| wolfy_7097 a întrebat:

Buna utilizatori TPU, nu de recent dupa un an si jumatate relatia mea cu iubita a luat sfarsit, mai exact la o luna dupa ce ne-am logodit (parintii, influenta, etc) vreau sa zic ca daca ea a decis acest lucru cand eu in fata familiiei ei am stat in genunchi si am rostit din inima cuvinte si cu lacrimi in ochi, si totusi a facut acest lucru pentru un motiv destul de materialist, tinand cont ca acum si-a gasit pe cineva mai bun material nu se cunosc pentru ca el e plecat si ea aici dar isi scriu tot felul de mesaje de iubire pe Facebook (cum sa zici te iubesc cuiva caruia nu l-ai vazut in viata ta, tin sa cred ca totusi o face din razbunare, orice as ar fi nu conteaza intrebarea mea pentru voi este
Doresc sa ii cer inelul inapoi, pentru ca pentru mine a avut o valoarea sentimentala si inca are ma simt lipit de el, am lasat srtainatate si tot pentru ea si am lucrat aici destul timp pentru un asemenea gest e greu, procedez bine sa imi doresc inelul inapoi? daca la nici trei saptamani dupa logodna s-a despartit si inca altele 2 vorbeste cu altul?

Am dreptul? este un lucru frumos? tinand cont ce am patit eu?

Toata povestea este aici: https://www.tpu.ro/......le-are-pe/

Răspuns Câştigător
| NanaTuna a răspuns:

Buna...

Ti-am citit povestea si este incredibil de dureroasa. E greu, dar trebuie sa mergi inainte. Nu pentru ca "esti barbat si asa trebuie" ci pentru ca sufletul tau merita mai mult. "Ce nu te omorara te face mai puternic", NICIODATA sa nu mai uiti asta!
Nu e o rusine sa plangi, din puntul meu de vedere este CURAJ din partea unui barbat sa planga pentru ca non-stop este bombardat cu imagini stereotip masculine. El trebuie sa faca multi bani, trebuie sa se imbrace cu haine de firma, trebuie sa aiba grija de femeie (pentru ca "saraca" nu poate)... Dar nimeni nu se gandeste la prin ce trece omul ala si cat se chinuie ca sa se supuna normelor societatii!

Dar ca sa revin la intrebarea ta, DA, ai tot dreptul sa-i ceri inelul inapoi si orice altceva crezi ca iti datoreaza. Exista un singur amendament pe care vreau sa-l specific aici: inainte sa mai vorbesti cu ea, PUNE-TE PE PICIOARE. Tu probabil nu iti dai seama ce satisfactie are cand te vede cum suferi, creste inima in ea de fiecare data cand te vede ca iti pierzi controlul.
Fi chill, ai 28 de ani doamne iarta-ma nu 15! Te imbolnaveste cu nervii o copchila de 18 ani?
Impaca-te cu trecutul si accepta tot ce ti s-a intamplat. Poate a fost un semn de la Dumnezeu ca este o GRESEALA sa te castoresti cu ea, ca nu ea ti-e aleasa. Ce-i al tau e pus deoparte! Va veni si vremea in care vei fi fericit. Daca esti nefericit inseamna ca nu ai ajuns la sfarsit! Gaseste-ti ceva de facut care sa te ajute sa mergi inainte si sa fii din nou stapan pe tine! Fa sport, roaga-te, plimba-te de nebun, iesi la agatat ca sa iti demonstrezi ca nu stai tu la mila unei singure femei!

Pentru ea totul e un joc de putere, cine pe cine domina. Nu realizeaza prin ce a trecut si ca probabil cu greu o sa mai poata avea copii. Toata experienta asta a marcat-o pe viata (ca si pe tine, de altfel).

Imi cer scuze pentru comment-ul lung, dar am simtit cum mi se urca sangele la cap de nervi laughing Sper din tot sufletul ca ti-am fost de folos si ca te-am ajutat sa te ridici cat de cat din rapa asta abrupta ^^

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce rost mai are te-a folosit apoi pa, lasa-i inelul si adio, daca esti bolovan o sa mai suferi

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace, inseamna ca nu te-a iubit niciodata!
Este mai bine ca s-a intamplat acum, inainte sa faceti nunta, ca te lasa si fugea cu banii de la nunta.
Da, cere-i inelul de logodna imediat, din punctul asta de vedere, ea trebuia sa ti-l fii dat imediat cum a rupt logodna, daca era o fata serioasa, dar tare imi este ca l-a vandut.

Răspuns utilizator avertizat
| wolfy_7097 explică:

DA, i-am zis se pare ca nu a raspuns ca la amanetat deja, si m-a sunat iubi ei ca sa o las in pace, ca el vine si o ia in Anglia, de parca tare as fi deranjat-o!

Multumiri, o sa vad ce fac eu de acum, nu am zis ca o vreau inapoi, s-a inteles gresit situatia!

Multumiri

| Thau_Cristy_1993 a răspuns:

Cere i inelul! atat de nesimtita a fost incat sa faca acest lucru. firar a dracu de panarama... e un lucru normal sa ii ceri inelul deoarece ea nu te a iubit. a avut ea vreun interes... sau a fost cu acel individ de mai mult timp. imi pare rau pentru tine

| wolfy_7097 explică (pentru Thau_Cristy_1993):

Mersi de rasp! dar la amanetat! am scris mai jos raspunsu.