| Boy91 a întrebat:

Buna tuturor, sunt un baiat de 28 de ani, sunt cu o fata in varsta de 27 de ani ce are si un copil de 3 ani, suntem impreuna de 5 luni,totul este ok intre noi,dupa cateva luni ne-am mutat impreuna, face de mancare, spala etc, o ajut si eu foarte mult cu fetita si treburile casnice.Problema mea este ca am devenit gelos chiar daca nu imi da nici un motiv, gen:nu isi ascunde telefonul de mine, nu iese in oras la distractii, doar lucru si acasa.De curand si-a schimbat locul de munca, lucreaza la un magazin unde sunt doar baieti.Am tot felul de scenarii in minte,ca poate isi gaseste pe altul pe acolo sau poate ma insala,i-am spus ca sunt gelos si mi-a spus ca isi cauta altceva atunci,mi-a spus ca nu vrea sa ma paraseasca ca sunt exact barbatul pe care si-l dorea fata de fostul sot care o injura,batea si avea probleme cu acoolul, mi-a spus de curand ca un client ii tot face avansuri si i-a spus ca are pe cineva si nu ii curioasa,ea avea in plan sa plece in strainatate cu fetita pentru a-i oferi o viata mai buna,dar a ales sa stea langa mine, avem planuri pentru viitor, ne dorim amandoi inca un copil, sa ne luam casa noastra.Voi ce spuneti are rost sa ma necajesc? Cum sa scap de aceste ganduri? Multumesc

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa procedam in locul tau exact ca tine cu scenariile, gandurile fictive dar uite ca m-am stabilit singur momentan printre straini. In caz ca nu reusesti sa detii controlul asupra situatiei sa te impaci cu ideea ca poate e un om serios si merita o sansa, recomand sa traiesti singur ca mine. Nu e viata grea unicul dezavantaj e gatitul in rest poti avea parte de femei, sex, plimbari cu masina si multe altele. Intr-adevar imi convine sa ma infund in bani asa sant eu.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Lasa gelozia si disperararea,nu te vor ajuta.
Din contra,totul va fi in defavoarea ta!
Daca o femeie te insala,o va face si cu tine de mana.
Ambele sexe insala pentru ca nu au ce isi doresc si din lipsa comunicarii se ajunge aici.
Mai bine te-ai gandi la alte chestii...
E ok relatia? E ok comunicarea,intimitatea?
Sa stii ca partea intima are o relevanta destul de semnificativa, e motivul cel mai des intalnit cand vine vorba de inselat.
E logic, nu ai ce vrei acasa, cauti in alta parte.
Asa ca nu iti mai fa scenarii stupide, mai bine gandeste-te daca ar avea motive!

| Adry05 a răspuns:

Chiar pare că te iubește și că se dedică relației. nu face prea multe scenarii și oferă-i în continuare o viață plină de bine și n-are de ce să vrea altceva

| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Gelozia este boală grea. În primul rand trebuie să te gândești că femeia nu îți aparține, iar tu nu o ții cu forța lângă tine, ci stă pentru că te iubește, și te și apreciază că nu ești nimic din ce a avut până acum. Deci îți transmite toate semnele de bine. Gelozia în schimb strică relații, nimeni nu dorește o persoană geloasă. Gelozia înseamnă posesivitate, iar după cum am spus, nu îți aparține, și nu ai reuși să o faci să te iubească forțat. Dacă aveți gânduri serioase, elimină din minte astfel de gânduri ce nu duc la nimic bun.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti curajos sa i ei o femeie cu copilul altuia sa il cresti tu, bravo, fetița ei cum se intelege cu tine? Te acceptă ca viitor tătic? Că poate vrei sa te casatoresti cu mama ei, ai grijă de ele de fete, poarta te frumos cu amindouă si lasa gelozia, fata cu care esti acum tocmai si-a gasit sufletul pereche pe tine, daca fostul o bătea o înjura si pe deasupra mai era si bețiv, tu sa nu faci asa, tu sa o iubesti sa o ajuti si la bucatarie cand face ea mincare tu ajută o, mai rar asa o fată si harnică si i si creste singură, (acum o ajuti tu) fata, FELICITARI! Si mult succes, ai de gînd sa te casatoresti cu ea?

| Boy91 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma inteleg foarte bine cu fetita, ne si jucam impreuna, imi spune tata, in viitorul apropiat as vrea sa ne casatorim

| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia este o boala psihica oribila, care distruge fericirea oamenilor si creaza numai probleme in viata de cuplu.
Incearca sa iti folosesti creierasul inainte sa faci crize de gelozie, ca nu-i normal si nici sanatos, sa-ti suspectezi non-stop, partnerul de viata.
Intr-o zi, femeie aia se va satura de suspiciunile tale si iti va da papucii, pe buna dreptate.

| mihai69 a răspuns:

Se pare că la tine e un scenariu cu repetiție.
https://www.tpu.ro/......um-o-luna/
Poate ar fi cazul să închizi ochii și să pășești în gol, având încredere că partenera va fi acolo să pună ceva sub tălpile tale.
Altfel o să ai mereu parte de dezamăgiri și în cel mai rău caz, de o relație toxică.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar... lumea poate sa se dea la ea oricum, indiferent de loc. La fel ca si in cazul tau, de altfel. Daca la tine ar veni o fata sau mai multe fete, tu ce ai face? Sau mai bine zis, ea nu ar fi geloasa? Nu s-ar gandi tot asa?
Daca traim cu frica asta, ca partenerul ar putea sa plece de langa noi... nu am ajunge nicaieri, ce rost ar avea sa mai intram intr-o relatie, nu? Insa nu este asa.
Daca cineva pleaca, inseamna ca nu te iubeste, iar daca cumva o sa plece, inseamna ca nu te-a iubit si tu nu vrei sa stai langa cineva care nu te iubeste nu? Normal ca nu. Dar nu o sa plece, pentru ca te iubeste.

Mintea omului e complicata, gandurile sunt cauza tuturor problemelor. Sunt foarte greu de stapanit, daca am avea control asupra lor, am fi iluminati si toata viata ar avea un alt sens. Insa nu oricine poate sa faca asta. Dar este bine ca ai constientizat acest lucru. Urmatorul pas este sa iti lasi gandurile acolo si sa nu le dai atentie.

Si nu imi mai spune toata ziua chestia cu plecatul, ca poate intr-o zi o sa se sature de lucrurile astea.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mintea omului nu e asa complicata, se stiu mecanismele, si de ce riscul sa ne ducem cu alt partener exista, si de ce nu putem controla gandurile, totul e sa cunoastem ca sa nu ne miram sau sa avem socuri.

| Mosotti a răspuns:

Riscul exista, putin motiv ai putea avea sa fi gelos, dar nu asa exagerat, pentru oricand poate sa-i sara ochii la altul, nu esti baiat prost. Dar aia este, ce o fi o fi, traieste momentul si aia este. Cand concurenta exista, e tare nasol, de aia multe firme smechere tacit isi omoara concurenta pe sestache. Vine unu, se poarta mai nu stiu cum, o arata mai bine, si gata, chiar daca inainte zice nu si nu constient, i se aprinde atractia, si la o adica zice "s-a intamplat, nu am vrut, asta este, nu a fost premeditat", si s-a scos.
Deci eu ti-am zis ca, de fapt 30 % ai dreptate. Dar 70 % nu, ea are un copil, are deci un dezavantaj in posibilitatea de a lua pe unul, se va feri cat poate, insa posibil sa vine automat fara sa vrea, si vine si doar pentru aventuri, si tot ii vine la o adica.
Daca mai arata si bine, atunci procentele alea 30 devin 40.

Ca sa scapi de ganduri, va trebui sa iasa din jobul ala unde-s n barbati, altfel ce sa zic, sau chiar e un test bun, sa vezi daca te iubeste pe tine, daca nu si nu, tu esti un barbat liber, poti sa-ti gasesti oricand alta, ea insa mai greu, asa ca vezi ce face. Asta este, nu vreau sa te mint. Mai bine las-o acolo sa vedem ce face! Daca nu, ce esti de colo? Alta fratele meu, poti face copii cu oricare. Daca fiind la job ala si te iubeste pe tine, atunci cu tine va ramane.

| Frank51 a răspuns:

Femeile tot timpul vor fi abordate, indiferent ca sunt intr-o relatie sau nu, daca sunteti amandoi seriosi nu veti baga de seama prostiilea astea. Daca tu inca ai dubii si nu ai incredere in ea atunci aveti o mica problema.

| gemeni6226 a răspuns:

Gelozia e cea mai crunta boala inseamna ca nu ai destula incredere nici in tine nici in ea si atunci nu, nu este totul ok intre voi asa cum spuneai tu.Eu dupa ce m-am casatorit niciodata nu am fost geloasa si nici sotul pe mine o dragoste adevarata se simte si nu incape nici o gelozie.V-ati mutat impreuna dar nu sunteti casatoriti.Cand o sa fiti o sa-ti mai treaca din gelozie.Dar poate nici atunci.Am avut o colega care lucra numai printre femei dar era la ghiseu si sotul o astepta mereu la usa sa nu cumva sa o conduca un alt barbat acasa. Daca iubesti cu adevarat las-o libera si scapa de gelozie.Crede-ma te va iubi cu mult mai mult daca nu o ingradesti.Deci nu nu are rost sa te necajesti.Fi fara griji in privinta ei, nu sunteti casatoriti.Las-o libera macar un an si daca un an o lasi libera si stergi din mintea ta gelozia o sa vezi ca o sa fie foarte bine si atunci casatoreste-te ca nici ea nu se simte in siguranta pana atunci.Iar daca in acest an cu toate ca i-ai dat libertatea dar se intampla sa nu am dreptate ca poti avea incredere in ea inca tot te poti desparti fara griji caci nu ati oficilaizat nimic.Iar femei libere si de iubit se vor gasi intotdeauna.

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Depinde! Este relativ, exista doua cazuri, cand gelozia este aiurea, obsesiva si absurda, si cand e justificata. Dar ai dreptate, sa lase chestiile asa si sa vedem ce este, am si zis, e chiar un test foarte bun sa vedem daca-l iubeste cu adevarat, si exact cum zici, femei libere si de iubit gaseste, daca ea il dezamageste, el merge inainte, oricum ea va gasi mai greu decat el partener, deci el e castigat oricum ar fi. Copil poate face cu oricare alta.

Cu iubirea si aia e relativ, poate a te iubi acum si peste 5 luni iubeste pe alta sau altul, asta poate fi la orice om, deci nici asta nu e o baza. Dar nu generalizez, sunt multe cupluri stabile a la long, dar si multe care se destrama din cauza ca la un moment dat se duce iubirea aia si apare iubire pentru altcineva.

| siriusblack98 a răspuns:

N-ai motive sa fii gelos.Zic sa iti bagi mintile in cap pentru o femeie ca cea pe care o descrii tu este foarte greu de gasit in zilele noastre.Fa-o fericita si ai grija de ea.Fii mandru ca altii ii fac avansuri, inseamna ca esti om invidiat de multi.In ce priveste plecarea in strainatate, daca as fi in situatia ta eu unul mi-as lua sotia si copilul si as pleca in alta tara.Aici este rau pe toate planurile, de la sistemul medical si de invatamand la piata locurilor de munca si infrastructura.Si o sa fie din ce in ce mai rau.

| ancaval a răspuns:

Dacă fata gătește, face curat, spală, are servici, eu zic să ți de ea. Mai rar una harnică. Sunt altele mai bătrâne ce nu știu spăla o farfurie. Vai și amar.
E normal să se dea altul la ea pentru că e tânără și frumoasă. Ea poate să-l refuze, evident.
Dacă zice că schimbă locul de muncă pentru tine, ce mai vrei? Ce? Alta o fi mai bună? Oare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zic ca ea te place si tine la tine. Sa te rogi la Dumnezeu sa va tina impreuna. Lasa gelozia pentru ca se infrateste cu prostia. O stresezi numai daca ii tot spui ca esti gelos, gelos pe ce? Daca vezi ca nu da semne ca ar vrea pe altcineva. Iesiti la aer curat prin parc, aerul curat face foarte bine la creier. Nu stai numai in casa. Stiu persoane in varsta care faceau in fiecare zi iesiri la aer. Lasa ideile negative si tine de femeia ta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa poate place mai mult pe altul oricand, ce e mare lucru? Si asa e si la barbati. Gelozia nu se infrateste cu prostia, de multe ori este justificata, doar sa nu fie obsesiva si fara motive, atunci e prostie. Cand e justificata, este metoda de a preveni riscul cumva, ca se poate sau nu, e altceva, dar se aprinde alarma.

Macar sa nu se intample, dar omu sa fie pregatit psihica ca se poate intampla si partial nu e aiurea ce simte, am zis partial. Iar daca se intampla, nu mai are soc, si isi vede de treaba, dar sper sa nu se intample. Si eu zic sa renunte la gelozie desi nu poate controla el asta, tu zici din gura nefiind in locul lui sa stii ce simte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, of... gelozia asta!
Eu îți spun sincer că nici mie nu mi-ar plăcea să am o partenera care sa fie atât de geloasă. E foarte neplăcut să te simți bănuit, în timp ce tu dai totul. Pune mâna pe o carte și lasă să-ți mai respire puțin mintea (dacă vrei poți alege una chiar pe tema asta).
Îți poți da seama când se poartă, ori nemaipomenit de frumos cu tine, chiar și atunci când nu ar fi cazul, ori foarte nepăsător. Când se îmbracă extravagant. Când mna... când ai dovezi clare. Abia atunci poți sa o bănuiești.
Cine știe... asta o poți vedea în ochii ei. Scrie și în Biblie: Cum răspunde în apă faţa la faţă,
aşa răspunde inima omului inimii omului. Proverbe 27.19-21
Poți vedea ce insemni în ochii cuiva. Dacă vezi ca ești prețuit, nu faci altceva decât sa o ranesti, tot bănuind-o fără rost.
Până la urmă tu decizi.
E și ceva grav de ce o bănuiești.
Eu zic s-o iubești atât de mult încât sa creadă ca nimeni n-ar putea iubi-o cum o faci tu. Cu asta te-am salutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama singura și totul e cam perfect. Da are rost sa te îngrijorezi, după mine nu ești gelos, ci simți tu că e ceva ineregula de obicei să știi că instinctul își dă dreptate, te gândești la asta pentru că sunt foarte multe șanse să fie adevărat și chiar te înșală.
Ai grija Numa sa nu se transforme într-un calvar după ce o iei de sotie, ca de obicei cu mamele astea singure așa se intampla, se chinuie la început pentru că știu că nu prea o sa le mai i-a nimeni. Dar. După ai putea sa regreți că nu ai ales una fara copil. Dar deja te-a prins pentru că ai format și o conexiune emoționala cu copilul ăla.

Răspuns utilizator avertizat
| christine99 a răspuns:

Te gandesti ca daca te paraseste va fi o mare pierdere pentru tine, asta e de fapt, un fel de neincredere in propria persoana. Daca vrea sa plece in strainatate puteti merge ca si cuplu o data asa sa vada cum e, dar acolo nu e chiar asa frumos. E o chestiune de mentalitate, iti face un favor daca sta cu tine sau e benefic si pentru ea? Nimeni nu ar renunta la bine, ursul pleaca de langa miere? adica intelegi tu laughing decat daca e naiva. Nu te mai compara cu fostul sau cu alti barbati, viata ta ar trebui sa fie mai mult decat prezenta ei, fii mai independent, dezvolta-te pe tine.

| Swae a răspuns:

N ai motive sa te ingrijorezi, e destul de greu pentru o mama singura sa isi gaseasca iubit. Daca ati ajuns atat de departe impreuna, nici ca te va parasi. Iubeste-te mai mult si ai mai multa incredere in ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!
Eu zic ca nu ai motive sa te ingrijorezi. Daca a renuntat la ideea de a pleca in strainatate pentru a ramane cu tine, spune multe. Plus de asta nu-ti da motive. Daca era ceva, s-ar fi ascuns, devenea o alta persoana. Ea din contra, lasa telefonul la vedere, iti povesteste una alta despre munca. Stai linistit si o sa vezi ca va fi mai bine pentru tine. Iti faci griji pentru ceva ce nu exista si nu e ok pentru relatie.

| Perfekt a răspuns:

Stai linistit, nu are rost sa ii faci crize de gelozie fetii sau pe la locul de munca sa o controlezi ca o indepartezi.