| Dariagall a întrebat:

Am varsta de 18 ani si sunt clasa a 12a. De curand am aflat ca sunt insarcinata si as dori sa imi pastrez bebelusul. Eu am facut deja un avort in luna iulie si acum in luna august am aflat ca sunt din nou gravida si cunosc complicatiile in a face un avort la o distanta asa mica fata de celalalt. Intrebarea mea este : imi pot lua o luna vacanta de la scoala pentru a ma reface dupa nastere si sa imi cresc bebelusul ca dupa aceea sa imi continui scoala? Eu ar trebui sa nasc pe la sfarsitul lui aprilie inceputul lui mai si ar fi pacat sa imi pierd liceul in ultimele doua luni...

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista seral nu e tragedie. Mama tanara pentru copil felicitari asa merita sa ai copil

| cristimihailov a răspuns:

La 18 ani poti sa ai alegerile tale. Dar modul in care iti exersezi aceste alegeri e ca la pacanele. Nici macar o bruma de prudenta.

E ok daca ai o familie puternica care sa il creasca si daca esti pregatita sa ai un copil singura fiind.

Nu este usor absolut de loc, dar posibil.

Mult succes in orice directie ai alege.

| Dariagall explică (pentru cristimihailov):

Buna! Nu sunt singura. Sunt impreuna cu tatal copilului (el are 23 de ani) de un an si jumatate si cand a aflat despre veste a plans de fericire. Ma iubeste foarte mult si in viitor doreste sa ne casatorim si sa formam o familie. Parintii nostri de asemenea sunt dispusi sa ne ajute cu bani daca va fi nevoie si sa il creasca cat timp eu voi fi la scoala.

| JicaContra a răspuns:

Scoala nu e servici sa iti trebuiasca, concediu medical
deci poti sa nu te duci o saptamana ca nimeni nu are ce sa iti faca
trebuie sa ai nustiucate absente ca sa repeti anul (peste 100 cred, in orice caz sunt mult mai multe decat 5 zile de scoala)

succes cu copilul, si sper sincer ca esti perfect constienta si intelegi in ce te bagi!

| Ionelymary a răspuns:

Salutare. Mă bucur că dorești să păstrezi copilul. Cred că rămâne la latitudinea conducerii liceului. Însă sunt sigura că vor fi înțelegători și vei trece cu bine peste clasa a 12-a. Cred că dacă e vorba de doar 2 -3 luni vor cădea de comun acord sa iți încheie situația mai repede. Oricum la clasa a 12-a se încheie mai repede. Prin mai. Nu ai de ce sa îți faci probleme in sensul asta. Poate ai șansa și să fie școala online. Mult succes cu bebe. Și Doamne ajuta sa fie sănătos și să te bucuri de el.