| 2122009 a întrebat:

Buna tuturor. nu stiu de unde sa incep, simt ca am ajuns la capatul puterilor, sunt cu un baiat de 2 ani, amandoi avem 18 ani si suntem in acelasi liceu, relatia noastra consta in despartire si impacare si iar despartire si iar impacare si asa mai departe, acum cateva luni cand am fost despartiti a cunoscut o fata si s-a combinat cu ea dar dupa o saptamana a lasat-o ca sa se intoarca la mine, dupa ce ne-am impacat mi-a spus ca nu a simtit nimic pentru fata aceea, adica ca nu il atragea mai deloc dar dupa ceva timp a inceput sa vorbeasca mai mereu de ea, imi spunea ca se gandeste la ea sad o dadea exemplu mereu, ne certam pe zi ce trece din cauza ei, uneori imi zice ca nu simte nimic pentru ea, alteori imi zice ca tine la ea si de cateva saptamani am vazut convesatii cu ea in pc lui, o invita afara etc, dar mie imi zice ca sunt totul pentru el, mi-a si demonstat candva, dar astazi ne-am despartit pentru ca vrea un timp sa se gandeasca la mai multe, mi-a zis ca nu se poate abtine sa nu vorbeasca cu ea desi ma iubeste pe mine. el e prima mea relatie si eu la el la fel, nu pot renunta usor, dar i-am zis ca daca il face ea fericit eu ma dau la o parte desi sunt distrusa, nu mai stiu ce sa mai fac simt ca este vina mea pentru tot, solutie vad sinuciderea, ajutati-ma va rog. va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, la virsta asta nu e bine sa gidesti asa, gindeste-te mai bine la faptul ca el este instabil, un om pe care nu te poti bizui si nu este de incredere, niciodata nu va sti ce vrea nici de la viata si nici de la cei din jurul lui, despre ce vrea de la el insusi, sa nu mai vorbim! Uita-te in jurul cu multa atentie si vei descoperi ca in jurul tau sunt oameni frumosi, buni, cu inima deschisa trebuie doar sa vrei acest lucru si vei vedea ca vei gasi ceea ce meriti tu, deoarece daca nu faci acest lucru inseamna ca tu il meriti pe acest om slab si lipsit de caracter! Iar eu cred ca tu esti o fata sensibila si vreau sa cred ca stii ce vrei, si nu merita, unul ca el, nici macar sa-ti irosesti o clipa, gindindu-te la el! Iar despre faptul ca el a fost primul barbat in viata ta...multumeste-i pentru.asta si cu putina experienta pe care o ai-ca o ai, nu. i asa?-asteapta-l pe urmatorul care te pote face fericita! S i asta depinde doar de TINE! mult noroc, iti urez, si gindeste-te la o facultate unde, imagineaza-ti! vei intilni multi baieti si vei mai avea experiente frumoase si esecuri... dar niciodata sa nu te mai gindesti la sinucidere cind viata este atit de frumoasa, numai sa stii sa alegi sa o traiesti frumos si cu demnitate! Niciodata sa nu te lasi coplesita de prostia unui mascul! Oricit de ´´feroce´´ar fi el.mult noroc. cleo,

23 răspunsuri:
| Deea a răspuns:

Taci cu sinuciderea ca te bat.Nu e o solutie sinuciderea. Daca sunteti de 2 ani impreuna eu cred ca mai tine la tine dar pur si simplu a gasit o pasiune pentru fata aceea care o sa ii treaca repede. Spune-i ca nu iti place faptul ca o da exemplu pe ea pentru te simti in plus. Dar faptul ca va certati in fiecare zi nu trebuie trecut cu vederea. Poate reletia voastra nu mai are rost mai ales ca a fost prima si pentru tine si pentru el. Oricat de mult tineti unul la altul daca nu faceti sacrificii nu o sa va mearga relatia. Uneori mai trebuie sa sa mai lasi de la tine ca sa nu fie cearta dar daca in fiecare zi va certati nu mai are rost sa continuati.

| Deea a răspuns:

Nu ai putere sa nu te mai impaci cu el pentru ca este primul si ti la el cu adevarat. dar gandeste-te ca poate el si-a dat seama ca tot la el te intorci si profita de asta. Eu zic sa nu-i mai dai satisfactie macar de data asta sa vada ca te poate pierde oricand daca nu isi schimba comportamentul.

| JoJo a răspuns:

Si crezi ca daca te sinucizi o sa rezolvi ceva?
A intervenit monotonia, iubire nu cred ca se mai numeste asta, eu zic sa stati o perioada buna de timp despartiti si abia atunci realizati daca voi chiar va iubiti.
Sinuciderea nu e solutie, baga-ti mintile in cap!

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Sa nu cumva sa faci prostia sa te sinucizi... uneori baietii nu prea stiu ce vor si le trebuie mult timp de gandire; daca zici ca v-ati despartit, v-ati impacat si tot asa asta inseamna ca nu a fost mereu vina ta...si el a gresit. trebuie sa te gandesti ca daca el place pe altcineva si voi doi va despartiti nu este sfarsitul lumii. nu zic ca nu o sa suferi, dar e bine sa vezi si partea buna a lucrurilor: in lumea asta exista o multime de baieti care merita afectiunea ta si pe care inca nu i-ai cunoscut. daca asta a fost prima ta relatie ai avut ce sa inveti din ea deci acum vei face o alegere mai buna si poate ca si iubitul pe care-l vei avea se va comporta mult mai diferit ( in bine ) cu tinewinking

| 2122009 explică:

Of. ne vedem zi de zi la scoala, imi este atat de greu, as vrea sa am puterea sa nu ma mai impac cu el, dar de fiecare data cand vine la mine nu pot ceda indiferent de ce a facut in timpul asta

| 2122009 explică:

L-am pus sa aleaga intre mine si ea, mi-a spus ca ma alege pe mine dar tot a vorbit cu ea. pe bune asa suferim cu totii?

| 2122009 explică:

Mi-a spus mai multa lume ca profita de faptil ca e primul dar refuz sa cred asta, m-a asigurat ca nu s-a bazat niciodata pe asta si eu logic ca l-am crezut laughing ca o proasta sad tare AS VREA SA IES DE TOT DIN RELATIA ASTA, M-A DISTRUS SI FIZIC SI psihic, m-a privat de la tot ce inseamna viata, fara prieteni, fara familie fara nimic

| 2122009 explică:

Scrimini el nu se limiteaza la "doar a vorbi ", el o chema pe fata aia la intalniri, ii spunea ca nu ii pasa daca se cearta cu mine pentru ea, mi-o dadea mie exemplu, mereu ma facea sa ma simt oribilsad si adevarul este ca am facut multe lucruri impreuna dar cred ca asta ne a apropiat thinking pauza deja am luat, dar nu stiu sigur cat e de pauza pentru ca nu stiu daca as fi dispusa sa mai trec iar prin chestii din astea, el nu se va schimba pentru ca nu vrea, el vrea sa fie cu toate fetele daca s-ar putea, candva imi zicea ca sunt totul pentru el sad daca era asa nu mai avea nevoie de alte fete, eu am incercat sa ii fac in toate pe plac dar niciodata nu a fost suficient straight face oricat l-as iubi, i-am zis si lui daca nu se schimba langa mine nu mai are loc

| 2122009 explică:

"cea de-a treia persoana " nu vrea sa vb cu mine, mi-a dat ig pe toate id-urile, fuge de mine de parca i-as face ceva straight face laughing asa ca nu am cum sa vb cu ea, si vreau sa iti spun ca incep sa ma simt mai bine happy chiar daca il vad zi de zi de vreo zece ori pe zi incep sa cred ca am acea putere de al tine la distanta big grin

| 2122009 explică:

Si va multumesc tuturor, am invatat cate ceva de la fiecare love struck daca aveti nevoie de mine aici sunt big grin :*

| 2122009 explică:

Loool ce amintiri, ce minte necoapta aveam buhahahahaha

| nosferatu a răspuns:

Sa te omori pentru un bulangiu. ca asta e prietenul tau cred ca ti-a mai spus si altii asta.

| cristianorudi7 a răspuns:

Copil tembel ce ii mai explicati atat... arunca-te fa de pe bloc cadearai in cap a cazi

| CristinaLăvMucAnonim a răspuns:

Heiiiiii.Crezi ca numai el exista? Tu vrei sa te sinucizi pentru un baiat? Termina cu astea. Spune-i in fata ca daca o sa mai vorbeasca cu acea fata nu o sa mai vrei sa il mai vezi. Daca raspunde pozitiv atunci este un ***... daca raspunde negativ atunci chiar te iubeste si pentru acea fata are o pasiune.Asa ca termina cu prostiile si gandeste-te la ce e mai important pentru a ta viata. Du-te si plimba-te, viziteaza locuri si poate prin alte locuri o sa iti gasesti iubirea. Fundaaaaaaaaaaaaa te roggggggg

| SupaRici112 a răspuns:

Nu e cea mai buna solutie sinuciderea.Si fazele cu despartirea si eu am facut`o cu prietena mea.De vreo 3 ori si ea a avut 2 relatii cand am fost despartiti, dar tot la mine s`a intors, si m`a iubit si atunci si ma iubeste si acum.Nu stiu ce sa zic despre prietenul tau.Prima data cand s`a cuplat cu ea, eu cred ca a vrut sa te faca geloasa, si poate ca acum s`a indragostit din intamplare.Totusi cred ca ar trebui sa vorbesti cu el si sa-l intrebi ce vrea de la viata si cu cine ar vrea sa fie "Cu Tine sau Cu Ea"

Bafta! NU E BUNA SINUCIDEREAtongue Crede`ma!

| Seby90 a răspuns:

Am citit in totalitate si vreau sa spun ca sunt dezamagit, probabil voi in tot acest timp (da 2 ani la varsta voastra intr-o singura relatie e destul) v-ati sufocat prea mult... adica ati stat prea mult impreuna, ati facut prea multe lucruri impreuna. Asta din punctul meu de vedere ingreuneaza o relatie, as putea spune de fapt ca o omoara. Voi in principiu (ori cel putin el) v-ati plictisit unul de altu. O solutie clara, ar fi in mort cert o pauza, inteleg ca iti este greu, dar... ai nevoie de pauza asta. El aparent a gasit pe cineva cu care poate vorbi mai deschis si o sa continue sa faca asta atata timp cat voi doi va certati din diverse motive. Incearca sa intelegi si partea lui mereu, poate in felul asta o sa iti dai seama unde ati gresit amandoi si poate puteti repara ceva. Sinuciderea sper ca a fost adaugata la sfarsit sa faca totul mai tragic, nu? Asa ceva nici prin gand sa nu iti treaca. Te-am pupat, vezi ce faci si sper din tot sufletu sa va impacati!

| Seby90 a răspuns:

Okay... am citit raspunsul tau, de 2 ori chiar sa fiu sigur ca nu gresesc. Sfatul meu, cel putin parerea mea, esti putin cam posesiv corect? Si totodata geloasa, te inteleg, sunt la fel ca tine, dar nu e bine. Da va apropiat faptul ca ati facut multe lucruri impreuna, nu zic nu dar totodata v-a si consumat relatia mult mai rapid. Ce pot sa spun... impacate cu ideea, sau ai putea chiar sa iei legatura cu cea de-a treia persoana si sa o tragi de limba, chiar daca suna extrem, dar ti-ar putea da niste raspunsuri. Important in momentul asta nu este nimic altceva in afara de tine, asa ca trage aer in piepti si gandeste-te la cum sau ce ai putea face tu sa te simti mai bine, uita pentru putin macar de griji si probleme!

| Seby90 a răspuns:

Ma bucur pentru tine, vezi nimic nu e imposibil happy. Acum doar sa incerci sa nu ii cedezi din nou, pentru ca atunci tot efortul depus va fi bun de nimic.

| loving2008 a răspuns:

Te inteleg insa nu sinuciderea e solutia.Si eu sunt in cazul tau si nu ma gandesc la sinucidere desi viata fara el mi se pare egala cu zero.Eu o sa las timpul sa decida desi sufar si ma gandesc la el in fiecare zi.In cazul tau poate vrea sa te faca geloasa? Gandeste-te si la posibilitatea asta.

| ingeras_2934 a răspuns:

Daca tii prea usor dragostea, zboara, daca o tii prea strins, moare.
Citeste aceasta postare la mine pe blog si poate o sa te ajute macar putin si app fara sinucideri viata e prea scurta si asa ca sa faci vreo prostie http://fiecareinceput.blogspot.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi daca relatia voastra nu mai poate continua...va puteti despartii dar nici decum sa te sinucizihee hee

| s3rgio a răspuns:

Eu cred ca din partea lui nu mai este iubire, e doar obisnuinta ca ati fost impreuna atata timp, si in plus da dovada de las, in mintea lui e o teama ca te va pierde!

| veronica_4974 a răspuns:

Daca relatia consta in despartire si impacare inseamna ca ori va iubiti prea mulr ori deloc. sinuciderea nu e o solutie. gandeste-te ca daca el nu te iubeste asta nu-l poate face decat fericit.ai 18 ani si o viata lunga inainte plina de surprize bucurii si necazuri. gandeste-te ca nu e singurul baiat pe pamant si ca multi altii poate isi doresc o fata ca tine eu iti doresc mult succes in viata si sa fii cu capul pe umeri