| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! O sa incerc sa scriu scurt si la obiect problema care ma macina, desi nu am considerat neaparat potrivit sa expun aici, dar efectiv simt nevoia de o parere in privinta problemei mele, poate de la cineva cu experienta in relatii. Am o relatie la distanta de 1 an si 6 luni. Azi m-am uitat printre pozele de pe calculatorul iubitului si am vazut 2 poze cu o fata, care a fost colega cu el in cladirea unde are el biroul, erau in incaperi diferite. Intre timp aceasta s-a mutat de acolo in urma cu un an. Mi-a spus de ea acum cateva luni, ca a simtit ca il place si cam atat. L-am intrebat daca treaba asta a fost reciproca, a dat un raspuns mai evaziv. Nu l-am crezut, simteam ca nu a fost sincer. Azi, m-am uitat in conversatiile cu colegul lui de birou si am citit diferite glume cu referire la vecina, cum o numeau ei pe colega de birou. Printre care scria ca l-a asteptat in ziua respectiva cu prajituri (era Sfantul Ioan) si dupa s-a oferit iubitul meu sa o duca acasa cu masina. In momentul acela mi-au trecut o mie de ganduri prin cap si daca a fost mai mult decat prietenie intre ei. Dupa asta, bineinteles ca am avut o discutie cu el, in care imi spunea ca nu am incredere in el si ca nu asa se tine un barbat aproape, cu gelozii si banuieli. Sunt constienta de faptul ca sunt o fire posesiva si ca de multe ori cumva i-am adus acuzatii fara niciun fond, eu ma simteam si ma simt iubita, dar cumva faptul ca mi-a ascuns acest lucru, ca i-a placut o alta femeie, ma face sa nu-l mai privesc cu aceiasi ochi. Ma macina pe interior. Inteleg ca e normal sa te simti atras si de alte persoane, dar faptul ca eram chiar la inceputul relatiei cand s-au petrecut toate astea, ma doare si mai ales faptul ca abia acum a recunoscut ca a placut-o. A spus ca prima data a negat acest lucru, tocmai pentru ca stia ca nu o sa reactionez tocmai bine.
A trecut un an de cand nu s-au mai vazut, ea s-a mutat in alta parte cu biroul, am intalnit-o si eu o singura data cand am fost la el la birou, parea cu bun simt, genul care nu se baga, asa a descris-o si el.
Intrebarea mea este in special pentru fete/femei. Voi cum ati fi reactionat intr-o astfel de situatie? Oarecum ma simt paranoica acum, ma gandesc ca exagerez eu, dar instinctul imi spune altceva. Mentionez ca e prima mea relatie serioasa, dar nu o folosesc ca o scuza sau altceva!

Răspuns Câştigător
| Daz01 a răspuns:

Eu cred că este doar paranoia. Ai recunoscut că te simți iubită, de ce nu te rezumi la atât? De ce îi cauți în conversații? E normal ca prietenii să facă glume între ei! Faptul că ai acces la conturile lui mie îmi este clar că nu are nimic de ascuns (deși nu sunt de acord cu acet acces nelimitat), deci lasă paranoia și bucură-te de relația pe care o ai! Succes.

| anonim_4396 explică (pentru Daz01):

La concluzia aceasta am ajuns si eu, merci!

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te pacientezi prea mult pentru un lucru pentrecut acum 1 an de zile.

| relian a răspuns:

Deci,iubitu tau se pare are o alta iubita laughingdeci nu te place asa cum ai vrea tu, mai exact o place pe aia mai mjlt decat pe tine.
Mai devreme sau mai tarziu iti va da liber, sa vad atunci ce o sa faci, cum o sa te simti, pentru ca o sa iti dea liber fara sa te anunte, adica mai intai si-o trage pe aiai de iubita si dupa o sa iti spuna ca trebuie sa luati pauza.
Asta e viata se mai intampla. Apropoo cum te uiti prin calculatorul iubitului tau daca relatia ta este la distanta? Sau e o poveste pusa asa sa nu te plictisesti?

| anabelisa a răspuns (pentru relian):

Pai logic ca ne ai întâlnim, nu? Dac suntem intr-o relație la distanța. Eu mai vin la el și stau cam o săptămâna, cam așa. De asta nu cred ca ar avea pe altcineva. Altfel nu m-ar chema la el, și nu ar insista sa mai rămân încă o săptămâna. Eu simt ca încă ma iubeste, nu e deloc rece fata de mine...

| Freya1 a răspuns:

Fiecare a mai avut si alte iubiri sau a mei plăcut pe altcineva înainte, iar având în vedere că voi erați la început și si la distanță nu aveai cum sa ai așteptări ca el sa te si fi iubit din start.Important este sa nu se întâmple asta acum.
Într-adevăr, Nu e ok sa iti spuna ca esti nebună, ca nu asa ma ti langa tine având în vedere că sunteți la distanță și e normal sa te macină cuva gelozia si sa nu ai incredere pe deplin mai ales daca el a umblat deja după cineva de la birou, e clar ca involuntar poti sa te gândesti ca oricând mai poate face asta dar cumva daca accepti o relație la distanță trebuie sa iti asumi.Iar daca vrei ca lucrurile sa se schimbe mutati-va impreuna.

| anabelisa a răspuns (pentru Freya1):

Mulțumesc, dar nu e vorba ca a umblat după alta, cel puțin așa îl știu eu, după un an și jumătate. A zis doar ca i-a plăcut ca persoana, nu a fost vreo atracție fizica. Am scris și mai sus ca vin la el și stau cam o săptămâna, chiar doua. Nu am văzut sa se fi comportat vreodată dubios, cu mesaje pe ascuns și alte cele. Oricum, dacă s-ar mai întâmpla ceva de genul, cred ca mai bine ar fi sa ne despartim. Nu e așa usor de luat o decizie când iubești...

| Freya1 a răspuns (pentru anabelisa):

Am inteles ce ai zis tu, dar cred si consider ca o data ce făcea glumițe cu colegul legat de ea, ea il asteapta cu prăjituri iar el are poze cu ea nu a fost doar o chestie gen "e drăguță si de treaba colega" a fost ceva mai mult.Dar cum am spus, probabil a fost.Dar ca sa nu mai aveti discuții si ca relatia sa meargă cel mai bine ar fi sa nu mai stati separați.La un an jumate e timpul să faceți un pas mai mare pentru relația voastră.

| anabelisa a răspuns (pentru Freya1):

Stii cum e, baietii fac glume intr-un fel pe care noi nu o sa îl înțelegem cred ca niciodată. Și nu încerc sa găsesc scuze, asta am observat-o de-a lungul timpului. Ea a adus prăjituri pentru iubitul meu și colegii ce mai erau pe acolo. Am văzut-o si eu o singura data și mi s-a părut de asta mai timida, nu genul care se baga. Numai el știe ce a fost, dar încerc sa am încredere. Deocamdată nu ne putem muta, ne-am gândit s-o facem din toamna, când termin masterul.

| Freya1 a răspuns (pentru anabelisa):

Si eu am avut iubit si am dar a mei de fata cu mine, sau sa ii vad eu pe furioși, sau sa imi zică cineva ca au facut glume la adresa unei femei nu am pățit și nici nu cred ca e normal(înafara de unul ce a copto grav si de care imi pare rau ca nu m-am despărțit la timp fiind copila fara minte). Adica eu stiu barbatul trebuie sa respecți femeia indiferent cine e, si daca in caz ca întâmpină un necaz (cade pe strada, sare unu sa o bată etc) sa o ajuți.Dar nici de cum sa stai la hlizeala, sa te binoclezi la fundul ei si sa iti dai coate cu amici etc.Lucurile astea sunt de prost gust si o lipsă de respect față de femeia ta de acasa.
Dar cum am spus, a fost a trecut. Daca tu nu ai vreo bănuială că acum mai e ceva pur si simplu las-o asa si nu mai deschide subiectul.
Eu

| anabelisa a răspuns (pentru Freya1):

Mulțumesc pentru opinie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toți va închid gura cu " nu ai încredere in mine, nu e normal sa ai gelozii ca mai rău ma îndepărtezi " ce ma? Pa și la revedere. E clar ca mintehappy eu nu inteleg de ce naiba toți sunt asa? Sincer. Adică eu pe unde am lucrat nu a fost loc de munca unde sa nu scap. Mereu a fost un baiat acolo care îmi cerea nr sau voia sa ma conducă. Iar eu știam clar cum sa l expediez frumos. Adică nu inteleg de ce noi putem și ei nu pot? Și mai au și pretenția sa nu facem gelozii sau sa avem încredere in ei. Tipic. Mie dacă îmi spunea asa ceva ii spuneam clar ca nu i merge cu mine și ne despartim. Nu mi se pare normal in momentul in care ești cu mine sa îți duci colega acasă in condițiile in care știi foarte bine ca e atrasa de tine. Adică in momentul ăla clar ii dai apa la moara. Și sa mai ai și tupeul sa mi arunci vina mie, ca te trag la răspundere. Dacă tu îl lași sa facă ce vrea din tine p sa te proasteasca mereu.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Buna! E normal să simți gelozie dar nu fă mare tam tam cu asta. Mulți băieți nu acceptă o relație la distanță și faptul că el stă cu tine așa de un an și ceva mie îmi spune că ține la tine. E normal să se mai uite și după altele că nu ne putem pune ochelari de cal. Și noi fetele ne mai uitam. Atâta timp cât nu facem mai mult de atât eu zic ca e ok și în limita bunului simț.
Cu cât o să-l stresezi mai rău cu asta cu atât el se va enerva și ajungeți la mai multe certuri.
Sfatul meu e să o lași baltă dar totuși să stai cu o antenă ridicată și în caz că se mai repetă atunci să iei măsuri. Momentan las-o așa.

| BlindMirror a răspuns:

Paranoia.