| Shindan a întrebat:

Dupa divort, daca mama are copil si vrea sa se recasatoreasca, noul sot castiga custodia copilului in mod implicit sau e nevoie de judecata din nou?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Noul sot nu castiga nimic privind copilul din casatoria anterioara a mamei. Daca vrea si cu acordul mamei si tatalui biologic poate sa adopte copilul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părintele natural are voie să își viziteze copilul o dată pe lună.
Custodia legală o are mama.
Noul soț are obligațiile care îi revin ca soț în noua familie, de întreținerea familiei, bune relații, dar nu devine prin căsătorie custode al unui copil rezultat înainte de căsătorie, nici de drept și nici prin proces.

| Felys a răspuns:

Custodia este a mamei nicidecum a barbatilor din viata ei