu numai a ta. Eu am 40 de ani, nu am copii si iti incerc sa-ti prezint o ipotetica gandire a tatalui tau. Sper sa nu fiu prea dur sau sa fiu raportat pentru limbaj vulgar. happy Asa cum au spus si altii, vremurile pe care le traim sunt marcate de multa indecenta si neseriozitate (si) din punct de vedere sentimental. Acum, fiecare vrea sa ia pentru el, cat mai mult si fara sa dea mai nimic, daca se poate. Tatal tau, pentru ca te iubeste, incearca sa te scuteasca de eventuale situatii neplacute care ar putea surveni inopinat. Stii ca inimii nu-i poti porunci. Cand afectivul este foarte puternic, ratiunea cade. Tatal tau ar vrea sa te protejeze de eventualii profitori, cu "scoli mari" in limbaj si comportament. Pentru tine, un eventual esec ar avea o dubla dimensiune: sufleteasca si corporala. Poate nu e atat neincrederea in tine, cat neincrederea in ceilalti. Vede si el si aude multe si nu ar vrea sa stie ca fata lui a picat in plasa unui smecher care a facut-o presul lui.
M-a impresionat placut dorinta ta de a te sfatui si cu altii si mai ales atitudinea ta de a multumi celor care au incercat sa te ajute cu vorbele lor. E o calitate rara in ziua de azi! Nu ma mir ca tatal tau e asa "posesiv". happy Iti doresc numai bine si sa auzim de bine! O saptamana frumoasa!

| Lamaitzza explică (pentru anonim_4396):

Huh.se pare ca aveti aceeasi varsta ca tatal meu.Multi inainte! Aveti dreptate,poate ca tatal meu nu are incredere in ceilalti din jur, nu in mine niciodata nu m`am gandit si asa thinking ma simt mult mai bine acum, oricum sa va povestesc ce s`a intamplat zilele trecutelaughing e o poveste destul de haioasa dar eu m`am simtit bine atunci.Deci eram in bucatarie cu mama si tatal meu,eram la masa si mancam friptura laughing si mama s`a ridicat de la masa ca sa imi dea un alt cutit pentru a taia carnea,iar tata a zis "lasa ca se descurca si cu ala,eu sunt convins ca poate" eu am ramas " :O " nu ma asteptam la asemenea cuvinte din parea lui tata, chiar daca a fost vorba doar de niste carne, pentru mine a contat foarte multe incredere lui ca pot sa o tai laughing daca ar fi asa mereu. day dreaming desigur ca atunci am avut mai multa ambitie sa tai carnea, presupun ca daca intotdeauna ar fi asa optimist si increzator as putea realiza mult mai multe, dar lui de exemplu daca ii zic ca am luat un 10 la o materie doar da din cap niciodata nu zice "brovo copile." dar oricum, multumesc pentru cuvintele frumoase, cred ca daca tatal meu ar fi atat de deschis ca dumneavoastra mi-ar fi cel mai bun prietenhappy un inceput de noiembrie perfect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lamaitzza):

Multumesc de incredrea acordata. happy Ma bucur ca ai reusit sa vezi situatia si din alt unghi, ca sa-i spun asa. Mai e o chestie. Barbatii sunt cam zgarciti cu laudele. Vor sa le acapareze doar pentru ei. Din pacate, de multe ori pretindem si uitam sa dam si o vorba buna, care ar conta mult pentru persoanele de sex feminin din jurul nostru. Tatal tau tine stacheta tot mai sus pentru a te determina sa te mentii la un nivel inalt. Din experienta personala iti pot spune ca tatal meu a fost foarte sever cu mine. Si e necesar sa facem clar distinctia intre sever si rau, caci nu sunt aceleasi lucruri! (Cineva spunea foarte frumos ceva de genul: "O cetate intarita nu e neaparat o cetate dusmana."). Ceva de genul cum e tatal tau cu tine, dar eu eram baiat! (Iti dai seama cam cum era "regimul"? laughing ). Abia la liceu a "slabit hatzurile" ca sa zic asa. Pana atunci trebuia sa stiu si ultimele 2 lectii din recapitulare nu numai lectia de zi. Am bombanit de numai, pana la D-ZEU si mai sus o palma, insa, acum, imi dau seama ca mi-a prins bine. Sunt sigur ca tatal tau vrea sa te mentii drept o persoana de calitate in aceasta lume infecta. Vom mai vorbi, daca o sa se iveasca ocazii. happy Iti doresc un intreg Noiembrie perfect. (Apropo de Noiembrie. Ai vazut filmul Sweet November cu Keanu Reeves si Charlize Theron? Daca nu, merita sa-l vezi. Asta daca iti plac actorii, bineinteles.happy Eu pe Keanu il "ador", daca pot spune asta fara sa fiu inteles gresit. )

| Lamaitzza explică (pentru anonim_4396):

Da,am vazut filmul.mi-a placut la nebunie dar nu doresc sub nici o forma sa il mai vad,deoarece cand l-am vazut am plans foarte mult si chiar am fost foarte trista de acel final.sigh eram sigura ca o sa se intample altfel, asa ca nu mai vreau sa plang si acum sunt trista cand ma gandesc la el, oricum un film foarte incantator.; x

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lamaitzza):

Da, din pacate finalul de neplacut. Asta e viata. Mi-a placut ca a prezentat ceva posibil, existibil, chiar daca nu sunt de acord cu acel gen de filosofie a vietii. ( in fiecare luna altcineva).

| Lamaitzza explică (pentru anonim_4396):

Da laughing dar asta a facut si putin haios filmul. Intr-un fel sau altul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lamaitzza):

Corect. Era acea nevoie de cat mai multa umanitate si afectivitate. Sa duca cu ea cat s epoate de mult din compania unei alte persoane. Prietenii ei gay, baietelul etc.

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Eu in locul tau mi-as lua inima in dinti si l-as ruga sa-mi dea putina libertatebig grin