| carbon21 a întrebat:

Buna, vin cu o problema, prietena mea s-a despărțit de mine ieri, având o relație de aproape 4 ani, amândoi fiind majori. Mi-a dat impresia ca totul e bine și frumos, ca este fericita și imi zicea ca este, când a fost in vacanța cu ai ei mi-a zis sa nu ma despart de ea. La unele discuții mai aprinse am injurat-o dar nu acum recent, in jur de 4-5 luni, fiind stresat. Am trecut amândoi peste și ne-am continuat relația, de 1 an de zile a devenit bolnava cu glanda tiroida, in una dintre discuții mi-a zis ca e vina mea, ca am stresat-o, da probabil ca s-a stresat și cu mine, dar e la medicina și de multe ori se plângea ca nu mai poate și asa, ca are de învățat 3 cărți pentru examen. Toate bune și frumoase am susținut-o, cât am putut financiar, emoțional. Ea tot imi zicea ca totul e bine și ca e fericita, doar ca in vacanța mi-a zis ca au văzut mesajele când o înjura fratele ei, nu știu ce sa zic aici, sunt 4-5 luni și cam 40-80 mesaje zilnic, cine derulează atât? Când ma trezesc dimineața mesaj de la ea, dulcegării, cum ne învățasem, ca se bucura ca totul e bine și ne intelegem. După ceva timp, ma suna fratele ei, ca de ce am injurat-o, ca sunt un 0 pentru el. Dupa când ii zic ei ca de unde a aflat frate-su, imi zice ca a văzut mesajele. Am zis ca nu are cum numai dacă s-a plâns ea. Da inteleg nu am fost un sfânt, am avut uneori momente, dar nu cred ca am fost așa rău, fiind și primul băiat din viața ei, atât in materie de sex, cât și in toate. Numai eu cred ca familia ei i-a zis sa nu mai fie cu mine, am încercat sa ne împăcăm, ca ma pun in genunchi in fața lor sa ma ierte pentru ca tin la ea. Nu inteleg de ce s-a întâmplat asta, pentru ca atunci când au mai fost discuții i-am zis ca sa ne despartim dar de fiecare data plângea, se ruga de mine sa ne împăcăm și sa nu o las și acum face așa. Când am sunat-o sa văd care e treaba, mi-a zis ca vrea sa se axeze pe sănătatea ei(e la un pas și face și diabet), ca nu mai vrea pe nimeni, ca nici nu a vrut, ca tot așa am fost tot nervos și ca au fost doar momente când a fost fericita, asta cu ideea ca ea la începutul relației mi-a zis ca daca e ceva sa vorbim, sa discutam. Intr-o parte o inteleg, ca vrea sa se axeze pe ea, dar ea nu o sa sufere? Totuși primul iubit și la sex și la tot, prima dragoste, o sa-i fie mai bine fără mine? Pe moment e orgolioasa ca o cunosc dar o sa-i fie dor de mine o sa ma caute sa ne împăcăm? Problema și la mine e ca de când a venit COVID am luat pe o cale mai rea, eram mai impulsiv nu tot timpul, mai nervos, pentru ca am astm (făcut după un episod de stres cu prietena când a intrat la facultate și era cu nasul pe sus și ma ignora și nu o prea mai interesa de mine). Deci întrebările mele, o sa ii fie dor de mine? O sa caute sa ne împăcăm? O sa ii fie mai bine fără mine? Și daca se poate ceva sfaturi. Multumesc pentru răbdarea de a citi, chiar ne-am făcut planuri împreuna dar vad ca am fost mințit pe fata. Într-adevăr nu am fost perfect dar eu zic ca a fost 90 bine și 10 rău in toți acești ani, nu știu daca exista un om ca sa poată sa-și facă persoana iubita fericita 1000%

31 răspunsuri:
| carbon21 explică (pentru geoconda):

Da in perspectiva ei totul a promit de la injurat, inteleg nu sunt perfect, dar acum un suflet bun, banii nu au contat dar am zis sa ajut omul fiind mai sufletist. Nu de ajunge la joci o bătaie, credeam, sunt om și mai cedez. Dacă era iubirea așa mare ne ziceam ce avem pe suflet nu ne minteam, momente de sinceritate 0 când un om iti zice ca e fericit și sa nu-l părăsești cât timp e plecat in vacanta asta cum vine? Înțeleg timpul o sa vindece totul, și poate o sa vadă cât a ținut eu la ea și toate lucrurile frumoase, asta e viața. Trecem peste ea nu m-a contactat niciodată in astea 2 săptămâni, eu dar de 4-5 ori chiar dacă am rămas ca ramanem prieteni și mai ieșit…