| Paul1989 a întrebat:

Buna tuturor.
Ma numesc Paul si am o relatie cu o fata de 5luni. Totul a fost bine pana acum cateva zile cand parintii ei i-au interzis pur si simplu sa se mai intalneasca cu mine si nu inteleg de ce atata timp cat nu am facut nimic ce i-a putea deranja. Ei nu ma cunosc pe mine si nici nu au avut ocazia deoarece sunt plecati in strainatate si nu ii inteleg deloc. Eu sufar de cancer si nici nu am posibilitati financiare grozave si ma gandesc sa nu fie asta problema lor. Cand i-am intrebat de ce fac asta, raspunsul lor a fost ca in familia lor e o lege nescrisa prin care fetele nu au voie sa aiba vreo relatie pana ce nu termina facultatea si nici asta nu inteleg deoarece ea a mai avut o relatie de 2ani inaintea mea si atunci nu au pus problema asa... Prietena mea e mai inchisa de felul ei si mai credincioasa si spune ca "Binecuvantarea vine din urma ascultarii" si ca atata timp cat sta sub acoperisul lor ar trebui sa faca ce spun ei. Eu nu vreau sa renunt la ea mai ales ca de 5 luni de cand suntem impreuna, am inceput sa tin la ea mult... poate chiar o si iubesc. Nu stiu ce sa fac ca sa nu o pierd dar nici sa nu se certe ea cu ai ei. Astept sfaturi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| katty_6203 a răspuns:

Buna Paul.Tocmai fiindca prietena ta este o fire credincioasa,rugati-va impreuna la bunul Dumnezeu, pentru ca sa puteti"topi"gheata din sufletul celor ce nu va vrea impreuna. Dumnezeu face minuni prin rugaciunile voastre daca acestea sunt facute la momentul potrivit, exact cand aveti nevoie si cu durere in suflet.

1 răspuns:
| SimonaAdina a răspuns:

Buna...imi pare rau ca treci prin asta, parerea mea este ca parintii ei nu sunt de acord cu aceasta relatie din cauza bolii tale, imi pare foarte rau ca te dezamagesc.Parerea mea este ca ar trebui sa uiti de aceasta fata pentru ca vei suferii foarte mult din cauza ca nu puteti fi impreuna.Stiu ca tie greu dar trebuie sa faci un efort si gandeste-te, daca tu ai aceasta boala ...trebuie mai intai sa o invingi si apoi sa lupti pentru iubirea ta. Daca veti ramane impreuna, poate tu nu o sa reusesti sa invingi aceasta boala si fata va suferii enorm acesta este si motivul care ii determina pe parintii ei sa nu fie de acord cu relatia asta.Sincer imi pare foarte rau ca te-am facut sa te simti prost si te rog sa nu fi trist.Capul sus si incearca sa lupti din rasputeri sa nu fi dezamagit niciodata.ai grija de tine te pup