| IooMar a întrebat:

Buna!
Vreau sa va intreb cum pot edita o poza, adica de exemplu vreau o poza cu o persoana si nu am de unde sa i-au aceea persoana si vreau sa editez o poza si sa fac in asa fel incat sa se vada ca am facut poza cu ea. Se poate face asa ceva? Eu am programele de editat poze: photoshop(ala cel mai nou) si picasa. Daca nu ati inteles la ce ma refer sa imi spune-ti va rog!
Am noie de ajutorul vostru. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| wizopo2 a răspuns:

Pai pui poza cu tine si o alta poza cu cealalta persoana. Pe a doua o pui cu optiunea Open as layers, astfel incat o sa ai 2 straturi cu cele 2 poze. Asezi cum vrei sa stea poza ca sa para ca persoanele sunt una langa alta. O maresti, o rasucesti, pana ti se pare in regula.Apo apesi pe prima poza si dai click dreapta si mergi jos la Add layer mask. Acolo selectezi White si dai Ok. Apoi cu o pensula dai pe poza pe care o vezi deja si incetul cu incetul vor aprea portiuni din cealalta poza care sta in spatele primei pana ce dai de cealalta persoana din poza. Astfel eliminand o parte din fundalul primei poze dai de cealalta si a iesit trucajul foto. Asa procedez in Gimp, in Photoshop nu stiu cum e dar e ceva asemanator cred. Daca vrei poti sa descarci Gimp ca e gratis. Daca ai ceva nelamuriri spune-mi.

| geaninmihai a răspuns (pentru wizopo2):

Am procedat exact asa cum ai spus tu pana la un punct: Nu inteleg despre ce pensula este vorba, unde o gasesc si cum sa dau cu ea. Te rog ajuta-ma si pe mine!

| geaninmihai a răspuns (pentru wizopo2):

Am procedat exact asa cum ai spus tu pana la un punct: Nu reusesc sa-mi dau seama despre ce pensula vorbesti, unde o gasesc, si cum sa dau cu ea. Ajuta-ma si pe mine te rog!

| wizopo2 a răspuns (pentru geaninmihai):

Pensula o gasesti in Toolbox. La Gimp Toolbox-ul este un dreptunghi lung aflat in partea stanga. Trebuie sa-i scrie numele sus de tot. Daca nu-l gasesti asa atunci mergi la grupa aceia de sus unde scrie File, Edit, Select, etc pana ajungi la Tools. La tools dai in jos la PaintTools si cauti acolo PaintBrush. Dai click pe PaintBrush si dupa ce ai mascat layerul mergi cu PaintBrush-ul pe fundalul primei poze si elimini partile pe care nu le doresti pentru a se vedea si cealalta poza, astfel sa iasa trucajul foto.

| geaninmihai a răspuns (pentru wizopo2):

Aaa deci despre PaintBrush este vorba. Tot nu reusesc sad. Daca vrei sa ma ajuti poftim id-ul meu : geaninmihai@yahoo.com happy

| wizopo2 a răspuns (pentru geaninmihai):

Scuze, dar nu mai am messenger. Imi poti trimite un mesaj pe privat aici pe TPU.

8 răspunsuri:
| Nayuky a răspuns:

Dap cu pizap.e destul de simplu numai colorezi cu ver4de ce vrei sa decupezi dar sa fi atenta cand colorezi

| DianaDiaa a răspuns:

Photofiltre e foarte bun

| alexandra52 a răspuns:

Pizap.com