Întrebare recomandată | zulal97 a întrebat:

Buna zıua tuturor! Numele meu este Zülal, am 16 ani sunt de nationalitate romano-turca si pentru ca familiei nu ii spune, dar nici prietenilor, am hotarat sa va cer ajutorul pentru ca am o nevoie deosebita. Eu m-am nascut si am copilarit in Romania, iar vacantele le petrec in Turcia.Tatal meu vine dintr-o parte a turciei unde trtaditiile se respecta cu strictete. De sigur, am aceeasi religie ca tatal meu si sunt mandra de asta, dar unele traditii nu au nici o legatura cu religia. Acum cativa ani m-am indragostit de un iordanian, dar a fost ceva imposibil deoarece mi-a spus ca el se va casatorii ori cu o romanca ori cu o iordanianca. Sunt putine cazuri in care arabii se casatoresc cu turcoaice. Incet incet am inceput sa inteleg si l-am uitat pe acest iordanian. Familia mea nu a stiut niciodata ca eu am fost indragostita pentru ca mamei nu am putut sa ii spun fiind ca mi-a fost frica sa nu afle tata. Daca stau sa ma gandesc, eu nu am facut nimic rau, nici un pacat, pentru ca a fost o dragoste la distanta sa zic asa cum permite religia noastra. Nici macar nu ne-am atins de mana vreodata. Stiam ca o sa ma casatoresc in Turcia. Ma asteptam la asta. Intelesesem ca numai in Turcia cu un turc ma pot casatorii, dar ma gandeam la asta pentru viitor dupa ce termin facultatea, dar acum 2 luni am fost pusa intr-o situatie extrema in care vorbeam cu matusea mea din Turcia la telefon, apoi a vorbit si tata si dupa ce a inchis a zis ca vrea sa ma intrebe ceva. Stiu ca o sa vi se para ciudat, dar la noi este ceva permis. M-a intrebat daca vreau sa ma casatoresc cu verisorul meu si ca in Turcia deja toata familia e fericita. A trebuit sa accept, dar sufletul meu e distrus. Nu stiu ce sa mai fac sa ma impac cu ideea. Acum in vara o sa plec in Turcia.Ce sa fac? Cum sa ma comport ca totul sa fie bine, iar familia mea sa nu isi dea seama ca eu nu sunt fericita cu acesta casatorie? Va rog cat mai multe sfaturi...am mare nevoie. Va multunesc anticipat

31 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cunosc rigiditatea religioasa si traditionalismul chinuitor din Turcia...
Pentru ca ai crescut in Romania, inteleg si cum gandesti si stiu ca ti-e ingrozitor de greu.
Unica ta scapare din situatia asta e sa sustii sus si tare ca vrei sa-ti termini studiile, ca vrei sa faci o cariera in viata!
Nu te poate blama nimeni pentru asta, aparent accepti o "logodna" care are sanse sa nu devina casatorie niciodata, pentru ca in 6-7 ani pana termini facultatea,se pot intampla multe.
Va fi greu sa-i convingi sa amane pentru atat de mult timp casatoria,dar poti declara frumos ca intelegi sa respecti traditia,dar numai cu o diploma in mana,lumea s-a schimbat,economia mondiala se prabuseste, o cariera iti poate asigura ziua de maine atat tie cat si viitorilor tai copii!
Fii curajoasa si explica cu argumente general valabile cum vezi tu lucrurile, fara sa ridici tonul si, posibil, sa fii inteleasa!
Mult curaj.

| zulal97 explică (pentru greece12):

Multumesc mult pentru incurajare!

| greece12 a răspuns (pentru zulal97):

Problema ta e serioasa si e foarte complicata, vor mai fi si alte raspunsuri, poate se va gasi cineva cu o idee mai buna decat a mea, ai rabdare!
Si putere!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
incearca sa vorbesti cu familia ta si ca scopul tau nu e sa te casatoresti acum si in special cu verisorul tau. oare nu e totusi un pacat? fdaca ai 16 ani, de ce ai acceptat? nu cunost traditiile musulmane, dar stiu ca sunt stricte, dar nu atat pe cat se pare..sunt musulmani care traiesc cu romancute si nu numai.cel mai bine e sa vorbesti cu ai tai si sa le explici ca nu ai fi fericitya, oare fericirea nu conteaza in religia musulmana? fii tare/ curaj si indrazneste sa ai un mic consiliu cu a ta familie.
O zi frumoasa sa aihappy

| Roxana121 a răspuns:

Salut draga! Nu vreau sa par rea sau obraznika dar trebuie sa spun asta. Traditile turcilorm sunt niste traditii dure, mai bine zis sunt traditii inapoiante din secolu 3. E o mare durere sa fii femeie in tara aia, pentru ca nu ai nici un drept, esti injosita, umilita, etc. Am vazut multe filme cum traiesc femeile acolo, e groaznic, eu nu vreau sa-mi imaginez sa fiu in locu tau. Ai doar 16 ani o DOAMNE. Indifernt ca in Rominia este prea multa libertate, mai bine asa, decit inchis in 4 pereti si cu poala in cap, fara sa vezi lumina. Nu stiu cine poate intelege si iubi traditile lor. Pe linga faptul ca sunt o natiune urita, si rea, altceva bun nu vad la ei. Nici in vacanta la mare in Antalia nu ma voi duce niciodata. Referitor la problema ta. Odata ce ai acceptat sa mergi acolo, cale intoarsa nu mai e... parintii tai au decis cine iti va fi sot, si cum va fi viata ta deacum incolo. Trebuie sa accepti situatia, daca refuz te vor judeca, te vor arde ca pe un pui la gratar, sau vor arunca cu pietre in tine. Sunt 2 variante: Ori accepti ori fugi de la ei. Cu siguranta ai si alte rude prin Rominia care nu te vor lasa. Succes.

| zulal97 explică (pentru Roxana121):

Nu am alte rude in Romania, dar Turcia este o tara foarte Ok, tara mea pe care o iubesc!

| Roxana121 a răspuns (pentru zulal97):

Daca e tara ta care o iubetsi.Stai acolo si nu ne mai roade la cap pe toti aici.

| LolaLollita a răspuns (pentru Roxana121):

Nu te roade nimeni la cap si nu te obliga sa raspunzi la aceasta intrebare. Daca tu nu poti intelege situatia si o vezi asa de simpla, atunci cred ca nu poti sa o ajuti si e mai bine sa te abtii decat sa o descurajezi cu astfel de replici.

| Roxana121 a răspuns (pentru LolaLollita):

Cite sfaturi a primit fata asta, si la toate a gasit cite o replica, dacai placea tara aia si nu stiu ce, atunci sa ramina acolo si gata logic nu? de ce o descurajez daca ea singura a zis ca-i placea acolo. Si ai grija cum vorbesti da?
fiecare are parerea lui despre o anumita situatie, nu te considera cel mai bun exzemplu.

| LolaLollita a răspuns (pentru Roxana121):

Eu sa am grija cum vorbesc? In cazul in care m-am exprimat cat de politicos am putut, desi poate, nu meritai? Mai degaba ai avea tu grija cum vorbesti, nu atat fata de mine, ci fata de altii, raspunsurile tale la aceasta intrebare fiind un raspuns relevant.
Problema ei este una adanca, ea este plina de resemnare, dar sunt convinsa ca ar vrea sa-si poata depasi conditia. Pacat ca tu nu poti sa vezi dincolo de barierele inguste ale gandirii tale.
Aici se incheie discutia noastra, nu-ti mai raspund, chiar daca ma provoci.
O seara frumoasa iti doresc sa ai.

| AliGab a răspuns:

Eu le-as spune alor mei ca am acceptat, dar sufletul nu mi-e impacat cu decizia luata, ca nu sunt fericita. Si i-as intreba pe ei ce este de facut si ce conteaza cel mai mult: fericirea ta sau fericirea intregii familii cu riscul sa nu fii o sotie iubitoare? vezi ce spun si ei si luati decizia impreuna. Atata timp cat ai fost intrebata si ti s-a dat posibilitatea sa alegi ar fi trebuit sa alegi ce iti spune inima. Casatoria este un pas important si definitoriu in viata si, in crestinism, trebuie facut din dragoste, nu din obligatie, tocmai pentru ca este pentru toata viata.

| zulal97 explică (pentru AliGab):

Eu sunt musulmana pentru ca Turcia este o tara musulmana si sunt reguli, obiceiuri si traditii diferite

| AliGab a răspuns (pentru zulal97):

Dar dragostea nu tine cont de traditii si obiceiuri. Chiar vrei sa fii casatorita toata viata cu un om pe care nu il iubesti? Vorbeste cu parintii tai. Vezi ce spun si ei. Daca tatal tau te-a intrebat ce doresti cred ca este o persoana cu care poti vorbi despre framanatarile tale. Succes

| zulal97 explică (pentru AliGab):

M-a intrebat pentru ca in religia noastra inca majoritatea casatoriilor sunt alese de familia celor doi, dar trebuie sa fie de acord. De accea m-a intrebat. Se pune mai mult accentul pe familie si pe respectul dintre cei doi soti, si apoi "cica " apare si dragostea

| AliGab a răspuns (pentru zulal97):

"dar trebuie sa fie de acord" - si de ce ai fost de acord?

| greece12 a răspuns (pentru AliGab):

Nu putea face altfel, nu realizezi ce inseamna o fiica "neascultatoare", e o mare "rusine" pe capul intregii familii, acordul ei este doar formal....desi traim in 2013!
Nu e cazul ei, dar uita-te la filmul asta si te vei ingrozi, cazul este real si filmul biografic:
http://www.film-nou.com/film/floarea-desertului-hd-video_60e77c967.html

| AliGab a răspuns (pentru greece12):

Bun... si ce sfaturi ii putem da noi daca situatie este fara iesire?

| greece12 a răspuns (pentru AliGab):

Una din solutii ar fi cea propusa de mine, poate reuseste sa se strecoare printre traditiile astea batute in cuie.
Alta ar fi numai sa se dezica de familia ei.
Tu ai face asta?

| AliGab a răspuns (pentru greece12):

Multumesc pentru link

| AliGab a răspuns (pentru greece12):

Nu stiu. Nu am fost pusa intr-o astfel de situatie

| greece12 a răspuns (pentru AliGab):

Vezi filmul, pe mine m-a redus la tacere pentru doua zile.

| AliGab a răspuns (pentru greece12):

O sa-l urmaresc imediat ce voi reusi sa-mi fac timp pentru el

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga

Spune tatalui tau si familiei tale ca vrei sa fii demna de ei : sa inveti, sa castigi bani, sa-i ajuti pe toti ai tai.
Pentru asta, iti trebuie SCOALA

Iar casatoria cu varul tau este ok, insa nu este bine sa o faceti prea repede.

Decat, daca vor sa te vada mama si tatal tau frecand oalele cu nisip, ca esti prea proasta sa stii ce e ala burete.
- Glumesc, nu te supara pe mine.

Te-am tzucat, si ai grija cum iesi din asta.

| DaRaspund a răspuns:

Spuna-le ca nu vrei si ai acceptat doar de dragul lor. Poate o sa inteleaga si o sa te lase in Romania. Sper sa ne mai spui ce ai mai facut! :*

| zulal97 explică (pentru DaRaspund):

Sigur ca o sa va spun. De fapt si eu vreau sa plec in Turcia. Nu vreau sa raman in Romania, dar as vrea sa nu am o casatorie aranjata

| bismarck a răspuns:

Din câte observ îţi respecţi mult familia şi asta este foarte bine. Însă aici e vorba despre viitorul tău şi fericirea ta.Sunt creştin, dar nu sunt sub nici o formă de acord cu căsătoriile impuse sau aranjate de dinainte fără să se ţină cont de sentimentele celor doi.Mi se pare o prostie să forţezi 2 oameni să se căsătorească sau să nu ţii cont de ce vor ei.Cred că rolul familiei într-o căsătorie este să dea sfaturi, să ajute, să avertizeze dacă observă ceva ciudat dar decizia finală aparţinei membrului familiei ce urmează să facă pasul important.

Situaţia ta...ai spus că ai crescut în România, la fel şi mama ta? No, dacă e aşa, gândirea din România e posibil să o fi influenţat şi pe ea şi ai şanse să nu te căsătoreşti cu băiatul respectiv.

Părerea mea e că ar trebui să vorbeşti cu el, să aveţi o discuţie deschisă, să vezi dacă şi el vrea ori nu. Dacă nu vrea nici el, să spună familiei lui că nu te vrea sau că vrea pe altcineva.LA rândul tău, explici şi tu familiei tale care e situaţia. Spune-le că vrei să trăieşti dragostea, s-o experimentezi.Din păcate nu e cum spun ei: "dragostea vine între timp" nu e ca la "pofta vine mâncând". Dragostea e cel mai complex şi frumos sentiment, spune-le asta, spune-le că vrei să iubeşti şi roagă-te să înţeleagă.

Dacă băiatul vrea însă, e mai neplăcut.Dar convinge-l că în dragoste nu e ca la mâncare şi că ar trebui să aspire la mai mult nu doar la o căsătorie ci la una din dragoste. Dacă te iubeşte, spune-i că tu nu-l iubeşti, că răceală o să fie între voi toată viaţa şi că decât aşa... mai bine deloc.

Sper să găseşti o rezolvare şi chiar te rog să îmi spui cum vor evolua lucrurile.

| zulal97 explică (pentru bismarck):

Practic nu ne forteaza pentru ca este un foarte mare pacat in islam sa obligi pe cineva sa obligi pe cineva sa sa casatoreasca ca o persoana, cei doi tineri trebuie sa fie de acord pentru a se face castoria. Dar de obicei familia se zice ca stie ce e cel mai bine pentru copii.

| bismarck a răspuns (pentru zulal97):

Atunci nu e problemă! Explică-i mamrei tale situaţia şi da, cum spuneai şi ceilalţi amână pe seama studiilor iar mai apoi renunţi de tot la această căsătorie.

| tibidede a răspuns:

Buna esti intr-o situatie foarte grea te inteleg dar nu stiu ce o sa faci mie imi place foarte mult Turcia imi place mai mult decat tara mea Romania.Eu zic sa le spui ca nu esti fericita de aceasta casatorie.

| Emrys0 a răspuns:

Dragă Zülal,

Cred cu tărie că cea mai importantă în momentul de față ești tu. Ascultă-ți inima, iar dacă aceasta îți spune să te căsătorești cu verișorul tău pentru că ții la el, atunci fă-o. Însă din ce ai scris tu mai sus reiese destul de clar că nu ești fericită stând cu un astfel de gând în minte, și dacă gândul te doboară, nu vreau să știu ce poate face această căsătorie în realitate.
Ești o fată tânără, ai toată viața înainte și trebuie să înțelegi un lucru: viața ta tu o trăiești, nu mama ta, nu tatăl tău, nu verișorul tău și nici familia de care spuneai mai sus.
Părinții tăi ar trebui să te înțeleagă, și dacă nu o vor face, este evident că în ochii lor nu ești atât de iubită pe cât crezi sau pari.
Nu ești singura din lume cu care verișorul tău se poate căsători, iar faptul că tu nu îți dorești cu adevărat să te căsătorești cu el este în mod cert un lucru evident: nu trebuie să o faci.

Be strong!

| Dakov a răspuns:

Run away from that!happy
Fugi departe de griji, nu te supune astora happy
Fara suparare, te rog!
Zi-le sa va dea un an sa va intelegeti mai bine, ca nu-l cunosti prea bine, timp in care iti iei un job destul de bine platit, iti pui muuulti bani deoparte, faci buletin si incepi o noua
viata undeva, catre care cumperi croaziera sau ceva happy