| AnaisAnais15 a întrebat:

Bună, vin aici cu o întrebare ce mă macină.
De ce mi-e asa dor de iubitul meu când nu e lângă mine, iar când este, mă simt străină lângă el, singura? Nu înțeleg de ce.
Voi cum procedați cu atașamentul acesta? Mi-aș dori să nu fiu asa atașată de un om, sa iubesc timpul petrecut doar cu mine singura, sa nu ma gândesc non stop ce face, unde este, de ce nu ma suna, de ce nu-mi scrie etc.

8 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Tu alegi terapie cu electroșocuri sau te duci la un pisholog?
"Noii " ăstea mai normali nu avem așa dileme
Vorbesc serios mergi la un pisholog, ai ceva traume și nesiguranțe de rezolvat

| AnaisAnais15 explică (pentru SilentRain):

Da, am traume de singurătate, nu-mi place sa fiu singura, orice ar fi, sa fie cineva acolo, sa pot vorbi, dacă nu am cu cine, întru în gândurile mele, încep sa plâng foarte mult, gândesc numai negativ...

| Hammurabi a răspuns:

Probabil că nu e chiar persoana pe care ți-ai dori-o lângă tine.
E doar un "pansament" pentru singurătate.

| Lioana a răspuns:

Nu esti multumita cu el dar nu ai ceva mai bun si de aceea iti lipseste cand nu e langa tine. E mai bun decat singuratatea dar nu suficient de bun.

| DjSannan a răspuns:

E normal să te simți atașată de persoana iubită și să ai nevoie de apropierea și sprijinul ei. Cu toate acestea, este important să îți acorzi timp și atenție și să îți cultivi propriile interese și relații, astfel încât să nu te simți dependentă în mod exclusiv de iubitul tău.

Este posibil să te simți străină lângă el din cauza faptului că ai nevoie de mai mult timp pentru a te relaxa și a te simți confortabil în prezența lui. Este important să comunici cu el despre aceste sentimente și să vă ajutați unul pe celălalt să vă înțelegeți mai bine.

În general, atașamentul este o parte normală și sănătoasă a oricărei relații, dar este important să îți menții echilibrul și să îți acorzi timp și atenție și să îți cultivi propria identitate. Dacă te simți sufocată de atașamentul tău față de iubitul tău sau dacă acesta devine o sursă de anxietate sau de îngrijorare, ar putea fi util să discuți cu un terapeut care te poate ajuta să îți gestionezi aceste sentimente

| AnaisAnais15 explică (pentru DjSannan):

Mulțumesc din suflet.

| DjSannan a răspuns (pentru AnaisAnais15):

Cu drag

| popescuhertz a răspuns:

Când nu e lânga tine, ești geloasă. Când e lângă tine, ce rost mai are?