| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor! Voi ce credeți e ok ca parintii dupa 20 ani și după ce pleci de acasă sa nu mai tina legatura cu tine, sa nu te mai ajute financiar emotional, sa vadă cum esti de fapt? Ai mei simt ca ma țin la distanta și ca sunt în plus pentru ei și un chin.Ma suna rar și nu prea sunt interesați de ce fac, sa mai schimbam o vorba. Poate din cauza greșelilor din trecut sau ca nu am putut sa I ajut mult financiar.Voi ce credeți? Este normal asta? Sa nu ii mai presez? Am ajuns sa-mi fie frica și rusine de mine ca ii sun sa virbim macar.

38 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Datorita corectorului de pe TPU nu am inteles prea bine ce ai scris!
Ai 20 de ani si te-ai mutat de acasa?
iar parintii nu te mai cauta?
Pai daca tu ii cauti si ei nu te agreaza, asta este problema lor, fii impacata cu situatia!
Nu stiu ce a dus la aceasta ruptura insa! Ce ai vrut sa zici cu decizii proaste luate... poate ai fugit de acasa contra vointei lor, sunt multe "poate" la mijloc!

Daca tu ai o situatie materiala buna (desi ma indoiesc la 20 de ani!) iar parintii tai una foarte rea, atunci da i-ai putea ajuta.
Dar nu ai nicio obligatie alta decat cea morala, pentru ca ei te-au crescut!

sunt si parinti care au fost monstri pentru copiii lor, aceia nu merita nici buna ziua

nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca iubirea parinteasca este conditionata daca le dai bani sau nu
acolo de unde vin eu ne iubim si respectam si daca suntem bogati si daca suntem saraci, iar parintii mei au o educatie inalta si multa modestie si bun simt, nici de ziua lor cand le duc un cadou relativ ieftin nu ar vrea sa fac asta ca sa nu dau bani chipurile multi,ei din modestie zic asta nu sunt nici ei nici eu avari, un parfum original de exemplu, pentru ca si eu si ei aveam o situatie buna
cum sa imi intretin eu parintii? ar fi o jignire pentru ei

doar parintii care au fost niste oameni esuati in viata, au facut multi copii, cat au fost copiii mici, parintii au trait de pe urma alocatiilor de la copii, iar cand s-au facut copiii oameni mari, acum isi intretin acei parinti! cum am zis in acest caz si exemplu dat> parinti esuati ca oameni esuati ca parinti si ca orice!
(exceptie de la ce am zis mai sus o face cazul cand o mama este sigura, vaduva etc )
in rest parintii care nu au fost bolnavi, au muncit si au o pensie, nu ar trebui in vreun caz sa isi conditioneze proprii copii ca acestia sa ii ajute financiar!

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Simpatic):

Am plecat la facultate dar ma ajuta cu catuva bani dar nu avem alta discuție decât cati bani trebuie sa mi dea și gata ma evita

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Simpatic):

Pai vad ca nu sunt fericiți de facultatea pe care o urmez ca sunt motivata si lucrez în același timp.Nu inteleg de ce nu ma cauta, nu e de acord cu facultatea mea deloc.

| Simpatic a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Sunt nebuni atat pot sa zic, iarta si mergi mai departe
cum ti-am zis, tu daca ii suni si ei sunt tot suparati atunci este problema lor
tu ai bunul simt si vointa!
poate vezi tu mai mult aceasta 'raceala', pentru ca numai locuiti impreuna...

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Simpatic):

Nu o vad pentru ca nu creează conversație, nu ma cauta..nu sunt curioși cum sunt și când ma ajuta simt ca n au depus efort deloc si ca sunt foarte neutri, am o sora se implica pentru ea emotional financiar în toate momentele ei grele iar la mine se fac ca nu e asa grav situația ma

| Simpatic a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Poti sa te resemnezi acum si sa le arati ca poti, sa te concentrezi pe servici pe viata ta personala, cu siguranta cand vei ajunge mai sus ca ei profesional, o sa isi dea seama ca au gresit mult!

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Simpatic):

Dar am nevoie de ajutorul lor financiar

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, este datoria ta de copil sa tii legatura cu ei, s avezi cum mai sunt, ce probleme emotinale si fianciare ai...samd.
Este considerata lipsa totala de respect ca tu coplul sa-ti ignori parintii, nu vice versa, ca ei ti-au dat tie viata, ei te-au crescut si hranit, deci tu trebuie sa le porti respect pe viata!

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Violleta2022):

Ii caut mereu, le dau telefoane, nu dau de ei și când ii găsesc nu mi vorbesc despre ei, nu întind vorba, sunt reci. Vorbesc doar cu ceilalți frati

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

N-o mai baga pe violetta asta in seama ca n-ai cu cine.ea e pe modelul vechi ala comunist unde PROFESORUL are 100% dreptate, orice prostie ar face tot ala are dreptate, asa si cu parintii, ori ce ti-ar face parintii 100% au dreptate DOAR ei si TU n-ai voie sa ai replica.Ce sa zic imi pare rau de situatia ta, dar vezi si partea buna sunt unii care n-au cariera pe care si-au dorit-o din cauza parintilor, tu macar ai sansa sa o ai si totusi ai norocu ca macar te sustin financiar altii nici atat nu primesc.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Alexandru1111199):

M au susținut dintr o alocatie germana pe care o luau când erau în afara acum nu mai lucrează sunt în tara și nu m o m-ai ajutat deloc.Ei la buzunaru lor nu umbla pentru mine

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Naspa soro stiu ce simtiwinking dar ai sansa sa ai cariera pe care o vrei chit ca ei nu te-ar mai ajuta pentru ca facultatea poti sa o faci la orice varsta, poti munci in paralelwinking, deci nu ar trebui sa te traga asta inapoi.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Da dar am niște restante de materii la care trebuie sa invat pentru a lua diploma de licenta

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt mama si inteleg situatia mult mai bine decat copii astia care ti-au raspuns fara sa gandeasca, fiind nu au capacitatea sa se puna in locul unui parinte si sa inteleaga ce se intampla intre un parinte si copilul lui.

Nu-ti suna parintii, mergi si viziteaza-i, ca 1 telefon pe an nu face nici o diferenta, de aici raceala lor, de aici comportamentul lor fata de tine, ca raspuns la raceala si dezinteresul tau.

Mergi la ei, cumpara flori si o sticla de vin si mergi de te impaca cu ei, cere-ti iertare pentru lipsa ta de respect si ignoranta, acum, cand inca sunt in viata, ca nu se stie ce apare maine si si daca-i pierzi ajungi sa ai remuscari ca nu ai facut-o.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Violleta2022):

Am mers acasă în vacantele de la facultate, fac treaba pe langa casa sau se odihnesc, nici nu ma baga în seama sau sa vadă ce fac sau sa întrețină vorba

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu inteleg de unde e orgoliul asta ma unde NEAPARAT copilul sa faca primul pas, fa si tu ca parinte pasi spre el, ca pana la urma copilul ala e cum e tot din cauza ta, ti se pare ca e incapatanat? Ok tu l-ai facut, parintii nu au voie sa fie suparati pe copii lor tinand cont ca ei i-au modelat sa zic asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Nu-i vorba de orgoliu ci de RESPECT fata de parinti, de cei care te-au facut, crescut, educat, intretinut, asta este mare problema la tine, ca nu consideri ca le datorezi acest respect, de aceea nu mai primesti atentie, fiindca nu esti recunoscator.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Violleta2022):

=) inca n-ai inteles nimic.NU copilul datoreaza ceva parintilor..ca nu el le-a cerut sa-l faca,asta nu intelegeti voi,ca toti ziceti domne parintii au dreptate trebuie sa-i respecti ca te-au facut,NU,TREBUIE sa-i respecti daca MERITA sa fie respectati,NU doar pentru ca te-au facut, ca NU e de parca le datorezi tu asta.Tu ai ales sa faci un copil, nu copilul te-a ales pe tine, DECI, respectu se castiga oricine ar fi, daca ai tai nu sunt respectuosi cu tine nu merita respectu tau.Problema nu e la mine, problema e la tine ca tu gandesti numai din perspectiva de parinte, ia iesi putin din bula asta si gandeste strict ca OM, ia vezi nu e corect ca ambele parti sa respecte ca sa fie respectate?

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da cu argumente daca dai ca raspunsu e eronat rolling on the floor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Se pare ca nu intelegi tu nimic, probabil inca esti prea micut de varsta ca sa intelegi cum functioenaza respectul asta pentru parinti.
Pune mana si invata copile, ca esti pierdut in lumea asta cu asa judecata!

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ii suni doar când ai nevoie de bani de exemplu, probabil lor nu le convine, poate de aici sa ți se para aceasta răceală, sau chiar sa existe Teoretic părinții ne iubesc necondiționat, dar se pare ca sunt și unii care sunt mai reci, sunt convinsa ca de iubit te iubesc, presupun ca și tu la fel, dar probabil problemele financiare au dus la situații de genul acesta

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Emma30555):

Nu doar pentru bani ii sun caut vorba cu ei dar nu se deschid și am ajuns sa vb doar oficial

| Furnicuta000 a răspuns:

Cred ca au vazut ca le e bine fara tine in casa si acum isi vad de treaba lor. Stiu, e trist, dar unii parinti asa fac

| ioana748 a răspuns:

Nu este normal, dar asta i viata.
Probabil nu te ai ridicat la nivelul asteptarilor lor.
Nu le ai implinit visele lor neimplinite.
Ce sa ti spun...le porti respect ca te au crescut si mergi mai departe.
Copiii nu greșesc niciodată... undeva este o eroare a parintilor.
Da le o pauza... oricum nu te ajuta o conversație fortata.
Ai propriul drum si asa este normal.
Esti o persoana de sine stătătoare cu o viata inainte.
Toate cele bune,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nui Ias să se mute nici dacă se însoară si se marit copii mei îi cresc de când Sânt ei bebeluși si se fac ei mare si fug ei de mine? nu mai vorbesc cu ei toată viața daca vor pleca de lângă mine. Cine va ieși pe ușa aia va ieși pentru tot deauna. Copii mei rămân cu mine lângă mine cu oirce preț si orice ar fi și ar face ei eu sunt vinovatul pentru absolut totul pot face necazul si răul cel mai mare ori care ar fi... Ori care ar fi... Copii mei tot copii mei rămâne și de lângă mine nici unul singur dintre ei nu are voie plece de lângă mine vor sta in același loc lângă mine rămâne toți. împărțim aceași pâine la aceași masă cu toți.

îmi pare rău nespus de rău prin tot ce treci și știu ca te simți abandonată și ai niște părinți care nu te merită dar cineva este sus care nu doarme niciodată și el vede aude știe durerea ta si sufletul tău si inima ta căta durere zace si trage si suspină Dumnezeu nu o sa permită sa ajungi pe drumuri greșite dacă rămâi un om bun și nu te inhalații cu prosti și drumuri greșite.

Un părinte care își abandonează copilul ub părinte care își maltratează copilul un părinte care își face copilul de râs îl bate îl umilește îl distruge visele dorințele sănătate Va da socoteală la Dumnezeu într-o bună zi.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce spuneți ca e abandon?

| Miruna333 a răspuns:

Asa ceva nu e normal. Aia nu sunt parinti. Parintii nu au copilul pana la 18 ani si atat, responsabilitate au toata viata!
Nu ai cum sa tii de o relatie daca ei nu doresc acest lucru. Trebuie sa fie efort din ambele parti.

| SpoiledBrat a răspuns (pentru Miruna333):

Vorbește întreținuta

| Miruna333 a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Poftim? laughing Esti ok? E si normal parintii sa isi intretina copiii

| SpoiledBrat a răspuns (pentru Miruna333):

Ce copil ești la 20+ ani? Fa ți un control

| norisorulpufos a răspuns:

Ai nevoie de sprijin emoțional și financiar.
Dacă ești o persoană bună te va iubi și ajuta toată lumea, poate chiar mai mult decât ar face-o proprii tăi părinți.
Așa că incepe să-ți faci cât mai mulți prieteni.
Nu trebuie să-ți fie frică de discuția cu ai tăi dar probabil nu știi cum să pui problema și ai așteptări prea mari.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru norisorulpufos):

Nu, sunt foarte simpla, ii sun și încerc sa vorbesc cu ei și nimic

| sparklingqueen a răspuns:

Buna Andreea Mădălina Ana, nu îți poți alege părinți sau in ce situații te naști, poate sunt niște oameni mai incapatanati și nu știu ca atunci când ai un copil nu înseamnă numai sa îl întreti financiar pana la 18 ani, ci sa fi un părinte toata viața lui pana când dai colțul.Da, cumva înțeleg daca familia ta nu ar o situație buna financiară sa nu te susțină mai ales ca ai o anumită vârsta dar totuși eu țin in calcul și ca sunt unii de 35 care trăiesc cu părinți (de asta nu sunt sigura ca nu ai specificat la faza financiară ), Dar măcar sa te implici sa vezi ce face propriu copil și cum încă se dezvolta ca om, știi la ce m-a refer? Dar după impresia ce îmi zici tu, părinți tai te poți referi la ei ca zgarciti, seara buna îți doresc

| iliiiinca a răspuns:

Aia nu-s parinti, n-au suflet. Copilul lor esti pana mori. Nu pana la o anumita varsta

| SpoiledBrat a răspuns:

La munca de ce nu mergi? Nu ești copil

| Swiss a răspuns:

Găsește un gagic, iubește, mănâncă, bea, viața e scurtă...