| cOsTeL966 a întrebat:

vreau sa va cer un sfat. am probleme la scoala, legate de colegi. nu ma ineleg cu ei. isi bat joc de mine mereu fara ca eu sa ii jignesc sa le spun ceva. Doresc sa vorbesc cu mama mea in legatura cu aceasta chestie dar nu sunt foarte sigur. nu am mai vorbit astfel de chesti cu mama pana acum. Si ma tem ca nu ma va intelege si va inrautatii situatia. ce credeti ca ar trebui sa fac? sad Sunt clasa a 11-a.

17 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Invata bine si fii optimist. Acum este momentul lor, maine va fi momentul tau. Mergi la o facultate, asigura-ti o meserie de viitor. Si peste 10 ani, cand te vei reintalni cu viitori ratati, o sa fie mici-micuti pe langa tine.

| ombladon a răspuns:

Nu cred ca mama ta poate face ceva, cel mai bine vorbesti cu directorul scolii, iar el o sa vorbeasca cu colegii tai...

| T0T a răspuns:

Mai bine ai vorbi cu dirigintele sau directorul scolii. Si oricum incearca sa ii ignori pe cat posibil. Sa nu ii bagi in seama.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu mama ta te poti sfatui, in nici un caz nu o poti chema la scoala pentru ca colegii tai ar putea rade de tine si ar inratuatii lucrurile... nu mai esti in scoala generala
Solutia. nu -i baga in seama, incearca sa te detasezi
La scoala ai venit sa inveti, incearca sa fii bun macar la 2-3 obiecte, fara a da impresia ca esti tocilar.In plus vei vedea ca iti vor cere ajutorul.

| Doub a răspuns:

Esti clasa a 11-a? Gandeste-te ca esti un baiat mare si trebuie sa te aperi singur. Incearca sa-i ignori.

| minrest a răspuns:

Costele, vorbind cu mama mai rau incurci lucrurile. O intristezi si ca femeie s-ar putea sa nu te poata sfatui, la ele e un pic altfel. E bine ca ai intrebat aici, unul zice una, altul alta si tu cantaresti. Acuma problema pe fond. Tu consideri ca isi bat joc, dar altcineva ar zice ca te iau la misto sau ca fac caterinca. De ce ar conta ma rog ce zic altii? Cainii latra, ursul merge. Nu mor caii cand vor cainii. Oamenilor le place sa isi bata joc de altii, ei simt slabiciunea si profita de ea. Daca ai fi indiferent, nu le-ar mai place sa se ia de tine. Dar ca sa arati indiferenta in mod convingator trebuie sa o si simti. Mai intreaba ce vrei sa clarific. Te salut.

| cOsTeL966 explică (pentru minrest):

Eu sunt extrem de sensibil si nu pot sa fiu indiferent. pun totul la suflet.

| minrest a răspuns (pentru cOsTeL966):

Da, esti sensibil, dar unul e sensibil la ceva, altul la altceva. Tu ai avut initial o sensibilitate excesiva la glumele la adresa ta, altii au observat si au profitat de asta impotriva ta. Aceasta sensibilitate care iti face rau nu este justificata, pentru ca acei colegi sunt niste oameni marunti, frustrati si complexati a caror parere si atitudine nu conteaza. Salut.

| minrest a răspuns:

Costele, mai ai un an si jumatate si termini liceul. La facultate e altfel, nu ai clasa, mergi cu anul tau, nu prea are cum sa se intample la fel. Asa ca oricum, in curand scapi. DAR. E o oportunitate in aceasta neplacere, poti sa iti schimbi atitudinea cu una mai adecvata la situatiile de acest tip, si astfel sa te simti mai bine, mai sigur pe tine si mai independent, chiar cand nu se ia nimeni de tine. Te salut.

| matrix100 a răspuns:

Poate un psiholog ti-ar putea da niste sfaturi utile...

| ashlee a răspuns:

Nu vad de ce te-ai feri sa discuti cu mama ta, dar nu cred totusi ca ea te poate ajuta in aceasta privinta.

Exista posibilitatea de transfer la alta clasa, cu reputatie mai buna, cu elevi mai ok. Nu este greu sa te transferi, chiar si in clasa a 11-a.

De multe ori, cand nu ai alte solutii, se aplica zicala "schimbi locul, schimbi norocul."

Daca nu esti dispus sa te muti, atunci e necesar sa incepi sa te aperi verbal singur (nu sunt necesare jigniri, ci gestul in sine). Altfel, nu-ti ramane decat sa-i ignori, fara a parea afectat.

Răspuns utilizator avertizat
| az123 a răspuns:

Salut
aici poti gasi unele sugestii ce te pot ajuta in acest sens.
http://www.jw.org/......ara-pumni/

| Cristina_Neacsu_1994 a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa te transferi intr-o alta clasa si sa o iei de la capat pentru ca daca colegii tai te-au perceput asa asa te vor trata pana la sfarsit iar daca iti faci atatea griji te va incurca si la bac

| colonelumorteni a răspuns:

Ia numarul meu 0767047700 si suna-ma apoi da-ma pe difuzor. canbd esti in clasaO sa incerc un fel de dialog cu tine de unchiu extrem de dur sau prin vocale.Am 36 de ani si o voce groasa,, sa mai luat ala de tine nepoate, zi ca, cand am timp o sa vin la scoala sa discut cu el cand ajung din tura cu camionu"

| Glumetz a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si vezi ce te sfatuieste. Spune-i si dirigintelui ca sa stie sa ia atitudine.

| amethystameliakelly a răspuns:

Pai de exemplu la mine la scoala orice elev se poate duce la consilierul scolii si discuta despre problema lui si de obicei lucrurile se rezolva fiindca acesta discuta si cu dirigintele, iar acesta la randul sau cu directorul...si nu stiu dar daca si-au batut rau joc de tine o sa intre in belele(la mine la ora de dirigentie a venit un criminalist si ne-a vorbit despre acest subiect si despre posibilele consecinte) dar oricum poate tu pui la suflet dar eu sunt genul care o ia ca pe o gluma, iar daca nu incerc sa nu bag in seama...