| anonim_4396 a întrebat:

In grupul cu care stau afara e cea mai buna prietena a mea care are incredere in mine si iubitul ei cu care sunt prietena si ma inteleg bine cu el, strict amical! El a aflat ca ea l-a sarutat pe un alt baiat din grup si s-au certat. Prietena mea nu era afara, in seara asta tipu asta s-a imbatat si s-a dat la o fata din grup, a sarutat-o, s-au tinut in brate, s-au atins. El mi-a zis ca stie ca am sa-i spun ei apoi am decis cu tot grupul ca ei sunt un cuplu ce se potrivesc si nu trebuie sa le dam iar motive de cearta. El m-a rugat sa nu spun nimic, a fost ca o razbunare, era suparat si mai era si beat. Nu vreau sa se certe iar, poate chiar ea sa-l paraseasca, nu vreau ca el sa se supere pe mine si sa-l pierd ca prieten dar cu toate astea nu vreau ca prietena mea sa-si pierda increderea in mine si daca ar afla ar fi foarte dezamagita. Daca si ea l-ar vedea pe iubitul meu cu alta nu mi-ar place sa nu-mi spuna nimic si daca mai apoi as afla ca ea stia m-as supara si as fi foarte dezamagita de prietena mea.
Mai ales ca ea tine ascunse foarte multe secrete ale mele, daca ar afla asta ar putea sa fie in dezavantajul meu.
M-am gandit sa tac din gura, sa-mi vad de viata mea, sa nu ma bag in relatia lor, sa nu vorbesc prea mult cu ea, sa fac pe suparata si daca afla de la altcineva ii voi spune ca eram in dubii nu stiam daca sa-i spun sau nu.
Ce ma sfatuiti sa fac?

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Asa te sfatuiesc si eu sa nu spui nimic si sa te faci ca ploua...

| Morrígu a răspuns:

Am avut o peroblemă asemanatoare. Si i-am ascuns prietenei mele cele mai bune doar pentru ca nu vroiam sa sufere, insa dupa ceva timp a aflat, dar nu de la mine si a aflat si ca eu stiam, si apoi au venit reprosurile " Asa prietena imi esti tu? ", " Asa ma iubesti tu? " La cuvintele astea m-am simtit oribil, si m-au ranit foarte mult..regretam si regret ca i-am ascuns, m-a iertat insa sau schimbat ceva lucruri de atunci, ea spune ca inca are incredere in mine, insa o simt ca nu e aceiasi incredere. Sfatul meu este sa nu ii ascunzi, risti sa patesti ca mine, si nu ai vrea sa iti pierzi prietena nu? Este alegerea ta, ghideaza-te dupa cum iti spune inima!

| wolder a răspuns (pentru Morrígu):

Pana la urma e problema lor, poate ii va spune el si gata. Mai erau si altii pe acolo daca va afla va fi de la altcineva, am si eu destule pe cap. Si ea a gresit fata de el. Ei se inseala, ei se impaca, nu ma voi baga si ii voi lasa in treburile lor.
Ar trebui ca ea sa inteleaga de ce am procedat asa cu toate ca ma simt o prietena groaznica.

| Morrígu a răspuns (pentru wolder):

Cum ţi-am spus este alegerea ta, si dacă îti este prietena va intelege... sper.

| mary4048 a răspuns:

Hotararea pe care ai luat-o este cea corecta..sunt problemele lor..si apoi daca ei s-ar desparti, cu cine pastrezi prietenia? ..cu el sau cu ea? s-ar putea chiar sa-l iubeasca si sa-ti reproseze mai tarziu ca s-au despertit din cauza ta.

| wolder a răspuns (pentru mary4048):

Eu as ramane clar prietena cu ea. Ai dreptate. Multumesc

| mary4048 a răspuns (pentru wolder):

Micile minciuni prin omisiune nu strica cateodata. daca ti-e prietena buna iti va intelege decizia si nu va rupe prietenia.E si asta un test..nu?

| wolder a răspuns (pentru mary4048):

Intr-un fel, dar putem spune ca e un test si al prieteniei mele. Cat de mult ii sunt prietena. Ma simt oribil sunt o prietena oribila.

| mary4048 a răspuns (pentru wolder):

Chiar faptul ca iti faci atatea probleme, arata ca de fapt nu esti o prietena oribila.ea nu stie inca ce stii tu..asta nu inseamna ca o sa si afle(sa speram)..pana atunci lasa lucrurile sa mearga de la sine..si daca afla, marturie sunt chiar raspunsurile la intrebarea ta de constiinta.Eu m-as simti onorata sa am o prietena careia sa-i pese de mine!