| AkaVR1 a întrebat:

Buna,vreau sa va cer ajutorul.
De la un timp,simt ca viata mea e. un rahat!
Intr-adevar,viata e frumoasa,dar de la un timp ma simt foarte rau. Nu in sensul ca sunt bolnava. In sensul ca numai am chef de nimic. nici sa rad. nimic!
Am si cateva probleme.
Apropo, am 14 ani si sunt fata.
Deci,ma cred urata. Si am multe motive sa zic asta. Multa lume imi zice ca sunt frumoasa,dar nu cred. Baietii nici nu ma plac...
In fine.
Sa nu ziceti ca e varsta in care am cele mai mari complexe, pentru ca nu-i asa.
2. Au existat multe certuri in familia mea si nu suport asta,e o poveste lunga, dar mai pe scurt, am asistat la certurile familie mele.
3. Sunt o persoana nebunatica si imi place sa-i faca pe toti din jurul meu sa rada,sunt si inteleapta, dar uneori timida.
4. Nu cred in prietenii si nu voi crede niciodata.
5. Tata ma tine prea incuiata.
Sper sa ma ajutati si sa-mi raspundeti la fiecare problema pe care o am.
Nu avem aici cu scopul de a ma plange de mila, vreau doar un mic ajutor din partea voastra.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa scoti in evidenta calitatile tale, probabil baietii din alte motive nu se apropie de tine.
Cu prietenia e mai cu cantec, chiar foarte greu gasesti in viata prieteni adevarati, dar trebuie sa faci compromis(uneori ajunge sa ai si un amic doar), poate totusi gasesti un prieten si atunci uita de negativism.
Timiditatea cu timpul se mai estompeaza.
Nu poti schimba parintii, ei o sa-si dea seama cu timpul ca pot avea incredere in tine, dar daca acest lucru nu se va intampla, accepta situatia asa cum e.
Timpul va rezolva multe din problemele tale.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Asta incerc sa explic tuturor : Cand esti intr-o stare depresiva sau pur si simplu ai un moment de pauza in viata ta, nu te uita in exterior, cum faci tu (tata e asa, pisica nu mai mananca, nu cred in prieteni, bla, bla.), uita-te in interior.
Iti voi da o schema simpla si scurta :
1) Dimineata cand te treesti iti spui in gand "Ce bine am dormit, as manca paine cu gem ( mergi si mananci paine cu gem ), vreau sa ma spal pe dinti ca dintii mei sa fie curati ( mergi si te speli pe dinti ), vreau sa ma imbrac cu haina X si sa ma incalt cu tenisii Y. Eu sunt stapana pe persoana mea si fac exact ce vreau cu caracterul si personalitatea mea, cat si eu corpul meu!

2) Daca totusi nu poti sa-ti pui joculete de challange in cap care sa te ajute sa-ti mai deschizi orizontul, hai sa ne gandim ca altii nu se plang ca tatii lor ii tine incuiati sau din scurt, pentru ca nu au un tata happy, Altii si-ar dori prieteni, dar sunt pusi de parintii lor sa pazeasca oile pe plaiurile Sibiului, altii si-au vazut parintii murind, tu i-ai vazut doar certandu-se. Exista oameni cu dizabilitati care si-ar dori ce ai tu... Deci propun sa fii pozitiva si sa astepti la ce e mai bine. Crede-ma ca va veni!