| Yoyo222 a întrebat:

Buna tuturor. Ma aflu intr-o situatie foarte dificila si as vrea sa va intreb si pe dv, sa va cer o parere. Am rugamintea fara rautati si fara tenta de "misto". M-am mutat cu iubitul meu cu care sunt de 3 ani dar ne-am mutat cu ai lui in apartament, el fiind singur la parinti. Tatal lui este ok, insa mama lui este o fire foarte dificila si greu de inteles si de acceptat. Stiu ca am facut o greseala mutandu-ma cu el la el acasa dar mi-am dorit enorm o familie cu el si m-am imbatat cu apa rece ca parintii lui isi vor termina casa pe care o au de renovat si vom ramane singuri incurand. Ideea sta in felul urmator. Inca dupa prima saptamana maica-sa s-a suparat pe mine, apoi la aprox o saptamana i-a trecut(chipurile, pentru ca eu cred ca nu i-a trecut niciodata) iar de mai bine de o saptamana s-a suparat iar pe mine si nu mai vorbeste deloc cu mine, pe motiv ca am rugat-o sa ma lase pe mine sa asez la noi in camera, pentru ca ea facuse curatenie si schimba locul tuturor lucrurilor in lipsa mea, dar eu am fost cat am putut eu de draguta cand am rugat-o si i-am explicat frumos, parea ca a inteles, apoi s-a plans la iubitul meu si la socrul meu fara ca eu sa fiu de fata si de atunci nu mai vorbeste cu mine. Ma ignora total, iar cand sunt eu in bucatarie sta putin si apoi pleaca si dupa ce plec se intoarce si sta de vorba cu socrul meu si cu iubitul meu ca si cand ar fi ei 3 o familie iar eu sunt in plus. Ma simt foarte naspa si m-am consumat foarte mult in ultima luna si nu stiu ce sa mai fac. L-am tot rugat pe iubitul meu sa vorbeasca cu ea, cu ei, sa lamureasca lucrurile dar se prefac toti ca si cum nu s-a intamplat nimic iar el tot gaseste scuze si pretexte pentru care nu a putut sa vorbeasca cu ma-sa, ba ca era ea obosita, ba ca fusese nu stiu unde si asa mai departe. Cand vine in camera dupa ce eu am stat o ora, poate 2 ore in camera singura iar ei la bucatarie, are pretentia sa fiu draguta, dragastoasa, poate chiar si sa facem dragoste, dar nu pot, pentru ca imi aduc aminte mereu ca sunt in plus si ca ma-sa ma uraste si din cauza asta s-a stricat si relatia intre noi, pentru ca noi eram foarte dragastosi inainte. Intrebarea e, sa plec din cauza lu ma-sa si a urii ei fata de mine sau sa raman si sa sper ca va fi bine, pentru el? Ratiunea imi spune sa plec, inima imi zice, ai grija sa nu faci o greseala si sa te doara dupa... nu stiu ce sa fac, voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Nu o sa mearga sa stati impreuna acolo. Explica-i prietenului tau ca nu mai e o optiune sa locuiti impreuna cu ai lui. Daca nu vrea sa va mutati in alta parte impreuna e clar ca e mai atasat de mama lui decat de tine si nu prea mai are rost sa stai intr-o relatie ce nu are viitor.

18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu zic sa pleci din cauza lui. De aceea te simti in plus. Daca el ar fi alaturi de tine, nici nu ai baga-o in seama pe mama lui. Dar el e baiatul mamei, nu baiatul tau. Conteaza mai mult pentru el ce zice mama decat ce zici tu. Cel putin eu asa cred, din ce ai spus. Oricum, viata usoara nu ai avea cu ei impreuna, chiar de ar fi cei mai buni oameni de pe pamint.

| ania a răspuns:

Ai fo mai fericita daca nu ai mai face sex deloc inainte de casatorie, sa te muti se acilo si sa tw muti cu el numau daca se casatorwste cu tine, asa nu ai bi binecuvantarea si ajutorul lio Dumnezeu

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In momentul doi mi-as face bagajele si as pleca de la ei. Daca el te iubeste vine dupa tine. Daca nu sa faca... Era sa zic o porcarie.

| Yoyo222 explică (pentru Salontanul):

La asta m-am gandit si eu, si mi-am spus asta de o mie de ori dar nu stiu ce sa fac. I-am spus ca o sa plec iar el insista ca nu plec, ca sa stau linistita ca nu trebuie sa plec. Dar eu nu mai vreau sa stau acolo cu ea. Pentru ca atunci cand e ea in bucatarie nici macar socrul meu nu ma mai baga in seama, si cand nu e ea rade si glumeste cu mine. Deci e clar ca se abtine ca sa nu se supere ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va mutati in chirie si gata.

| Yoyo222 explică (pentru suntserios):

Asta imi doresc, si i-am tot spus, dar el insista ca "o sa", dar cand spune "o sa" sunt sigura ca nu se va intampla, pentru ca el doar incearca sa traga de timp, in care el sa stea cu parintii si sa nu fie nevoit sa plateasca o chirie, niste utilitati, desi si eu am salariul, si unul chiar decent si i-am spus ca suntem impreuna in asta, si voi ajuta si eu cu toti banii mei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stiu ca am facut o greseala mutandu-ma cu el la el acasa.
Cum știi asta?
Inca dupa prima saptamana maicasa s-a suparat pe mine.
Cum ai aflat că s-a supărat? Ce a făcut efectiv?
Astfel, după ce te-ai mutat acolo cu iubitul, consideri că acea cameră în care convieșuiești cu el este camera ta, fiindcă spui așa - la mine în cameră.
Ea face curat la tine în cameră. Atunci schimbă locul lucrurilor.
Astfel. în lipsa ta, ea interpretează acea cameră ca apartinându-i ei, ca înainte de mutarea voastră acolo. Acest mod de a vedea camera este un reflex al ei, căci așa a făcut în zeci de ani, până să fi apărut tu acolo.
apoi s-a plans la iubitul meu si la socrul meu fara ca eu sa fiu de fata.
De ce a făcut asta? Fiindcă dta ai perturbat-o la nivel foarte profund. Ea se identifică cu acea locuință. Pentru ea, identitatea ei este legată de posesia locuinței și a acelei camere. Astfel, dta i-ai luat identitatea. Ea nu mai poate fi ca înainte în casa ei și în interiorul ei.
Ce face ea ca să nu sufere? Procedează la fel cu tine. Dacă te ignoră complet, te desființează. Pentru ea nu mai exiști, ca și cum ai fi murit. Nu te poate da afară din casă, dar te-a dat afară din viața ei.
L-am tot rugat pe iubitul meu sa vorbeasca cu ea, cu ei, sa lamureasca lucrurile dar se prefac toti ca si cum nu s-a intamplat nimic. El nu poate face asta, căci îi ceri prea mult.
Atitudinea ei este radicală. Prin ceea ce a făcut i-a spus fiului ei indirect. Ori ea (mama) ori tu (nora). Amândouă nu puteți încăpea în acea casă a ei, în acea viață a ei. Când îl pui pe el să vorbească cu ea despre asta, să îți țină partea, să te reprezinte în acest conflict vital, tu îl pui în postura să aleagă cu cine să trăiască, să conviețuiască ( conviețuirea cu tine ar însemna ca lucrurile în camera ta ( pe care ea o consideră camera ei) și el ar arăta astfel mamei lui, că el a decis să își trăiască viața cu tine, iar nu cu ea. El nu poate, nu reușește asta, atâta timp cât el locuiește la mama lui. Ea prin atitudinea sa te-a dat afară din viața lor. Tu îi ceri iubitului să o dea afară pe ea. Așa ar interpreta ea această interveneție a lui. Aceasta nu poate să facă.
si ca masa ma uraste, si din cauza asta s-a stricat si relatia intre noi.
Te urăște că i-ai luat copilul, pe care ea îl consideră propietatea ei personală, ca și casa, ca și camera. Se numește iubire de obiect, e geloasă pe tine.
sa plec din cauza lu masa si a urii ei fata de mine sau sa raman si sa sper ca va fi bine.
Dacă pleci singură, mama lui va fi fericită. Ea asta a vrut de la început.
Astfel, cum ai ajuns acolo? Din dorința de a forma un cuplu cu iubitul. Un cuplu trăiește împreună sub acelaș acoperiș, în cazul tău în aceeași cameră. Astfel, acum este un moment important din relația ta cu el. Ai spus că au trecut 3 ani. Puteau să treacă și 10. Cu iubitul trebuie să ai o discuție decisivă.
Să aleagă între tine și mama lui.
Iar dacă te alege pe tine, care reprezinți viitorul pentru el, deci viața lui, plecați împreună acum. Dar dacă procedezi așa, există varianta să îl pierzi.
Mai există varianta să rămâi și să transformi sentimentele soacrei. Este o variantă grea, dar aceasta vă poate salva viitorul la ambii.
De ce optez pentru aceasta. Este o lecție de viață pe care dacă nu o înveți acum, se poate repeta cu următorul iubit.

| Yoyo222 explică (pentru sadrian46):

Imi place foarte mult abordarea dv, si am citit cu drag "traducerea" gesturilor ei. Chiar aveam nevoie sa inteleg de ce face asa, care este motivul dar si scopul. Si deci ceea ce ma sfatuiti dv este :
Sa il pun pe iubitul meu sa aleaga(ori se muta doar el cu mine, ori ma pierde, evident, permitandu-i sa tina legatura cum doreste el cu ai lui) SAU
O suport pe soacra si incerc sa o fac sa aiba sentimente mai bune?
Corect?

| sadrian46 a răspuns (pentru Yoyo222):

Corect.
O suport pe soacra si incerc sa o fac sa aiba sentimente mai bune?
Da.
Pe ce mă bazez că poți face asta.
Acum fac un curs NLP pe viu, nu online.
Aceata mi-a deschis o nouă perspectivă asupra relaților umane și deci asupra vieții.
Acum, asta poate începe cu schimbarea de atitudine care poți face dta în înteriorul tău. Nu sunt încă expert, abia am început cursul. Am participat în 2 luni consecutive la 2 weekenduri prelungite.
Astfel, îmi este dificil să dau sfaturi de la distanță pe baza a ceea ce am învățat până acum.
Sunt principii care funcționează dacă le aplici.
Astfel, comportamentul ei și reacția d-tale a produs o ruptură.
Aceasta se manifestă prin comportamentul ei actual.
O primă interpretare care trebuie corectată la dta este aceasta.
Dta afirmi așa.
Acest comportament al ei denotă că ea mă urăște, mă cpnsideră inamica ei.
Aceasta se numește citirea gândurilor.
Citez din curs ( așa învăț și eu).
---
Presupunem că știm ceea ce simte, gândește cealaltă persoană, fără dovezi ( indicii senzorlale și calibrare) ( Aceștia sunt termeni ai domeniului NLP). Citirea gândurilor spune mai mult despre noi decât despre cealaltă persoană, proiectând astfel propriile noastre stări emoționale, percepții, valori, nevoi, experiențe.
---
Astfel. concluzia d-tale se referă la modul în care percepi dta lumea ( vizual, auditiv, kinestezic adică cu senzațiile din corp), și cum le prelucrezi apoi digital în limbaj, cu cuvinte.
Astfel concluzia la care ai ajuns ( ea mă urăște) îți limitează posibilitățile de acțiune pentru rezolvarea conflictului.
Ca să scapi de această limitare trebuie să răspunzi pentru tine însuți la mai multe întrebări.
Cum îți dai seama că? De unde, cum știi că are ceva cu tine? Ce înseamnă comcret că are ceva cu tine? Ce anume te-a dus la concluzia asta? Ce anume îți dă ție de înțeles că? Ce altceva mai poate să însemne comportamentul ei? ( De exemplu, invers la ceea ce crezi, poate că dorește prin acea atitudine minimalistă să greșească cât mai puțin față de tine, să te supere cât mai puțin de acum încolo. Dar și aceasta este tot o citire a gândurilor).
Răspunzând la aceste întrebări, acestea generează alte întrebări de clarificare.
Locuind în acelaș apartament, chiar dacă nu comunică direct cu tine, este imposibil să nu vă intersectați. La intersectare se produce invariabil o mică interacțiune. în care prin gesturi, mimică, atitudine corporală a d-tale poți transmite mesajul. Eu nu sunt dușmanul tâu.
Sunt multe care le poți face. Caută cărți de NLP în lmba română. E greu fără profesor. dar nevoia e profesor bun.

| Mosotti a răspuns:

Eu as pleca, de ce sa te doara? S-au terminat barbatii? Da-l dracu, nu te iubeste ca daca te iubea rezolva problema cu ma-sa aia tampita.
Si daca te doare, trece, altfel te va durea mereu, ce alegi?

Si de ce sa stai cu un om care nu prea te iubeste?

| mentholinks a răspuns:

Te sfatuiesc sa fugi de turci ca dracul de tamaie.

| Lioana a răspuns:

Din experiența mea de viata am invatat ca atunci cand e vorba de relatia ta nu e bine sa ceri parerea prietenilor, cu atat mai puțin a unor straini de pe TPU care habar nu au ce simti tu.
Strainilor le e usor sa zica renunta, ca nu stiu ce e in sufletul tau.
Decide singura ce vrei sa faci. Gandeste-te ca mama baiatului e stapana casei. Ea a pastrat ordinea in casa pana acum dupa cum a stiut ea. Pe tine te vede ca pe un musafir si nu-i convine sa schimbi ordinea lucrurilor. Poate si tu ai face la fel in locul ei.
Daca vrei sa ai o relatie buna cu prietenul tau, trebuie sa ai o relatie buna si cu mama lui. Ea il influenteaza. Cere-i iertare daca o simti suparata si impacati-va. Accepta ideea ca inca nu esti la casa ta. Ea e sefa in casa aceea. Incearca sa te supui regulilor casei ca sa-ti mearga bine.

| 1997onur a răspuns:

Nu-ți asculta inima Lasă-l sa spună ce vrea o sa pierzi de fiecare data in viața dacă îți asculți inima.

Tu fi rațională.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Parerea mea e in felul urmator :
Ei vor ramane o familie, cum au fost 18-20 -25 de ani cat are prietenul tau,mereu vor exista discutii doar intre ei, nu ai cum sa iei parte la toate, pentru ca tu formezi o familie cu el nu cu mama lui. Poate e femeie batrana si nu vrea sa-i modifici tu prin casa ei, etc etc.
Sincer mi se pare o problema foarte mica, stai 1 luna, 2, ignorai si tu pe parinti si planuieste deja sa va mutati amandoi...

| Yoyo222 explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba despre a participa la discutii, ea pur si simplu incearca sa ma excluda din familia lor, ca si cum as fi o intrusa. Practic se preface ca nici nu exist. Si cand suntem toti la masa, ea vorbeste cu ei doi si ei doi cu ea. Iar eu stau si ma uit ca proasta

| gigite a răspuns:

Incearca sa-i gasesti punte slabe si altele bune, pe care sa le utilizezi in favoarea ta, a normalizarii ambiantei de domiciliu, respect mare, discutii scurte de intrebari, (simple, grele chiar daca stii raspunsurile) treburi de femei, gospodaresti, flori, un cadou ceva ce -i da placere dar,... si sotul sa te sprijine. Ceva mare toleranta de la tine, ca ai de castigat o atmosfera normala.

| Elan a răspuns:

Nu stiu pe onorea mea ca nu stiu! Sesizeaza militia!

| randomthing a răspuns:

Pleaca fata. Nu te tine nimeni legata de ei. Daca el te iubeste, o sa fie cu tine chiar daca nu stai deocamata in aceeasi casa cu el. O familie poate astepta, mai intai trebuie sa te asiguri ca te simti confortabila, pentru ca viata e prea scurta ca sa ramai intr-un loc in care nu te simti bine. Nu datorezi nimanui nimic ca sa ii suporti arfele soacrei, si in plus relatia poate continua si daca nu locuiti impreuna. O sa gasiti la un moment dat posibilitatea sa va mutati SINGURI.