| sckymosul11 a întrebat:

Salut tuturor,
am o intrebare din partea unui prieten care nu prea se pricepe in ceea ce priveste cununia civila. Daca cei 2 se hotarasc sa se desparta se impart si bunurile daca e facauta doar cununia civila?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Normal.
Dacă nu se înțeleg de bună voie, se face partaj în cadrul procesului de divorț.

| Andreeush a răspuns:

Normal că se împart bunurile.

| sofisis a răspuns:

Numai in cazul in care e facuta cununia civila se face partaj. Daca nu sunt cununati civil, legal, e fiecare cu treaba lui si cu bunurile lui. Deci da. Se face partaj pentru toate bunurile dobandite pe parcursul casatoriei. Daca sunt. Daca nu, nu se imparte nimic.

| OrdanKarris a răspuns:

De ce naiba se mai casatoreste lumea in 2019, eu chiar nu inteleg. N-aveti ce face.

| weloveit a răspuns:

Se impart doar bunurile luate impreuna, după ce au facut cununia civila. De aceea exista acel contract prenupțial, de ex daca el avea pe numele lui inainte de cununie o masina si o casa si ea nimic, el nu imparte cu ea absolut nimic. Ptr ca bunurile au fost cumpărate inainte de nunta. Sper ca m-am facut inteleasa. Ce ai avut inainte de nunta nu se imparte, ce si au luat dupa nunta, da