| tibimania a întrebat:

Direct la subiect..Sunt cu o fata de aproape 8 luni. timp in care am facut multe,ne-am iubit mult,ne-am ceertat mult, dar nu ne-am despartit nici o clipa..am investit ambii multe sentimente in relatia asta si parem fericititi..Problema e ca eu parca m-am atasat prea mult de ea..mult prea mult..eu sunt la facultate si ne vedem doar in weekenduri..si mereu cand plec ma deprim foarte foarte mult..pentru ca stiu ca nu ne mai vedem si in primul rand ma gandesc la ea ca ii e greu.ea spune ca nu ca s-a obisnuit.dar nu stiu..intru in depresie in ritmul asta..deci mi-e scarba de drumul pana in Bucuresti de fiecare data cand vin..nu stiu cum sa explic..pana si facultatea am neglijat-o extrem de mult doar ca sa ii dau ei toata atentia mereu..stiu...e vina mea.ea nu ar fi facut asta niciodata pentru mine..imi era frica ca daca o neglijez putin ma va lasa pentru altul fara viitor care sta pe la mine in localitate si o poate vedea des(a mai avut o mica idila cu un astfel de specimen.i-a placut putin de unu' si a incercat sa ma minta de cateva ori cu niste chestii.dar dupa cat m-a implorat sa o iert am iertat-o..si i-a trecut..in fine.a fost demult)..Ar fi mai bine sa o parasesc ca sa nu mai sufar saptamana de saptamana dupa ea? stiu ca asa as suferi o perioada.dar asa va trece odata si odata..relatia este bine, dar eu nu sunt..nu sunt facut sa iubesc,pentru ca pun prea mult suflet si nu pot distinge ce e bine, ce e rau si ce e important pentru mine.Ce ar trebui sa fac? Sa o parasesc? o iubesc mult..nu e bine nici asa nici asa :/

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Nu prea ai încredere în ea, poate ai devenit așa și după „idila" cu tipul respectiv. Îți oferă atenția dorită, ești mulțumit?
Lasă lucrurile mai ușor, detașează-te puțin, în perioada asta trebuie să ai și examene multe, ocupă-te de ele... vezi cum te susține și cum se comportă apoi.
Mai lasă puțin timp, apoi vorbește cu ea. Nu te gândi deja la despărțire, e prea mult...

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

De parasit poti parasi facultatea daca continui tot asa: fata insa trebuie iubita, nu parasita! Daca nu acum, atunci cand?

| Lawliet14 a răspuns:

Ea nu ar fi facut asta pentru tine cred, pentru ca e femeie (sau poate ca ar fi facut toate aceste drumuri probabil nu tocmai usoare, dar era penibil ca tu sa o lasi; poate doar de cateva ori...) De ce nu gandesti ca un barbat? Inteleg ca esti stresat dar trebuie sa fii puternic. Nu e cazul sa rupi relatia, ea pare ok, dar ai nevoie de ceva care sa-ti reduca stresul. Tinand cont ca acum nu mai ti-e frica e o despartire, poti sa-ti iei si tu ceva vacanta. Intr-o saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca într adevăr si ea te iubește cu adevărat, nu va pleca de lângă tine si nu se va despărți de tine, oricât de putina atentie i ai da.
Lupta pentru relația ta, nu o lăsa balta.
E doar o chestiune de timp aceasta distanta. Plus ca veți avea vacantele sa va petreceți împreună tot timpul din lume.
Încearcă sa fii optimist si nu te descuraja.
Vorbește cu ea deschis si spune i exact ce simți sad
Tu vezi ti de facultate, învăța!
Daca vei vorbi cu ea frumos, te va înțelege si va știi cum sa abordeze situația chiar daca in unele situații nu ii va conveni in totalitate happy

Răspuns utilizator avertizat
| TheCreature a răspuns:

Testeaz-o! si vezi daca te iubeste cu adevarat..gaseste tu o metoda!
Si atunci stii daca merita sau nu!

| Katts a răspuns:

Dupa parerea mea te sfatuiesc sa vb cu ea despre acest lucru. Intr-un fel aceeasi problema am avut-o si eu cu iubita mea si nu am vb si asta a dus la despartie. Pune-i in tema asta ca nu esti ok dupa ce trebuie sa pleci si ca nu poti sa si un prezent bun, dar si un viitor. Dupa gandirea mea eu zic sa te ti de facultate ca dupa ce o termini o sa mai gaseste fete ca ea sau chiar poti sa te impaci cu ea.Vezi ce faci

| bruslijh a răspuns:

Dacă o iubesti nu te desparti de ea ...fiindca dupa o sa intrii in depresii si mai mari..incearca sa nu te mai gandesti la distanta si la gandul ca cineva ti-ar putea lua-o

| UnBaiatSincer a răspuns:

Te inteleg perfect..si eu fac la fel, ma atasez mult prea mult, si eu am fost intr-o situatie asemanatoare, ne vedeam destul de rar, ea fiind timida se purta cu mine la fel ca un prieten.Intr-o zi am zis stop si ne-am despartit, cea mai mare greseala, de o luna plang dupa ea, am rugat-o sa ne impacam dar ea a zis ca nu mai simte nimic pentru. mine.Concluzia eu zic sa nu te desparti daca zici ca o iubesti asa mult si sa lupti pentru. relatia voastra chiar daca e greu. Just my opinionwinking