| Anonymous0 a întrebat:

Vreau si eu un sfat pentru un om bleg.
Sunt intr-o relatie de un an de zile. Tipul urma sa se casatoreasca, a lasat-o pe fata aia balta, s-a bagat in seama cu o colega de la lucru si cand a vazut ca fata nu il baga in seama, a incercat si cu mine. (nu stiam toate lucrurile astea de la inceput, le-am aflat pe parcurs).
Toate bune si frumoase la inceput. Dupa un timp a plecat in Italia cu tatal si unchiul lui in vacanta, iar eu am ramas acasa pentru ca nu am putut sa imi iau concediu. Acum aproximativ o luna a plecat iar singur, dar de data asta acasa la el. Discutii si discutii au avut loc pana acum. Face o gramada de gafe la lucru. Cea mai recenta este ca a spart un tv unei femei, din neatentie, si a trebuit sa ii dau 700 de lei sa ii cumpere altul, ca pana la urma sa nu ii convina televizorul si sa trebuiasca sa ii plateasca 1300 de lei pe cel stricat.
Acum problema mea este urmatoarea: nimeni nu il suporta din familia si cunoscutii mei, eu nu mai am sentimente pentru el, imi e doar mila de el pentru ca e cam prostanac si isi face rau cu mana lui. DAAAR, nu stiu ce ma tine sa nu ii spun sa se mute. Da, stam impreuna in chirie... si in toata situatia asta ar trebui sa imi fie mila de mine, ca mereu m-am lasat pe locul doi, mereu el a primit ce si-a dorit. Cum pot doua persoane sa cheltuie lunar 5000 de lei? Nici nu stiu pe ce se duc banii astia. Cum as putea sa fac sa nu imi mai pese de el? Adica sa ii spun sa plece din apartament si sa trec peste momentul in care ma simt prost foarte repede? Va rog, astept sfaturi. Multumesc anticipat!

30 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ii zici pur si simplu ca nu mai merge relatia si vrei s-o termini iar cu mutatu negociati impreuna prieteneste

| GdX a răspuns:

In primul rand gandeste-te ce ai de castigat dupa urma acestui individ. Iti bati joc de tine stand langa un asa om. Eu trag concluzia din ce scrii tu, ca acel individ nu este o persoana de incredere. Asta vrei tu in viata? Sa stai langa un individ in care sa nu poti avea incredere. Pentru asa persoane nu trebuie sa ai mila, mergi mai departe, vezi-ti de viata ta. P.S Cheltuiti foarte mult.

| Anonymous0 explică (pentru GdX):

GdX ai dreptate. i-am spus sa plece din apartament si a inceput cu chestii gen "eu inca te iubesc, nu te credeam in stare de asa ceva." si bla bla. In momentul de fata imi pare rau, ma consider un om rau si fara suflet. Tot eu! El imi spunea ca l-am scos in strada, dar ca o sa se descurce. Imi pare rau mai mult ca s-a ajuns aici, si stie clar ca tot ce se intampla e urmarea lucrurilor de rahat pe care le-a facut. Nu mai vreau sa il vad. imi e frica. Si gandeste-te ca el fumeaza, isi cumpara pantofi o data la 1-2 luni. chiria e 160 de euro. Chiar am facut calcule de nenumarate ori, eu cu salariul meu ma descurc singura. Ce pot sa spun? acum doua zile am primit jumatate de salar si am ramas fara bani. Din cauza greselilor lui. Si nici nu e in stare sa isi asume. Da vina pe colegul lui de munca "e grabit, ma face sa fac prostii".

| GdX a răspuns (pentru Anonymous0):

Eu iti recomanda sa iti cauti chirie intr-o alta garsoniera. Nu trebuie sa iti sacrifici tineretea si viata pentru un papa lapte decat daca nu te respecti si preferi sa fii calcata in picioare pentru bunatatea de care dai dovada.

| Anonymous0 explică (pentru GdX):

In doua zile pleaca el din apartament. Pana atunci voi merge acasa la parinti, cea mai buna solutie. Imi pare nespus de rau de situatia asta, nu e usor... dar sunt "mare" laughing timpul rezolva multe.
Va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri si sprijin. Cred ca aveam nevoie de putin mai multa atentie. atentia pe care el nu mi-o oferea si din partea parintilor era diferit. Va multumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymous0):

Acum imi suna a narcisist:
- nepasator
- manipulator
- nu te poti increde in el
- profita de tine
- conteaza ce ai tu de oferit, nu el
- el nu isi asuma greselile
- te face sa te simti vinovata de toata situatia

Ai toate motivele sa-i faci bagajelul.
Nu esti un om rau si fara suflet. E mare sa se descurce. Tu ii esti mai mult dadaca decat iubita.
Sper sa realizezi ca meriti mai mult, ca tu esti cea mai importanta fiinta din viata ta si sa nu mai dai inapoi niciodata.
Nimeni nu merita atatea sacrificii. Banii se fac greu mai ales cand esti la inceput de drum si e pacat sa ti i manance un tampit ca el

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa il chemi sa stati la o cafea si sa ii spui ce simti.Nu trebuie sa il jignesti, sa te rastesti ci cu calm sa ii explici frumos cum sta treaba si poate va realiza ca ceva nu e bine. Daca el vrea se poate schimba, daca nu nu si atunci nu te poate nimeni obliga pe tine sa il accepti daca nu vrei.

| anonimg a răspuns:

Pentru ca o relație să meargă bine, aceasta trebuie să fie binecuvântată de Dumnezeu. Ați trăit voi în felul acesta?
Este normal să iubim pe oameni, să ne facem relații. Dar în toate acestea nu trebuie să ni le facem fără să ținem cont de voința divină. Pentru că atunci când ajungem în situații deosebite, ne vom simți fără sprijin. Fericirea se găsește numai în ascultare de Dumnezeu. El poate să te scoată din situația aceasta dacă Îi vei cere ajutorul.
Astfel trebuie să privești lucrurile.

| RainmakerX a răspuns:

Sunt ceva mai mic decat tine si chiar sunt surprins cand persoane de varsta mea incep deja sa stea impreuna, sa imparta bani & stuff. Va certati ca niste persoane casatorite...

1. La partea cu televizorul il mai intelegi. Da, e o prostie mare dar chestii de genul se mai intampla. Am spart si eu lucruri la viata mea dar imi apartineau si nu erau chiar atat de scumpe. In orice caz, asta nu ar trebui sa reprezinte un factor semnificativ in luarea unei decizii.

2. Face gafe la munca. Din cate ai spus nu sunt singurele gafe, nu?

3. Tu muncesti si el pleaca in diverse locuri, dupa care tot tu il ajuti cu bani, corect? Ai fost si tu undeva cu el? Are obiceiul sa mearga in diverse locuri fara tine. Daca da atunci nu stiu ce astepti. M-as simti prost sa stiu ca partenerul lucreaza si eu ma plimb si invers. Plus ca esti fata, no offence, este chiar admirabil ce faci dar nu ai cum sa fii tu singurul "provider" in familie. (vorba vine familie)

4.Cum pot doua persoane sa cheltuie lunar 5000 de lei?
As fi in stare sa folosesc si 1 milion de euro lunar. Imi cumpar un penthouse. Daca vreti sa va descurcati este nevoie de un manager in casa, sa va cunoasteti de dinainte bugetul. Din acei 5000 de lei poate se platesc chiria, intretinerea, mancarea, produse de ingrijire, produse pentru casa si alimente. Daca mai vrei si gadget-uri noi sau haine noi, iesiri in oras atunci cine stie cat mai consumi. Dupa se pune problema "ce mananci" urmata de "cat mananci". Una este sa cumperi de la restaurant in fiecare zi, alta este sa gateasca cineva. (Stiu ca nu e cazul dar e vorba de extreme)

5. Daca esti nefericita trebuie neaparat sa-l lasi! Esti tanara si inca mai ai destule oportunitati. Daca te ameninta cred ca poti face ceva la politie sa nu se apropie de tine. Nu ma pricep.
De ce te-ai simti rau? Iti pare rau ca scapi de o viata plina de nefericire? Gandeste-te ca ai sansa sa fii fericita. Da-l afara chiar daca plangi cand faci asta, o sa-ti treaca.

| Anonymous0 explică (pentru RainmakerX):

RainmakerX cel mai departe am fost la el acasa. El este de langa Herculane. Si atunci imi spunea ca vrea sa mergem la Orsova sa ne plimbam cu vaporul pe Dunare si etc, si niciodata nu a reusit sa faca asta. La inceput cand i-am cunoscut parintii ma simteam prost ca ma strigau pe numete fostei lui. Nu e deloc placut. Dupa sa aud ca la ei nu e bordel, ca baiatul merge ca in concediu la ei. Chestii din astea cu subinteles, care ma faceau pe mine sa ma simt ptost. Chiar daca el spunea ca lucrurile astea erau spuse pentru el, eu nu cred. Nu stiu cat de mult ma placea mama lui, chiar daca el spunea ca cealalta fata nu a facut niciodata nimic la el in casa. Aseara im spunea ca a vorbit cu tatal lui si el i-a spus ca eu am un atu si ca trebuie sa se impace cu mine. Nu i-a spus despre ce atu e vorba.
Despre bani, ultima data cand a plecat singur la el acasa, a plecat cu 500 de lei si a venit inapoi cu 4 lei. A plecat si s-a intors cu un coleg de lucru, deci drumul nu l-a platit. Mie imi spunea sa merg singura cu trenul, la 8 seara. Pana ajungeam se facea 12 noaptea, o fata nu cred ca are ce cauta singura pe tren la ora aia. De vineri pana luni, la sat, sa cheltui 500 de lei. nu inteleg pe ce. In fine. Bineinteles ca atunci cand a venit acasa am trait din banii mei. Tigarile lui, sucuri, mancare. toate poftele. Si evident ca renuntam sa mananc din cand in cand in oras, ca ramaneam mereu fara bani. Faceam de mancare acasa. Dar cum? "fa tu de mancare azi, ca eu nu am pofta". Nici macar nu imi usura munca. Si dupa mai incepea si cu cele mai banale chestii gen "doar tie iti schimbi prosopul la baie?" sau "nu imi place ca nu duci gunoiul". Trecea mereu pe langa dulapul cu prosoape, ii era greu sa isi ia unul. El iesea zilnic la magazin dupa tigari sau te miri ce, trebuia sa ies eu special din casa sa duc gunoiul. Ma bucur sa vad ca sunt persoane total straine care imi dau dreptate. Asta imi da incredere in mine si curaj, mi-am dat seama ca nu sunt eu cea nebuna laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru Anonymous0):

De fapt esti putin nebuna pentru simplul fapt ca nu actionezi. Nu esti o femeie de 40 de ani cu 2 copilasi pe cap. Nu esti legata de el.

Tipul e prost, risipitor, fumeaza, nu se gandeste la fericirea sau la siguranta ta... te trateaza ca pe o sclava, profita de tine.

Si ghici ce? Daca mai stai cu el sau daca si mai grav, te casatoresti cu el... o sa ajungi cu atat mai rau. Prostii aia de parinti, ca sa nu le spun altcumva caci imi iau avertizare, si-au dat seama ca fata pe care o aveau in fata era si este cu mult peste creatia lor si de asta i-au spus prostului sa-ti ceara scuze.

E amuzant ca el nici nu ar fi observat daca nu ii spuneau mamii si tatii. Hai sa fim seriosi, e o cauza pierduta!

Nu ai cum sa ramai toata viata asa. Cu cat stai mai mult cu el, cu atat ratezi sansa de a gasi pe altcineva. Nu ai vrea sa ai un barbat care munceste si care macar apreciaza ce faci? (Ca sa nu mai spun de toate celelalte lucruri care la momentul actual nu sunt posibile... )

Macar daca s-ar tine de promisiuni... mda, nici macar atat.
Stiu, poate ca am fost dur si materialist dar toata lumea are dorinte. Chiar daca poti sa faci si compromisuri, in cazul de fata nu primesti nimic si oferi foarte multe in schimb. Meriti mai mult si este chiar pacat ca nu iti dai seama de asta si stai asa... pur si simplu.

| Anonymous0 explică (pentru RainmakerX):

Mare dreptate ai. Ai mei toata chestia cu mersul cu trenul singura au vazut-o putin si in viitor si suna cam asa... cu unul sau doi copii dupa mine, cu bagaje, merg cu trenul. Copiii find mici trebuie sa ma uit non-stop dupa ei, e dificil. El pleaca tot cu un coleg de munca, sau mai rau, chiar cu masina noastra. Ajung la 12 noapte in gara la Herculane, copiii sunt foarte obositi. Il sun sa vina dupa noi si imi spune ca nu ajunge, sau sa iau taxi. E groaznic, intr-adevar. Viitorul suna bine langa mine, am mai spus si mai sus. Ai mie sunt de parere ca daca treceau casa pe mine si dupa eu ma casatoream cu el, el la divort facea cumva sa ia macar o parte din casa. Acum dilema este, cine ramane cu patul pe care l-am cumparat impreuna? laughing sunt copilarisme. si sunt constienta ca e mult prea devreme sa accept toate astea acum.

| RainmakerX a răspuns (pentru Anonymous0):

Lasa-i patul, oricum nu cred ca o sa scoti bani de la cineva care oricum nu are bani. Mai bine nici nu mentionezi asta, poate uita laughing

| Anonymous0 explică (pentru RainmakerX):

Asa e laughing banii pentru tv imi spunea ca mi da in 5, cand ia salariul. Acum mi da dupa ziua mea, adica dupa 20 laughing "iti dau 1050 de lei si imi lasi patul?" Doamne, cum am ajuns. laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru Anonymous0):

Imi place ca e 1050, nu 1000 laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul pare sa aiba ADHD si e si prost.
Sentimentele trec in timp trebuie sa rupi legatura cu el definitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? In locul tau l-as bate de s-ar ca-ca pe el.

| Iunix a răspuns:

Din ce ai povestit tu, omul nu pare de încredere. Aşa cum a lăsat-o pe aia în pragul nunții aşa te poate lăsa şi pe tine. Ai vorbit cu acea femeie? Poate şi la ea era la fel. Poate stătea cu ea şi îi cheltuia banii.

Discută cu el şi spune-i ce probleme sunt, ce te nemulțumeşte şi că nu mai ai sentimente pentru el.
Ai o singură viață. Pentru ce să te sacrifici? Fă tot ceea ce trebuie ca să fi fericită.

| Uvox a răspuns:

Nu trebui să nu iti pese de el dar NU contează daca iti pasa mult sau putin.
Ce cred ca nu înțelegi inca este ca in situația asta trebuie sa iti pese MAI MULT de tine si sa nu crezi ca este egoism. Este instinctul de conservare.
Asta daca nu vrei sa te distrugi pe viata sau pentru cine stie cat timp si sa rămâi eventual si cu traume.
Dzeu nu are niciun amestec aici.
Ai grija de tine pentru ca persoana ta este singura care iti va fi alături de la nastere pana la deces. Înțelegi tu ce am spus.

| gheorghe699 a răspuns:

Da,spui ca; vrei un sfat pentru un om bleg? cred ca sfatul este pentru tine si tu esti omul..cred ca esti afectata ca nu te-a luat in Italia, si pe buna dreptate, dar eu cred ca asa "neindemanatic"si bleg cum il descrii stie sa-si traga "jar la oala lui"cum se spune-n popor, eu zic; sa-i spui deschis ceea ce nu-ti comvine si sa-l avertizezi, ori, ori ..se schimba si ramane, ori isi cauta chirie, fii ferma.

| Anonymous0 explică (pentru gheorghe699):

Intr-o seara statea in genunchi si se uita la mine insistent. mai intai am vazut tristete in ochii lui, dupa aceea am vazut ura. Stie ca sunt de viitor, stie ca o sa vreau sa imi fac o familie si ca parintii ma ajuta. Imi fac casa, imi cumpara masina, mi-au luat telefon, ma ajuta cu mancare, pentru ca pana la urma sunt studenta si stau in chirie. Este un profitor, si stiu clar ca nu o sa se schimbe, pentru ca i-am dat sanse si mereu facea la fel... chiar el a spus ca este orgolos si stie ca in ultimul timp s-a pus pe el pe primul loc. ce sa spun? viitorul suna bine langa mine...

| gheorghe699 a răspuns (pentru Anonymous0):

Vad ca stii, acctioneaza in consecinta, fara suparare? ..eu simt ca tu, chiar daca ai spus ca nu ai sentimente fata de el, ca nu mai ai ..inca il iubesti.

| Anonymous0 explică (pentru gheorghe699):

Gheorghe699 nu il mai iubesc, sunt doar fraiera. ii ofer sanse la nesfarsit si ma distrug singura. la 21 de ani aproape am ajuns sa am fire albe de par in cap. Alor mei le e frica sa nu ma omoare sau ceva. Poate exagereaza, dar nu stii niciodata ce poate face un om la nervi. e trist ca s-a ajuns aici. Si dupa toate astea, recunosc, eu am fost cea mai fraiera. Indur toate prostiile astea degeaba. jur ca nici eu nu ma inteleg

| gheorghe699 a răspuns (pentru Anonymous0):

Mii de scuze! m-am inselat.

| Anonymous0 explică (pentru gheorghe699):

Gheorghe699 nici o problema

| aXy99 a răspuns (pentru gheorghe699):

Esti un geniu. Nu ai mai auzit de autoadresare la persoana a 3-a? laughing

| Nonameagain a răspuns:

In toata povestea asta, blegul esti tu. Cum nu poti sa te separi de el? Daca stati in chirie, pleaca tu. El va fi dat afara daca nu plateste chiria.

| Anonymous0 explică (pentru Nonameagain):

Nonameagain apartamentul e al unui prieten de familie, nu cred ca vrea sa renunte la un chirias care si-a platit toate cheltuielile la timp ca sa ramana cu unul pe care il va da afara.
Asta e parerea ta, okay. Nu am nici o problema. Doar ca nu cred ca este corect ca dupa tot ce a facut, tot el sa beneficieze de tot ce am reusit sa adun.

| Nonameagain a răspuns (pentru Anonymous0):

Eu iti dadusem o solutie sa scapi de "omul bleg". Mi se pare ca nu vrei.
Nu inteleg, de ce anume sa beneficieze? Ori nu te duce mintea sa-ti iei lucrurile. Scuza-ma dar...

| HaneloreOlga9 a răspuns:

E clar ca omul asta nu.ti aduce nimic bun, el depinde de tine si dupa cum ai spus ca a lasat.o pe aia balta chiar nu e serios deloc si n.o sa se schimbe, nu esti mama lui, mai bine scapa de el cat mai repede.