| END2000 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare vreau sa obtin cetatenia maghiara, pentru ca bunici mei din partea mamei au fost maghiarii 100%,dar nu stiu limba, mama mea stie vorbi ungureste, ma pot duce cu ea ca translator la depunerea dosarului pentru ce e din familie si e maghiara? eu am auzit ca tot asa o familie si facut cetatenia maghiara si copii nu or stiu limba dar pentru ca o fost mama lor maghiara si o cunoscut limba cu ei le-au aprobat.stiti ceva?

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca tot pareti sa dispretuiti tara in care v-ati nascut, de ce nu mergeti in,, maghiaria,, voastra?

| petre059 a răspuns:

Trebuie sa mergi la ambasada sau la consulat, depinde unde locuiesti.Sau intra pe site-ul ambasadei, are si limba romana te lamuresti acolo.

| LucianStroe a răspuns:

Pana una-alta ia poftim si du-te tu in Ungaria si ramai acolo. Cu parinti cu tot.

| efunny a răspuns:

Trebuie sa stii si tu putina maghiara daca vrei sa obti cetatenie maghiara, deoarece trebuie sa raspunzi la niste intrebari sa dai ca un fel de test si poti sa-ti faci doar daca cineva apropiat din familia ta are cetatenie maghiara.