| alooooooooooo1111 a întrebat:

Buna tuturor...si sarbatori fericitewinking
Macar voi sa aveti sarbatori fericite ca eu n-am crying
Am ajuns la disperare numai am somn noaptea cateodata plang de nervii.
Vreau sa va spun ca viata mea "contine" numai probleme de vreo 2 ani.
Mai sunt 6 luni si dau bacul eu nu stiu nimic... am un tata foarte recalcitrant care isi doreste sa iau bacul iar eu sunt bomba... chiar nu stiu nimic absolut nimic. Daca m-as apuca sa invat sigur cred ca va fi o pierdere de timp, nu cred o sa mai am sanse.
Parintii mei se cearta-n truna zi de zi parca de aia s-au luat si chiar daca ii lasi sa se certe "te ia si pe tine" la cearta din orice daca gaseste o scama pe jos zice de ce este scama aia pe jos... ma rog cauta motive de cearta mereu.
Prietena nu am prietenii de incredere nu am..inima cere dar eu nu fac nimic stau toata ziua in casa pe telefon sau pc.
Pe langa asta numai am incredere nici in mine
Acum 2 ani nu eram asa eram aproape invers, daca ma intelegeti.
As vrea sa-mi fac o prietena as vrea o relatie serioasa o fata care sa ma inteleaga si niste prietenii la care sa-mi spun oful care sa ma ajute cand pot sau sa-mi dea niste sfaturi.
In ritmul asta nu ma vad bine parca ma vad mort in 5 ani alta solutie nu vad nu ma pot ridica viata-mi merge din rau in mai rau si nu-s baiat rau creca sunt prea cuminte de aia se duce viata mea pe p...

De la voi mi-as dori niste sfaturi pozitive atata tot va-s fi recunoscator daca mi-ati da niste sfaturi poate ma vor ajuta sa trec peste aceste momente grele sad
Sarbatori fericite tuturorwinking
O seara buna in continuare.

9 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Explica-i lu tac'tu' ca ai nevoie de meditatii. Eu la mate am facut in ultimele 2 luni si am luat bac-ul. daca zice ca nu vrea, ii raspunzi cu "altfel nu pot lua nota de trecere" si gata. nu stiu cum esti la mate (daca dai) dar sigur la lb. romana ai nevoie de meditatii! bafta!

| alooooooooooo1111 explică (pentru tuGatita):

Nu imi da stai linistit/a si matusa a incercat sa-l convinga si alte persoane este incapatanat...
Si daca o sa-i raspuns cu aceeasi moneda o sa imi ia telefonul, netul, pc-ul si o sa am parte numa de certuri non-stop pana cand v-oi termina liceu macar atunci o sa merg la munca si am sa caut o garsioniera sa stau ca altfel nu pot trai...

| tuGatita a răspuns (pentru alooooooooooo1111):

Nu toata lumea ia bac-ul. nu e chiar o nenorocire. nu vrea sa te ajute, asta-i treaba. dai si in toamna.te angajezi si gata. totusi, am impresia ca esti din categoria celor care au avut de toate si i-a durut in fund de scoala. n-o fi asa, scuzele de rigoare.

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, vine mereu o vreme in care trebuie sa facem decontul trecutului. Daca macar acum ai inteles acest lucru, este in puterea ta ca viitorii ani sa nu mai fie ca acesta. Sarbatori fericite!

| SkyPilot a răspuns:

Lucrurile complexe se cuceresc impartindu-le pe bucati si construind succese mici.
Eu as zice sa incepi cu bacul. In functie de cat de prost stai, ai putea sa iti pui in cap sa il iei intr-a doua sesiune (dar il dai si in prima!)
Te apuci de invatat acum. Iti faci un plan si te tii de el.
Nu mai intervii in cearta parintilor, te ocupi de treaba ta. Gandeste-te ca daca nu iei bacul, mai multa cearta va fi.
O prietena cere timp, trebuie romantata, scoasa afara, facuta sa se simta importanta. Daca se iveste fata ideala nu o refuzi, dar nu sta sa cauti acum, este un obiectiv care nu e sub controlul tau, cu rezultat incert si care necesita timp pe care nu il ai. In plus o fata ar vrea sa ai o situatie sau sa arati ca iti poti crea una. Bacul ar fi un prim pas.
La fel si cu prietenii, pe ei ti-i faci dintr-un anturaj care tie ti-a lipsit pana acum.
Ai puterea sa obtii tot ce vrei, trebuie sa crezi in tine si sa te ocupi sa-ti aduci viata sub control.

| NoName0x0 a răspuns:

Pai eu din experienta mea stiu ca Bac.ul se ia si pe baza cunostiintelor acumulate in anii de liceu. La simulari si teze ce note ai? Daca zici ca acum 2 ani erai pe un nivel de plutire, cum de zici ca nu poti lua Bac.ul? Daca induci creierului negativism, asta nu te ajuta! Poate situatia nu e asa grava precum zici tu! Nu ar fi indicat sa iti faci o prietena tocmai acum fiindca si asta ti.ar rapi din timpul de invatat. E greu daca nu ai invatat cursiv sa inveti totata materia pentru Bac singur, dar nu imposibil daca te.ai apuca din timp! Aloca macar 1 ora pe zi invatatului pentru Bac! O ora in care doar sa inveti. Iar cand se apropie Bacul, sa reiei materia invatata. E mai usor sa repeti decat s ao iei de la 0 pe ultima suta de metrii! Succes!

| g00dmorning a răspuns:

Pai eu zic sa incerci sa iei meditatii. Cauta pe cineva sau ceva pe net care te poate ajuta cu memoria si concentrarea.

| alooooooooooo1111 explică (pentru g00dmorning):

Da cine imi da bani pentru meditatii? tatal meu spune ca cine face meditatii e prost.

| NumaiIdioti a răspuns:

La cum ai scris aici, mda, ai dreptate ca nu vei lua bac-ul