| mariacerasela a întrebat:

Buna tuturor, as vrea sa ma sfatuiti va rog.sunt impreuna cu iubitul meu de 2 ani locuim la el acasa doar noi 2 si bunica lui, eu il iubesc el spune ca ma iubeste, este un tip de gasca, dar iese la jocuri de noroc, baruri, si discoteci, mai tot cu prieteni lui pe mine ma lasa acasa. si innebunesc sunt o persoana foarte geloasa, si cand mai bea imi face scandal si tot imi spune sa plec si sa il uit, nu il inteleg cand este treaz imi spune ca ma iubeste ca nu poate trai fara mine si sa nu il iau in seama ce spune cand e baut. cateodata imi vine sa plec dar nu pot asa usor il iubesc si tot il iert de nenumarate ori, am investit multi bani in casa lui imi pare rau ca vorbeste si ma injura si mi-a dat si o palma acum ceva timp si apoi a plans si a zis sa il iert daca pot daca nu sa fac ce vreau cand ii spun sa inceteze ca il parasesc face gura. ce sa fac si mi-a zis mama mea ca la vazut cum o strangea pe una de picioare si o gadila,(normal era baut)bea rar dar cand bea nu stie ce face asa zic eu multe pers. mi-a zis sa plec si sa imi vad de viata. dar nu e asa usor. cand suntem la ai mei se da sfant. este diferenta mare pot spune de varsta el e mai mare decat mine. va pup

Răspuns Câştigător
| Jerrry a răspuns:

Urat straight face Incearca sa iesi si tu cu el no talking Si pana la urma ia o decizie straight face nu o s stai toata viata sa te insele, sa te bata, sa te injure rolling eyes si asa mai departe sad mai bine pleaca acum ca mai tarziu va fi mai greu deja iti este destul de greu de acum straight face Gandeste-te si la tine :*

Bafta >big grin

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"bea rar dar cand bea nu stie ce face".
Bunicii mei au avut o căsnicie de 53 de ani. Bunicul meu a fost veteran de război.
Şi el bea rar dar făcea crunt când bea.
În primii 10 ani de căsnicie se îmbăta de 3 ori pe an. Apoi de 2 ori pe an. Pentru ca după 30 de ani să se îmbete o dată la 2 ani, iar în ultimii 10 ani să se îmbete o singură dată.
Bunică-mea nu l-a părăsit ci a preferat să pretindă că nu-l aude cât era beat, să-i dea o gustare şi să-l culce (de regulă venea beat de la serviciu - avea serviciu greu).
Argumentul bunicii mele: "În cele mai groaznice vremuri, când se îmbăta de 3-4 ori pe an, era practic în total, adunat o zi pe an beat. Să-l părăsesc când restul de 364 era un om de nota 40? La urma urmei toţi avem zile proaste".
Acum, gândeşte-te cât de rar bea şi cât e de grav ce face şi în contrapartidă gândeşte-te cât de ok sau de ne-ok este ca om când e treaz.
Apoi, ia o decizie.

Numai bine.

| fabiola a răspuns:

Tu esti pentru el un echilibru dar ma intreb ...pe tine cine te intelege,cat poti suporta toate astea? Nu stiu cata diferenta de varsta este intre voi si daca exista acea comunicare, acele sentimente care pot sterge cu buretele excesele de furie si violenta verbala, atunci cand este beat.

mira
| mira a răspuns:

Fugi din acea casa cat mai repede. Uita investitiile facute. Daca ramai cu el iti va distruge viata.El nu se va indrepta.Lucreaza undeva?

| PetreConstanta a răspuns:

Draga mea vrei parerea mea du-te si nu mai te uita inapoi Tare ai sa mai plangi mai incolo Fa-o acum sa nu-ti para rau de anii pierduti Cu acesti ani de care el isi bate joc acum nu ai sa mai te intalnesti niciodata Iarta-ma dar eu asa asi face Te pup Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa stii ce sa faci

| ELLSSA a răspuns:

Nu te mira de lacrimile lui,e doar un teatru si cel mai rau este ca il crezi...
Azi o palma,maine un pumn, poimaine ce urmeaza?
Si cate fete naive ca tine am intalnit care au ajuns sa se opereze avand hemoragii, coaste rupte si asa mai departe.Cu nu stiu cati copii si cate avorturi la numar...
Noroc ca nu ai bebic si ca nu esti casatorita cu el.
Lasa banii ca se fac ei, chiar daca in timpul asta mult mai greu...Mai importanta este viata ta de acum incolo.

| seby005 a răspuns:

In aceasta situatie eu zic sa il accepti asa cum e unele persoane au nevoie de libertate, o relatie se bazeaza pe incredere si prietenie eu sunt casatorit de 10 ani si tot asa am fost la inceput,daca crezi ca te iubeste cu adevarat merita. se va linisti cand va veni un copil. Este mult mai rau daca il stresezi o face mult mai a dracu, incearca sa comunici asa usor si discutati despre viitorul vostru sa vezi ce zice, oricum alegerea este a ta.cu stima

| 発行機関月は地獄に行く a răspuns:

Inteleg prin ce treci si e greu, mai ales dupa o relatie asa de lunga. Nu te supara pe mine dar esti o persoana foarte naiva. Era beat? Te-a injurat de doua-trei ori dar sa iti dea o plama? In locul tau mi-as fi luat toate lucrurile si as fi plecat. Asa l-ai fi pedepsit foarte rau, i-ai fi aratat cum este sa fie singur. Faptul ca pleaca si te lasa singura este chiar grosolan. Daca te-ar iubii cu adevarat ar tine cont de sentimentele tale si ar gasi activitatii pe care sa le puteti face impreuna ca nici unul sa nu se simta singur. Odata ce l-ai vazut pipaind-o pe alta deja a intrecut masura. Poate tie iti e greu dar acest gen de comportament nu este al unui am care te iubeste. De la violenta verbala la fizica exista un singur pas deci te sfatuiesc sa scapti de el daca vrei cu adevarat sa fii fericita. Nu mai ierta asa usor. Succes.

| Gabitza a răspuns:

Buna
Da, e trist! Sunt din ce in ce mai multe astfel de cazuri. Ei bine, uite ce as face eu in locul tau : i-as spune clar, mai baoetas, tu ce ai de gand? Toata viata ai sa fii asa daca incepi de acum! Ori eu, nu vreau sa am un astfel de nebun la usa. Imi imaginez ca iti e foarte greu pentru ca ai investit atat material cat si sentimental. Dar, toate pana la un punct. Deja sa te injure si sa te plesneasca! E prea mult! Stii, e de ajuns sa dea o data! Si a doua oara o va face si poate a treia oara o va face treaz, nu beat! Eu zic sa te gandesti bine. Langa un astfel de om, nu stiu ce viata poti avea. Daca ramai insarcinata? Dupa ce vei naste si copilul va avea 3-4 ani, ce exemplu va lua el de la tata? Crezi ca va fi bine pentru cel mic sa vada cum te bate sau sa auda cum te injura? Eu sunt de parere ca nu! Ramane cu traume destul de mari! Legat de ce a vazut mama ta, eu zic ca ar fi bine sa te interesezi. Iar daca e adevarat, cred ca iti va fi mai mult decat clar ca esti NEVOITA sa-l parasesti dar daca tie iti place poti continua sa stai langa el si sa suporti! Ce cuplu e asta daca el merge sa se imbete ca un porc si tu stai acasa? Nu zic nu, poate merge cu prietenii lui, dar nu sa se imbete si ai putea sa mergi si tu cu el!
Ce sa zic... sper ca te-am ajutat si sper ca problemele astea sa se rezolve cat mai repede. Te pup si eu :*

| doriiy a răspuns:

Am intalnit cazu` asta. imi este mai mult decat cunoscut. eu zic sa renunti la el la tot. mai tarziu o sa-ti para rau.

| adri16 a răspuns:

Flllory are dreptate, nu poti sa stai asa, si sa stii ca omul cand e beat spune adevarul
sper sa iei decizia corecta

| Lizarous a răspuns:

Eu zic sa nu mai stai cu el.un om ca el nu se va schimba niciodata.si nu inteleg. daca a dat o palma in tine tu mai stai inca cu el? nu ar trebui sa iti pui un semn de intrebare? si mai ales ca are si harul bauturi si al jocurilor de noroc...lasa mult de dorit...si faza cu gelozia nu faci nimic si mai ales pe ce esti geloasa? daca el e un timp cu mai multe fete? tu faci ce vrei, dar parerea mea e sa pleci cat mai repede pana cand nu se ajunge la 2 palme un pumn si tot asa.pana mai apare si un copil si ai sa zici ca ai un copil si trebuie sal suporti asa cum e de dragul copilului.nu.total gresit.mai sunt barbati pe lumea asta mult mai buni decat el care stiu sa aprecieze femeia.

| Naftalinaaa a răspuns:

Vorbeste cu el si spune-i ce te deranjeaza.da,este adevarat, un barbat are nevoie de libertate,dar tu ii dai prea multa. Locuiti impreuna, ar trebui sa stie ca nu mai e un copil si nu trebuie sa se mai poarte asa. Daca nu se va schimba, gandeste-te intai daca iti va face placere sa il astepti tot timpul sa vina din oras, baut.Si nu ii accepta nici un fel de gest violent.de la o palma incepe totul. trebuie sa stii sa pui piciorul in prag cand trebuie, am o colega care e cu iubitul ei de 6 ani, si tot asa a inceput totul cu o palma.a plans, si-a cerut iertare si acum o bate intr-un hal. Sper ca te-am ajutat.si gandeste-te bine daca asa vrei sa iti traiesti viata :*

| mariacerasela explică:

Da mira lucreaza mersi de raspuns

| mariacerasela explică:

Buna tuturor, vreau sa va zic ca aseara cand a venit de la munca a zis sa mergem pana la parintii mei, am mers cand am ajuns a baut cam 2 beri sau 3 cu tatal meu.am plecat apoi si cand am ajuns acasa am inceput sa ii spun sa se schimbe si etc, eu am 22 ani si el 30 ani,si a zis ca isi doreste sa ii daruiesc un copil ca daca sunt de acord sa ii spun si chiar ma deruteaza,cu vorbele si gesturile lui bune, si dulci, si cand este rau nu stiu ce sa ma fac. oare vrea sa se schimbe? ce spune-ti.va pupicesc ceau