| usernamealy a întrebat:

am o problema. sunt geloasa si recunosc asta, dar nu stiu cum sa scap de aceasta. prietenul meu zice ca nu am incredere in el, dar am numai ca gelozia ma face sa fac si sa spun lucruri pe care nu le gandesc, care nu imi sunt caracteristi mie. cand e langa mine totul e ok, nu am nici o problema, dar cand pleaca incep indoielile. sunt constienta ca ma iubeste si ca nu ar fi in stare sa ma insele, dar totusi simt ceva ciudat in stomac, acea gelozie. cum sa fac sa scap de asta. va rog ajutati-ma. multumesc! happy

3 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Gelozia e ca alcoolismul sau boala jocurilor de noroc, nu te poate ajuta nimeni sa scapi de ea daca tu nu vrei, daca nu faci un efort sa te stapanesti.
Toata neincrederea asta duce catre un deznodamant logic, sa se desparta de tine dar presupun ca te-ai gandit si tu la asta.
Deci metode de a scapa de pornirile astea nu prea sunt, totul tine numai de tine, asa ca bafta.

| GreenBubble a răspuns:

Ti la el, din cauza asta isi face aparitia gelozia...
Incearca sa te controlezi intr-un fel sau altul, gelozia exagerata nu duce la nimic bun(o spun din proprie experienta).
In general gelozia porneste de la lipsa increderii de sine, ai impresia ca in orice moment ar putea gasi o fata mai frumoasa, care poate sa-i ofere mai multe.Incearca sa-ti dezvolti incredrea de sine si sa te controlezi mai mult...

| MoruAndrei a răspuns:

E cam greu să schimbi aceste lucruri. Singura metodă este să ai încredere în tine şi în el, cu timpul vei vedea că se poate.