| ixedin a întrebat:

Vreau o lamurire de la cine se pricepe. Urmeaza sa ma casatoresc si vreau sa facem cununia civila in ziua in care implinesc 18 ani. E posibil? Astept raspunsuri sigure.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa ai 18 ani la data depunerii dosarului la Starea civila, altfel ar trebui incuviintarea parintilor si autorizarea instantei de tutela. Numai bine!

| Încrucişătorul a răspuns:

Ti-ai aranjat deja viata incat sa fii sigur/a ca vrei sa te casatoresti?

| ixedin explică (pentru Încrucişătorul):

Da. Si inca perfect.happy

| Încrucişătorul a răspuns (pentru ixedin):

In fine...
Totusi, ma mir ca deja la 18 ani, dupa cum ar spune moşii, stii ce se mananca, stii ce se poarta etc.

Unde ai terminat [facultatea] si unde muncesti? Poate imi dai si mie niste exemple de care pot sa le reconsider.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua in care se declara casatoria, ambii viitori soti trebuie sa aiba 18 ani impliniti!
Dosarul sta circa 10 zile la Starea Civila, asa dar, dupa 10 zile de la implinirea majoratului, se oficiaza casatoria, aproximativ.

| TrooololololololoJR a răspuns:

Da e posibil, la fel am facut si eu

| Melania2002 a răspuns:

Nu sunt casatorita(am 10 ani), dar e posibil deoarece esti major/a.