| thomasvandervall a întrebat:

Buna ziua,

Vin si eu cu o intrebare aici la care sper sa pot sa primesc un raspuns sau o lamurire :

- Tatal meu este verisor de gradul 3 cu Mama fetei, Eu ce grad de rudenie sunt cu fata? Ne putem casatorii? Se poate face ceva in acest sens?

Va multumesc anticipat,
Marian

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu cu fata sunteti rude de gradul 10, asa ca puteti avea o relatie si sa va casatoriti, atat civil, cat si religios.

7 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nesemnificativ și prea îndepărtat gradul de rudenie.
Nu prezintă probleme nici legal, nici moral, nici religios.
Vă puteți căsători (dacă și ea e de acord) laughing

| johnnny123 a răspuns:

Ești verișor de grad 4, adică suficient de îndepărtați încât să puteți face ce vreți voi...

| mi25 a răspuns:

Conform religiei, legii si traditiei, oamenii se considera rude de sange intre ele doar pana la gradul 4.
Spre edificare, citeste aici: https://www.gradederudenie.ro/node/1

| mi25 a răspuns:

Nu exista verisor de gradul 3. Doar rude de gradul 3, care sunt matusa, unchiul, strabunicul si stranepotul. In cazul tau

| FilipSorin a răspuns:

Se poate dar nu e bine, te căsătorești cu un neam de al tau practic

| mi25 a răspuns (pentru FilipSorin):

Vorbesti prostii. In sate, oamenii ar fi rude toate intre ele, daca s-ar lua dupa tine.

Răspuns utilizator avertizat