| michael2525 a întrebat:

am si eu o problema care ma tot macina si as avea nevoie de un raspuns daca m-ar putea ajuta cineva.Am avut o relatie cu o fata daca ii pot spune asa de aproape 4 luni, ne-am cunoscut prin intermediul unei cunostinte comune, am vorbit pe Facebook o perioada si dupa am inceput sa ne vedem, de abia dupa la a treia intalnire am luat-o de mana si ne-am pupat pe buze da nu sarut, doar pupat.A fost ok vreo doua saptamani pana cand in un week-end a disparut fara sa zic nimic, i-am dat mesaj si sambata si duminica doar sa imi spuna ca a intervenit ceva si nu putea sa vorbeasca si ulterior sa aflu ca ea se ducea cand avea week-end liber de la munca, ca unul il lucra la o matusa in alta localitate, am trecut peste asta si a inceput sa imi raspunda uneori cand pleca, da la telefon nu, doar pe Facebook.Ea are si un catel cu care am mers la un veterinar de mai multe ori cu masina, am vrut sa o ajut, mai ales ca ea nu prea avea multi prieteni si eu incet incet am inceput sa ma indragostesc de ea, dar in public nu ne tineam de mana si nici nu ne apropiam mereu asa mult, ieseam seara in oras stateam in masina si vorbeam, nu ieseam chiar in fiecare seara si nu voiam sa insist nici prea mult, ca avea si un program incarcat la munca si uneori raspundea greu, dar ea dupa tot acest timp nu stia daca vrea o relatie sau nu, ca nu e pregatita, ca a trecut prin niste tepe in trecut, ca sa lasam lucrurile sa treaca.O saptamana aproape nu a raspuns, i-am dat mesaj doua zile la rand si nimic si dupa o saptamana am sunat-o si mi-a zis ca a durut-o o masea si de aceea nu a zis nimic si nu a raspuns.Starea asta de incertitudine mie imi venea greu, ca nu stiam daca vrea ceva pana la urma sau nu si uneori insistam sa vorbim, sa imi zica daca ar vrea o relatie sa nu ne pierdem timpul si mereu ezita, ca nu stie, ca nu e hotarata. Eu am fost alaturi de ea cand a avut nevoie de mine, ii raspundeam la telefon, eu cand o sunam de multe ori raspundea greu, imi respingea si uita sa mai sune inapoi si i-am zis ca ar fi mai bine sa luam o pauza daca e nehotarata sa vedem ce facem. Dar dupa venea ea cu cate un mesaj, o poza cu catelul ei, m-a sunat ea si am crezut ca pana la urma s-a hotarat, ca devenisem apropiati, am mers de mana pe strada, ne-am tinut in brate, dar tot fara sarut ca cica e prea devreme si am fost iar cu catelul ei cand a avut nevoie la veterinar iar dupa la cateva zile, raspundea greu, i-am scris un mesaj, au trecut cateva ore si tot nimic, tocmai spre seara am sunat-o si nimic, ca mi-a zis ca in acea seara urma sa ne vedem si i-am zis ca daca vrea sa nu mai vorbim sa imi zica si mi-a zis ca nu se simte bine la stomac, pot sa inteleg? Eu poate nu am fost chiar intelegator ca voiam sa o vad si am vorbit totusi la telefon, am zis ca o inteleg pana la urma dar pe mine m-a deranjat ca totusi nu zisese nimic toata ziua si oare nu as fi insistat eu poate nici nu avea de gand sa zica ceva oricum, a doua zi la fel, tocmai spre seara am vorbit cu ea ca tot nu e prea bine si ca promite ca ne vedem seara urmatoare. De multe ori promitea cate ceva si nu se tinea de cuvant, ca nu trebuie sa ne facem planuri ca nu stie ce intervine, i-am zis sa vorbim si putin si la telefon ca nu vorbisem deloc a zis ca ma suna ea in 5 min ca e in baie si trecuse aproape o ora si mi-a zis ca fetele stau mult in baie ca ma suna ea si pana la urma sa ajungem la concluzia la telefon ca ea nu isi doreste o relatie acum, ca nu se vede in o relatie si sa nu mai vorbim. Eu dupa lunile astea si toata incertitudinea nu stiam ce sa inteleg si deveneam uneori si mai insistent ca vedeam ca nu zice nimic, ca de abia raspunde si poate ca am presat-o cumva dar totusi au trecut 4 luni si tot nu stia daca vrea ceva sau nu, am avut rabdare, nu am vrut sa par insistent dar cat era sa astept, mai mult eu initiam conversatii, la telefon de foarte putine ori m-a sunat ea, poate nu era genul sa se implice asa mult, dar macar daca stiam ca simte ceva pentru mine, daca imi zicea ca isi doreste si ea ceva da sa am rabdare, daca imi arata ca isi doreste sa vorbeasca cu mine mai mult, ca nu este indiferenta, de cele mai mult ori eu ii ziceam daca ne vedem in seara respectiva, daca vrea sa mergem in anume zi undeva, din partea ei au fost propuneri mai mult cand am mers cu catelul. Acum eu nu stiu daca am gresit ca nu am avut suficienta rabdare sau pur si simplu pierdeam timpul mai mult.Am uitat sa precizez, ea are 29 de ani, eu 28, eu am crezut ca la 29 de ani ai sti ce vrei, daca doresti o relatie cu cineva sau nu, asa asteptam un an poate si tot asa incert ar fi fost. Multumesc daca a avut cineva rabdarea sa citeasca tot.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Paula2018 a răspuns:

Citim tot, normal, ca de aia suntem aici happy. Ce tine de tine ai facut, ai avut radbarea suficienta, ai fost un om bun cu ea, acum... ramane de vazut cum e ea. Poate a avut un trecut mai zbuciumat si de aia are atatea preocupari, sa uite anumite lucruri. Intr-adevar, dupa cateva esecuri iti vine greu sa crezi ca exista si oameni buni care nu vor decat sa te iubeasca si iti zic asta din proprie experienta. Eu zic sa nu mai faci nimic, trebuie ea isi puna ordine in ganduri, poate o sa realizeze candva si o sa te sune si o sa stati la taclale si o sa iti zica ce avea pe suflet sau poate nu e pregatita si nu isi doreste o relatie. Tu sa iti vezi de viata ta, sa nu te gandesti cu regret, sa te gandesti ca poate ai fost fix omul potrivit la locul potrivit, si sa fii la fel de deschis pentru noi relatii care pot aparea oricand happy. Mai specific inca o data, sa stii ca esti un om bun. Felicitari!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O fata de 30 ani, care te tine la distanta si mai aproape un catel, probabil a mai avut cateva deceptii in dragoste, care au marcat-o. Si faptul ca se se ocupa de multe activitati, sa-si ocupe timpul liber, imi confirma aceasta constatare.
Cu asemenea fete trebuie sa fii cu mare rabdare, sa le iei incet, sa le castigi increderea. Acesta poate fi de lunga durata (chiar multe luni), functioneaza doar "politica pasilor marunti". Daca insa te accepta, atunci vei avea sansa sa ai o pereche in ea, pe viata, care sa tina la tine si la bine, dar si la rau.
Totul depinde de rabdarea si de comportamentul tau fata de ea.

| michael2525 explică (pentru Bula):

A avut deceptii, dupa toata perioada asta ea a zis ca noi nu am avut decat o relatie de prietenie, as fi avut rabdare da daca nu imi da de inteles si mai degraba e de acord sa nu mai vorbim si ca nu vrea nicio relatie, ce rabdare sa mai am, totusi chiar si in 4 luni te poti decide daca placi pe cineva sau nu daca vrei sa continui cu el, ea nu a mai dat niciun semn de cand a zis asta, am uitat sa precizez, ea este si foarte credincioasa, merge de multe ori la biserica. Eu nu consider ca m-am grabit, in toata perioada asta am plecat amandoi doar cand era ceva de treaba, in rest daca am fost o data sa ne plimbam asa.

| Bula a răspuns (pentru michael2525):

Este o vorba veche: "Nu fugi dupa caruta care nu ti se opreste! ".
Cel mai bine las-o si tu in pace si cauta-ti alta fata.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ii este rusine sa-ti spuna in fata, ca nu vrea o realtie cu tine.
O fata la varsta asta stie clar ce vrea, dar nu vrea sa te supere, ca cine stie, poate mai are nevoie de tine si te mai poate folosii, pana o sa-si faca ea un iubit.
Este clar ca nu este indragostita de tine si nu este interesata sa-ti fie iubita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am citit tot. E o întâmplare. Ai învățat ceva din ea. Au trecut 4 luni.
La următoarea vei decide probabil mai repede să o lași cu cățelul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost bun cat ai ajutat-o cu catelul. Nu te prinzi ca nu vrea o relatie cu tine? Te considera doar un prieten

| Raducons a răspuns:

Cel mai probabil ca nu o atragi si atunci e clar, altfel la vasta ei punea accent pe relatie sau poate mai are in vizor pe cineva, din experienta mea stiu ca fiecare are pe cineva in cap. Daca zici ca nu are posibilittati materiale bunicile poate ca urmareste pe cineva mai instarit