| DieInBeautifulStars a întrebat:

Bună! Voi credeți în suflete pereche, în relațiile acelea care se mențin și ajungeți să îmbătrâniți împreună? ^^

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu am sperante in iluzii, important e sa stii cum sa fi fericit cu tine insine. Nu te astepta ca altcineva sa te faca fericit, morgan freeman zice asta.

| ania a răspuns:

Nu cred i suflete pereche dar cred in relatii in care ajungi sa imbatranesti impreuna. Daca crezi adevarul Creatorului ca esti capabil si e bine sa te dedici pana la capat unei casnicii bazate pe fidelitate si cautarea in mod activ a binelui celuilalt, a iertarii greselilor, ai parte de o casnicie fericita si unita

| Drimmero a răspuns:

Nu, nimic nu este vesnic. Compatibilitatea, iubirea si atractia dupa un timp dispar si apare obisnuinta, cu cat trece timpul, cu atat ele incep sa se stinga.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, cred!

| SilentRain a răspuns:

Tu mai crezi in Moș Crăciun?
Povești de adormit copii

| Lioana a răspuns:

Da. Cred ca există pe undeva sufletul meu pereche.

| Brizbriz a răspuns:

De crezut cred ca e posibil
dar probabil... EXTREM DE RAR
modelul de societate compus din familie bazata pe casatorie, este depasit serios, foarte putini oameni sunt cu adevarat monogami, iar casatoriile care rezista sunt mentinute din motive total diferite de "sufletul pereche"

nici macar nu trebuie sa te uiti in jurul tau la exemple, pur si simplu sunt asa de multe clisee cu soti care se au ca soarecele si pisica, ca te convingi instant

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Suflete pereche nu consider ca exista, pentru ca nu e numai o persoana pe planeta care sa poata fi asemeni tie.

De mentinut o relatie pana la adanci batraneti, desigur ca se poate, trebuie doar sa fiti calmi si cu simt de raspundere.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu prea. Peste tot văd numai divorțuri.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimuIl a răspuns:

Da, mai exista.

| anonimuIl a răspuns:

Unii ajung să și semene între ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,dar sunt excepții foarte rare,lumea a devenit foarte rea,mulți chiar au înnebunit,noi in loc sa evoluam stagnam doar tehnologia a evoluat,noi tot la nivelul de primate am rămas,suntem foarte rai,dușmănoși,invidioși,dezbinați,iubirea se va găsi în citate,in basme și meme-uri,foarte multe cupluri stau împreună fiindcă au un scop nu neapărat cel al iubiri,combinații la mijloc,de complezență de a nu fi judecați, pentru părinți, bani etc, multe relații sunt superficiale, de fațadă, printre cele puține care chiar sunt existente

| Danny28 a răspuns:

Nu. Nu există iubire în ziua de azi.

| Together a răspuns:

Haha nu, am fost ani de zile sufletul pereche al cuiva, cu declaratii ca vom imbatrani impreuna etc. Cand a inceput sa-si doreasca altceva, aia a fost.

Sunt cuvinte frumose, exprima o stare, ca "te iubesc".

In realitate iubirea nu rezista asa bine in timp, chiar daca relatia poate rezista. Sentimentele sunt schimbatoare pe termen lung.

| tasr123 a răspuns:

Nu, o sa mori singur.

| TudorDD a răspuns:

Bună! Eu cred. Încă cred. Dar relațiile acestea sănătoase și exemplare, necesită oameni cu principii morale sănătoase. Și e atât de greu să-i găsești! Dar da, e posibil. Și apoi ne întrebăm, de ce încă nu ne-am găsit sufletul pereche? Poate încă n-am fost pregătiți. Nici la facultate nu te înscrii până nu termini liceul, nu? happy și apoi, orice relație ar exista, și "divină" să fie, dacă n-are încrederea ca punct de sprijin, e sortită eșecului.

| hirdovsmiv a răspuns:

Nu mai cred în așa ceva.