| renault a întrebat:

Buna zia am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva mai in detaliat in legatura cu un divort cu un copil minor dar fara a cere custodia copilului totul este la intelegere cu sotia copilul sa ramana la ea unde trebuie sa ma duc sa cer Divortul de ce acte am nevoie cat timp poate sa dureze Divortul daca am nevoie de avocat si la ce suma as putea ajunge cu un divort daca totul este la intelegetre cu sotia?

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Actele le depui la starea civila de care apartii, actele necesare sunt:
Cerere de divort
Certificat casatorie in original
Certificate de nastere in cazul in care din casatorie au rezultat copii
Taxa de timbre fiscale
Timbre judiciare
Costurile sunt doar taxa de timbru fiscale si cele judiciare. Poti sa te reprezinti si tu singur nu-ti trebuie neaparat avocat

4 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

De avocat ai nevoie sigur, daca nu-ti permiti ti se va da unul din oficiu si in ce priveste onorariul nu as putea sa-ti spun, intereseaza-te la mai multi. Actele si cerea de divort o vei depune la dosar si mai departe se ocupa avocatul. Cred ca ai nevoie de cerere facuta de tine, certificat de casatorie, nastere al copilului si buletinele voastre.

| cribus a răspuns:

Eu am divortat acum 8 ani.si la noi era un minor la mijloc! noi nu am mers pe intelegere si din 3 infatisari am fost divortati, ca la noi nu a fost cazul de partaj.fiecare av are onorariu lui, sincer nu stiu cat ar fi un divort dar poti cere unul din oficiu. v-a trebui sa platesti pensie alimentara si sa nu uiti sa ceri program de vizita.

| cely a răspuns:

Oate va razganditi sa faceti un pas atat de mare.Copilul vostru are nevoie de o familie. Stiti cat il raniti? Ramane marcat toata viata. Daca v-ati inteles in privinta custdiei poate reusiti sa va intelegeti sa-l cresteti si sa va bucurati impreuna de el si cu el. E cea mai mare durere pentru un copil.Parintii sunt egoisti si considera ca au dreptul la viata privata. Dar copiii vostri nu s-au cerut pe lume. Credeti ca daca-i veti da bani, haine, jucarii si multe dulciuri,, nu-i lipseste nimic'' VA INSELATI.

| nadia a răspuns:

Divortul il ceri la tribunalul din judetul in care te afli ca rezident, ai nevoie de C. I., CERTIFICATUL DE NASTERE, CERTIFICATUL DE CASATORIE! daca amandoi soti sunt de acord cu divortul si cu custodia copilului atunci poate dura maxim 3 luni! depinde ce salar aveti. daca nu lucrati... oricum va ajunge intre 6mil.-9milioane! eu am terminat divortul acum 2 luni!