| Liquidus a întrebat:

Am 20 de ani, am o relatie de 3 ani si ceva cu o fata. In ultimele 2 luni a mers foarte prost, ne vedeam foarte rar si am hotarat acum ultima saptamana sa nu ne vedem 7 zile. Ea nu a rezistat si a venit inapoi la mine spunand ca nu poate fara mine si ca vrea sa fie fericita cu mine, in aceeasi zi am aflat ca ma inselase cu cineva, de 1 luna incoace, a facut si sex cu persoana respectiva. Din pacate tin foarte mult la ea, o iubesc, si ea pe mine, nu vroia sa imi zica si totul trebuia sa mearga perfect, dar am aflat.
Vreau sa trec peste, sa uit, sa fiu iar fericit cu ea, asa ca va rog sa imi spuneti cum pot face acest lucru! Cum pot sa uit usor, de tot si repede cele intamplate. Functioneaza hipnoza de la vreun specialist?
Va multumesc!

8 răspunsuri:
| SimonaAdina a răspuns:

Buna! Sa sti ca apreciez foarte mult faptul ca ti atat de mult la ea incat ai fi in stare sa o ierti, si te inteleg perfect pentru ca numai atunci cand iubesti ierti.Imi pare rau in acelasi timp ca desi un baiat atat de bun ca tine si sincer trebuie sa sufere din cauza uneia care nu stie sa aprecieze iubirea adevarata si sinceritatea ta fata de ea.Stiu ca iti este greu fara ea si ca o iubesti, si stiu ca fara ea simti ca o parte din tine lipseste simti asa o apasare mare, o durere profunda...Eu te sfatuiesc sa incerci sa te desparti de ea pentru ca nu te merita, nu merita sa suferi pentru ea.O fata care te iubeste cu adevarat asa cum zice ea, nu sa-r fi culcat cu altul ci ar face acest lucru cu tine.O persoana care iubeste nu si-ar fi inselat partrenerul niciodata indiferent de ce sa-r intampla.Si eu am o relatie cu un baiat care dureaza de doi ani,si ne-am despartit si nu am putut fi cu un alt baiat pentru ca ma durea inima si nu puteam sa il insel niciodata,puteam pur si simplu sa stau cu amandoi in acelasi timp dar nu am putut face acest lucru, in fine nu conteaza asta vroiam sa iti dau doar un exemplu, o persoana care iubeste cu adevarat nu ar putea face ce a facut ea.Trebuie sa ai si tu demnitate de baiat in tine.Cum poti sa mai fi cu ea cand sti ca te-a inselat cu altul? Nu te gandesti ca pe ea nici nu a interesat-o ca o sa afli si o sa suferi mult? Trebuie sa fi puternic! Fi barbat si parasesti-o pentru ca nu te merita,o sa o uiti,poate o sa treaca un timp, dar e mai bine asa decat sa mai treaca ceva timp sa o iubesti si mai tare si sa suferi si mai mult cand o sa afli ca iar te-a inselat.Daca a vazut ca ai iertat-o in mintea ei crede ca orce ar face tu o sa o ierti pentru ca o iubesti. Uito, si o sa-ti gasesti pe cineva care sa te merite cu adevarat. Sper ca te-am ajutat.PAPA

| EmaS a răspuns:

Orice persoana merita o a doua sansa.La fel de bine se poate ca ea sa repete greseala facuta. Daca a facut-o o data este foarte posibil ca sa o repete. Timpul te va ajuta sa vindece ranile.

| mona a răspuns:

Daca te a inselat o data, istoria se va repeta mereu pentru ca stie ca o ierti, nu stiu daca ti ar conveni sa o imparti cu altu[posibil sa functioneze hipnoza dar ce folos daca o corupe din nou?]

| elenyss a răspuns:

Fii serios, lasa treaba cu hipnoza ca nu-ti poate sterge asta din minte! Nu vei uita niciodata, oricat ti-ai dori. Cu cat te concentrezi mai mult sa uiti, cu atat lungesti agonia. Uitarea nu e o solutie, ci impacarea cu tine. Pune totul in balanta si vezi daca se merita si gandeste-te doar la tine si la binele tau (ea s-a gandit doar la ea cand te-a inselat). Daca vrei cu orice pret sa mergi mai departe, trebuie sa scoti din discutiile voastre orice subiect pe tema asta, va trebui sa te prefaci ca nu a existat niciodata. Reprosurile ulterioare nu ar trebui sa existe nici in caz de cearta, repet, trebuie sa lasi absolut totul laoparte ca relatia sa-si urmeze un curs sanatos. Iti va fi greu, foarte greu! Frustrarile vor fi prezente mereu.
Ce as face eu in situatia asta? As lasa-o balta, pentru ca o data ce respectul nu mai exista in relatie, totul e dus.

| AstralConfessor a răspuns:

happy nu te supara, dar sigur e vorba de IUBIRE? din cele relatate de tine nu reiese ca ar fi vorba de iubire. In dragoste totul se iarta, si nu vreau sa te sochez, insa chiar ar fi trebuit sa te bucuri pentru. ea, pentru. placerea ei, e ca si cum ar fi mancat o prajitura la cofetarie. Eu cred ca este vorba despre o relatie posesiva, nu vreti sa va lasati nici unul din voi liber. Va este frica ca nu care cumva celalalt sa o duca mai bine cu alt partener.

| elenyss a răspuns (pentru AstralConfessor):

Daca "prajitura" aia avea sifilis?

| AstralConfessor a răspuns (pentru elenyss):

laughing asta e ciubucul ei. Uite, trebuie sa-ti limpezesti gandurile, daca intr-adevar te iubeste cum zice, ce a cautat acadeaua aluia. Parerea mea este ca de aici trebuie sa-ti revizuiesti sentimentele. Se spune de cand e lumea ca absolut totul se repeta, fii sigur ca ea nu face exceptie de la regula. dar... pentru linistea ta o poti pune la incercare.
Daca vrei te pot sfatui cum.

| Crissena a răspuns:

Nu vei uita usor si repede. depinde mult si de fata, poate nu a fost ea cea care n-a rezistat neaparat ci intr-o conjunctura asemanatoare poate ai fi procedat la fel. parerea mea: dezbateti subiectul si il lasati deoparte, apoi. insa e bine sa stie si ea ca ai aflat. In plus, poate iti spune si motivele. iar daca oricum relatia e cam pe butuci, nu inteleg ce mai astepti? ai grija ca sunt noduri in viata care oricat de mici sunt, ti se vor aminti mereu si se vor vedea.