| roxana2519 a întrebat:

Voua vi s-a intamplat sa aveti vreun prieten excesiv de gelos, care sa va impuna cum sa va imbracati? Adica pe mine deja ma enerveaza ba ca sa nu fac topless, ba sa port sutien pe sub orice bluza la 40 grade, ba ca nu stiu ce fusta e prea scurta, ba ca e prea transparenta si se uita lumea. Si chiar nu i-am dat niciodata motiv sa se indoiasca de mine, sau ceva de genul. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aceste observatii ale lui te deranjeaza, spune-i!
Este corpul tau, tu decizi asupra aspectelor legate de el. Vestimentatia este importanta pentru ca transmite un mesaj, insa daca este potrivita situatiei, nu transmite un mesaj nepotrivit.
Nu in ultimul rand, vestimentatia este aleasa ca sa ne simtim confortabil in ea. Cat timp tu te simti confortabil, ar fi de preferat ca prietenul tau sa accepte asta.
In ceea ce priveste gelozia partenerului, alti baieti oricum te vor admira si altfel imbracata, iar acest lucru este imposibil de evitat.
Ar fi de preferat sa aiba mai multa incredere in tine, pentru ca ceea ce poti face cand ai o tinuta sexy, poti face si atunci cand esti imbracata ca o maicuta.

20 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa iti impuna nimeni cum sa te imbraci,atat timp cat ai pantaloni scurti,o salopeta,o fustita,un maieu decoltat.E normal iti e cald,esti femeie.
Dar daca mergi la strand unde este plin de "santieristi" sau de prieteni de ai lui si iti dai jos sutienul,sau porti pantalini "la moda" pana in fund, sfarcurile iesite prin bluzd transparente e cumva deranjant si pentru el ca iubit al tau si pentru oameni de pe strada. Poate uni lopatati ce sapa santul te fluiera dar mame cu copii, oameni in varsta etc nu cred ca sunt incantati de imagine.
Nu trebuie sa te impopotonezi, nu trebuie nici macar sa il asculti pe el, doar sa iti analizezi tinuta si comportamentul si sa vezi daca el chiar exagereaza sau si tu simti uneori ca e prea mult (am patit-o si eu o data).Si nu neaparat de gura lumi sau de geloziile lui, dar gandeste-te un pic. Daca el te vede toata ziua mai mult dezbracata, tu pe cand faci dragoste cu el ce ii mai areti? Cu ce il mai inciti? Nu crezi ca se va plictisi?

| Holiday a răspuns:

Sa-i dat un sut in fund, la figurat vorbind. Ii spui clar, ori te lasa sa fii femeie, sa te simti frumoasa, sa fii tu, ori sa-si gaseasca una care-i accepta pretentiile stupide.

| Lioana a răspuns:

Daca il iubesti ar fi bine sa tii cont de parerile lui. Doar vrei sa-i placi lui nu altora. Nu?

| Holiday a răspuns (pentru Lioana):

"Daca il iubesti ar fi bine sa tii cont de parerile lui. Doar vrei sa-i placi lui nu altora. Nu?"

Eventual sa-si puna un sac in cap cand iese pe strada, nu cumva sa se uite vreunul la ea...ce tampenie.

| roxana2519 explică (pentru Lioana):

Dar nu e vorba de placut altora, doar ca nu vreau sa ma imbrobodesc ca o musulmanca in mijlocul verii

| Lioana a răspuns (pentru Holiday):

Hai sa nu exageram. Cui i-ar placea o fata cu sac in cap? Nu mi se pare ca tipul are cerinte stupide. Vrea doar o fata decenta langa el.

| Holiday a răspuns (pentru Lioana):

"Cui i-ar placea o fata cu sac in cap?"

Pai asta e si ideea astuia, sa nu-i placa nimanui de fata. Sa nu se uite nimeni la ea, sa devina cenusie pentru ca are el gargauni in cap.

| Lioana a răspuns (pentru Holiday):

Nu asta era ideea. Ideea era ca fata sa se imbrace decent. Poti fi frumoasa si daca nu faci topless, daca porti sutien vara, sau daca porti o fusta de lungime medie prin care nu se vede totul. Daca fata nu accepta asta poate ca ar fi bine sa gaseasca pe unul caruia nu-i pasa cum se imbraca, dar sa nu aiba neplacuta surpriza ca nu-i pasa nici de ea ci de ce se vede prin fusta transparenta.

| Lioana a răspuns (pentru roxana2519):

Nu cred ca e nevoie sa te imbrobodesti ca o musulmanca.
Nici mie nu-mi place sa port sutien si nici nu port toamna, iarna si primavara dar vara ma simt obligata sa-l port, nu de un barbat ci de tricourile mele prin care se vad toate formele. Nu se poate fara sutien.
Fusta transparenta te face sa pari accesibila tuturor. Nu degeaba iti cere sa n-o porti. El stie cum gandesc barbatii.

| Holiday a răspuns (pentru Lioana):

Tocmai ca astuia nu-i pasa de ce isi doreste ea, de ceea ce ii place, de modul in care se simte ea bine si asta probabil pentru ca este nesigur pe el si pe relatia lor. Iar genul asta de parteneri, fie ca-s barbati, fie ca-s femei sunt toxici. Cu siguranta asa se imbraca ea si cand a cunoscut-o. Iar acum vrea el s-o schimbe pentru ca nu e capabil sa accepte ca ea este intr-un anumit fel si asa se simte bine. Maine poimaine nu-i convine ca se coafeaza, machiaza, ca iese cu prietenii/colegii la un restaurant, etc. Mai neplacuta surpriza decat sa dai de unu care sa aiba tot felul de pretentii absurde ca asta, e greu sa gasesti.

| misswinchester a răspuns (pentru Lioana):

''Ar fi bine sa tii cont de parerile lui? adica sa se imbrace cum vrea el? Cine naba e el sa-i impuna ei sa se imbrace ca o maicuta? De '' parerile lui'' se tine cont in alte situatii nu in privinta hainelor. Si vaza ca vrei sa-i placi lui nu altora, pe bune? In primul rand trebuie sa-i placa ei, nu altora. Iar daca el e atat de gelos si ipocrit, ea ar trebui sa se desparta de el imediat. Nu traim acum 300 de ani cand barbatul ii impunea femeii cum sa se imbrace si cu cine si cand sa vorbeasca.

| Lioana a răspuns (pentru misswinchester):

Vezi prea in negru totul. Se pare ca n-ai dat de probleme adevarate in relatie daca asta ti se pare o problema. Barbatul perfect care te intelege, te accepta si te iubeste asa cum esti nu exista. Trebuie sa faci anumite compromisuri daca vrei sa mearga o relatie.

| Emma30555 a răspuns:

Nu i permite absolut deloc. Fa ce crezi tu ca e bine si daca tu consideri ca esti decenta el nu are dreptul sa ti spuna ce sa faci. Nu esti proprietatea lui, nu este tatal tau sau mama ta sa vina cu asemenea idei.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu mi s-a întâmplat. Fă ce simți că ar trebui să faci. Îți place, stai. Nu-ți place, pleci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SHIFT+DELETE si altul nou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-l meriti, ambii sunteti toxici.Adicã cât de neincrezatoare in tine trebuie sa fii incât sa faci topless/sa se vada prin haine? Urât de tot.una e sa te imbraci ca toatã femeia, alta prea de tot aici Depinde daca te simti. Plus el prezinta gelozie in legatura cu asta. Ar fi trebuit sa te lase sau sa il lasi de mult.

| Doja a răspuns:

Cum au zis si altii... e intr-un fel normal. Stii si tu f bine ca daca vrei sa nu fii admirata de altii nu te imbraci ostentativ.

Exista un mecanism perfect normal de aparare la barbati, care sa-si protejeze fata/femeia cu care este de altii. Si daca te imbraci prea decoltat de exemplu lui chestia asta ii transmite ca vrei sa atragi priviri. alta decat a lui.

Gelozia e si ea o problema, insa comportamentul pe care-l descrii acolo nu e neaparat gelozie. Pt ca gelozia nu exista fara prezenta competitiei. Iar daca tu crezi ca e gelozie inseamna ca ii dai motiv sa fie gelos.

Depinde de tine ce vrei sa faci cu el si cu tine. Ca sfat pentru viitor iti spun ca nimeni nu vrea sa faca copii cu una care se afiseaza in public ostentativ. Tu stii daca asta e cazul tau sau nu.

| ΣηJΦY a răspuns:

Baiatul vrea doar sa te protejeze si sa nu creada lumea usuratica. Orice fata normala nu isi pune fusta stramta pe fund sa se holbeze toti baietii/barbatii in calduri la ea.Iar daca umblii fara sutien, e ca si cum as umbla eu in chiloti pe strada laughing. Acum faci cum vrei.

| RpxOnAir a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Mna, cred ca baiatu a crezut-o altfel cand "a luat-o" laughing

| RpxOnAir a răspuns:

El vrea sa nu fi pitipoanca, dar aparent tu esti. Ar trebuii sa-si gaseasca o fata mai cuminte zic eu laughing