| papatukjatlekjulk a întrebat:

Ma indoiesc ca ma poate ajuta TPU cu un sfat cu adevarat bun sau ceva, dar ce mai conteaza, oricum nu stiu ce ma mai poate ajuta.

Viata mea a ajuns oarecum intr-un impas.
Am o varsta la care se poate spune ca ar trebui sa incep sa invat si sa simt ca iubesc pe bune, dar pentru mine nu e asa. Pur si simplu nu mai sunt in stare sa mai simt ce am simtit odinioara pentru o persoana, care oricum realizez ca nu a meritat nici macar sa-i vorbesc dupa tot ce mi-a facut (...greseala mea) si de altfel pentru care nu mai simt nimic acum. La varsta mea, cam toate fetele au un prieten si afirma cu o mare usurinta cat de indragostite sunt. Ei bine, nu reusesc sa fiu una din ele si mai mult ca sigur multi ma judeca o ciudata.
Am intalnit multi baieti, de multe feluri, pentru unii dintre ei am inceput sa cred ca simt ceva, dar dupa ceva timp imi dadeam seama ca nu era cu adevarat asa 100%.
Din acest motiv, mi-a fost frica sa ma implic in orice relatie, pentru ca eu consider ca daca nu iubesti 100% pe cineva, nu merita sa te implici in asa ceva (cum se spune, "de ce sa te legi la cap daca nu te doare capul"). Nu vreau sa fac pe nimeni sa sufere, dar se pare ca am facut asta mai multor persoane, fara sa-mi dau seama. Nu mai vreau sa aud de suferinta, m-am saturat cat am simtit-o pe pielea mea, d-apai pe pielea altora...

Vreau sa iubesc, dar nu mai pot dupa ce prima data cand am reusit sa simt asa ceva a fost o esuare lamentabila.
Si aici nu cred ca e vorba de a intalni persoana potrivita, pentru ca asa ceva nu exista, dar chiar mi-e frica de faptul ca voi putea ramane asa tot liceul...

Un sfat, o idee, o incurajare... ceva, orice, apreciez mult. Mersi...

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Poate ca esti o fire mai selectiva si chiar e bine sa faci asa! Nu dispera, mai bine un prieten adevarat care se implica cu aceeasi intensitate cu care o faci si tu, decat ceva simplist care doar se lauda cu eticheta de a avea iubit! Se spune ca ce-i al tau e pus deoparte, totul este sa privesti peste tot, sa nu generalizezi, sa stii sa patrunzi in adancul sufletelor! Multa bafta!

| thealchemist a răspuns:

"ca nu a meritat nici macar sa-i vorbesc dupa tot ce mi-a facut (...greseala mea)" - in primul rind trebuie sa inveti sa te gindesti la trecut fara regrete, si mai ales fara a-ti proiecta dezamagirea fata de o relatie asupra ta insati. de ce ar fi "vina" ta? crezi ca altii au reusit sa evite problema asta, dezamagirile din dragoste? chiar daca ai sperat la mai mult decit a fost sa fie, cum ar putea fi vina ta? s-a intimplat, si trebuie sa inveti din asta, nu sa te pedepsesti invinuindu-te.
"dar chiar mi-e frica de faptul ca voi putea ramane asa tot liceul..." - si daca ramii asa tot liceul, ce se intimpla? ai un plan de a te conforma regulilor altora, trebuie sa ai pe cineva doar ca sa nu te consideri o "ciudata"? cine spune ca acest tip de standard e cel bun?

| 80Cris a răspuns:

Gandeste-te ca nu esti singura care a gresit, singura care trece sau a trecut prin asa ceva si nu mai fi atat de suparata ca nu are rost, mi se pare ca-ti aplici tocmai tie vorbele cu legatul cap, cand nu te doare. Si ce daca nu ai prieten, si ce daca nu iubesti, si ce daca ce a fost frumos s-a dus...esti tanara, ai toata viata inainte si te asigur ca vor veni si vremuri frumoase. Sa stii ca intotdeauna dupa ploaie vine soarele! Esti tanara, esti sanatoasa, nu sunt suficiente lucrurile astea pentru a te face sa zambesti? Ce sa spuna sau sa gandeasca acei tineri care au un handicap fizic? Cum sa lupte ei cu ce ii inconjoara daca tu, om intreg, nu poti? Hai, fii curajoasa, capul sus, privirea inainte si zambeste!

| enchanted a răspuns:

Persoana potrivita pentru tine va veni cand va fi vremea, nu are rost sa te consumi degeaba, si sa stii ca cel care este al tau este pus deoparte si vei simti iubirea de cand il vei cunoaste pana la adanci batraneti

| zuzumic a răspuns:

Ca sa ajung sa iubesti trebuie sa te implici pentru ca cel de langa tine sa te iubeasca si sa te faca sa te simti iubita fara implicare nu iese nimic si adevarata iubire nu e aia despre care spun unele si uni vai te iubesc dupa 3 aia nu e iubire. ajungi sa iubesti cand simti ca cel de langa tine vrea sa te vada fericita cand ii arati si tu celui de langa tine ca tu chiar vrei o relatie serioasa. Iubirea te face sa gandesti complet diferit de ideologiile tale de dinainte ...la iubire se ajunge greu si cu cat tio doresti mai mult cu atat nu o sa ai parte pentru ca ea vine cand tu incetezi sa mai speri si sa o mai caut... iubire simti atunci cand te implici 100 % sa fie bine sa te intelegi cu parteneru sa aiba incredere in tine dar doar atat timp cat si el face aceleasi lucruri

nu dispera toate la timpu lor, lasa'te purtata de val traieste la maxim si nu rata nici o sansa iubirea se ascunde il locorule la care nici nu te astepti. sper sa iti fie de folos sfatul meu ...eu asa am facut si mi-a fost app cand iubesti simti ca vrei sa iti petreci toata viata cu acea persoana ca el e alesul ca el te va putea face fericita si la 90 de ani, pupici si bafta

| antoneta a răspuns:

Stii, multi filozofii au incercat sa descrie iubire, dragostea, si niciunu nu a ajuns la un consens, si nici nu o sa ajunga vreodata. iubirea are multe chipuri, apare cand te astepti mai putin si de unde nu te astepti. tu nu trebuie sa simti ce simte colega, tu nu trebuie sa traiesti ce traieste prietena ta, tu esti tu, tu vei avea viata ta pe care nu trebuie sa o asociezi cu a nimanui.

| JustShadows a răspuns:

Buna Alexandra! Inteleg prin ce treci, dar iti spun sincer, ca dupa ce se sfarseste o relatie de lunga durata, si atat de importanta in viata unui om, nu inseamna ca s-a sfarsit totul.
Si eu m trecut prin ce treci tu acum, si crede-ma ca stiu ca nu-i usor, am crezut ca numai pot avea pe altcineva, si ca nu voi mai iubi niciodata atat de profund pe cineva, iar Dumnezeu mi-a aratat ca m-am inselat.
Nu te descurata, si mult mai important, nu lasa greselile comise sa te pape pe dinauntru, ridica fruntea sus, si invata sa repari greselile si sa inveti din ele.
De ranit, toata lumea raneste fie ca vrem fie ca nu, depinde doar de noi, daca stim sa vindecam acele rani.
Nu-ti fie teama sa-ti deschizi inima in fata cuiva, si ai incredere in tine, caci vei gasi un baiat, nu perfect, ci unul simplu, pe care sa-l iubesti si sa te iubeasca.
Nu te da batuta doar din atat, caci in viata apar probleme mult mai mari, stai linistita si ai incredere.Ai grija de tine!happy

| papatukjatlekjulk explică:

Da, am ranit unii oameni, dar eu ce naiba sa ma fac?
sa ma apuc sa mint oamenii?

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Da, presupun ca ai ranit unii oameni...

| deutza a răspuns:

Uite sa inteleg ca esti la liceu... sunt fete si baieti care nu isi gasesc perechea asa repede si niciodata nu poti fi foarte sigur ca e el/ea ala potrivit/aia potrivita numai cand va cunoasteti perfect. eu zic ca nu e ceva asa mare problema eu zic ca tu ink il mai iubesti pe fostul si acest fapt te impiedica sa simti ceva pentru altcineva. iti trebuie timp sa uiti pe cineva la care ti mult, prima data uital si dupa aia gasesti pe altcineva. odata si odata tot o sa iti apara si nu uita fiecare alegere de a ta iti schimba intr-un fel sau altul viata

| DjBoBgY a răspuns:

In primul rand dupa discurs realizez ca esti o fata desteapta :* in al doilea rad. capu sus, viata merge inaintebig grin ai tu timp o viata sa iti faci prieteni si sa ii cunosti in totalitatebig grinbig grin nu mai gandi asa ci gandeste pozitiv... ce daca prietenele tale se lauda? o sa vada ele mai tarzi. tu stai in banca ta si fa eea ce consideri tu ca e mai bine pentru tine big grinbig grinbig grin daca vrei sa mai vorbim (eu as vrea) da-mi un privat cu id-ul tau de mess big grinbig grin te pup:*:* funda whistling

| Loolyy a răspuns:

Tu crezi ca fetele despre care spui tu ca sunt 'indragostite' isi iubesc partenerul? Nu e chiar asa. e doar atractie fizica.Esti o fata desteapta care nu merita orice cocalar. Iar baiatul care te-a facut sa suferi nu merita nici o privire din partea ta.

Iubirea adevarata apare cand nu te astepti. Sper ca ti-am fost de folos:*[daca nu m-am exprimat corect e din cauza oboseliibig grinsper ca ma intelegi:*]