| gege12321v a întrebat:

Am 17 ani, tocmai am trecut clasa a 12 a și cred că am rămas însărcinată! Ce părere aveți, sa păstrez copil și să îl cresc alaturi de tatăl lui, sau să fac avort și să îmi continui liceul?

23 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Porunca a VI-a ne spune : Sa nu ucizi! Avortul este si el o forma de a ucide, deoarece aceasta regula a ucisului se aplica fiintelor vii. Copilul in stare incipienta este si el viu, nu este mort, deci aceasta regula se aplica si peste el. Asta inseamna ca ar fi pacat sa faci avort. Acum, ramane decizia ta daca o sa faci sau nu, eu doar te-am informat din punct de vedere biblic. Daca nu faci avort, gandeste-te ce se va intampla cu viitorul tau, nu neaparat intr-un sens rau, ci asa in general avand copilul. Incearca sa arunci o privire in viitor pe o perioada indelungata, analizeaza si atunci vei afla tu singura ce decizie vei lua. Poti sa te sfatuiesti cu familia si cu tatal copilului. Cum am mai spus, decizia iti apartine. Iti voi lasa un link care ar putea sa te ajute :

https://www.jw.org/......iei-avort/

NU UITA : ORICE DECIZIE ESTE IMPORTANTA, NU ESTE O JOACA!

| milan9 a răspuns:

Ce vina are copilul pentru imprudenta (nerabdarea) parintilor sai?

| AlexisSnss a răspuns (pentru milan9):

Si ce vina o sa aiba copilul cand nu va avea ce va mânca pentru ca are 17 ani si fara job, huh?

| milan9 a răspuns (pentru AlexisSnss):

Si tu de ce pana mea te-ai mai nascut daca peste 27 de ani seful/ viitorul tau sef o sa-ti refuze la un moment dat avansarea in grad iar echipa ta favorita va pierde campionatul? Nu te-ai nascut ca prostul degeaba? thinking

Exista oameni fara maini sifara picioare care multumesc lui Dumnezeu pentru ca parintii lor nu au stiut acest lucru (temandu-se ca le-ar mai fi lasat dreptul la viata), exista persoane cu teraplezie spastica care sunt incantati ca traiesc si se pot bucura in felul lor de viata. Au marturisit acestia ca au trecut si prin momente dure de impacare cu situatia dar... acestia, nu numai ca se bucura de viata, dar sunt chiar incantati de VIATA!

Exista si dobitoci de oameni, parinti, care considera ca daca nu o sa-si trimita la Harward progenitura, atunci, la ce rost sa-l mai faca...

Cunosc multe cazuri de copii, elevi care sunt crescuti in familiile de asistenta maternala si au ajuns olimpici sau castigatori la diferite concursuri...

| milan9 a răspuns:

Daca ar fi sa fac un clasament al celor mai grave lucruri care trebuie evitate in aceasta viata, consider ca de departe de evitat ar fi o constiinta care sa-mi aminteasca toata viata, zilnic, statutul de vinovatie, de tata/mama care si-a ucis fiul (de multe ori si singurul- situatiile de femei care nu mai pot avea copii din cauza avortului nu sunt putine).

Cu vreo doua generatii in urma femeile la varsa ta aveau poate chiar si a doua- a treia sarcina. Ceea ce vreau sa spun este ca desi a venit poate in mod neprevazut, ai totusi varsta la care sa-ti poti reveni din surpriza si sa te gandesti cum te-ai putea bucura mai mult de acest dar al vietii (venit in conditiile in care a venit) - copilul tau. Apropo, la ce nume te-ai gandit de-a lungul vietii tale pentru situatia in care te-ai gandit la viitorul/ primul copil? Ei bine, iti dai seama deci ca primul "candidat" isi revendica in mod sigur numele...

| AlexisSnss a răspuns (pentru milan9):

2 generații? Nu stiu in ce lume te-ai nascut, dar iti spun eu ca acum 2 generații femeile NU aveau copii la 17 ani. Este la vârsta la care trebuie sa studieze pentru propriul ei viitor si cariera, sa aiba bani sa întrețină un copil SI PE EA. Câteodată lucrurile trebuie gândite logice.

| milan9 a răspuns:

Cunosc vreo trei situatii de fete care au ramas cu sarcina in timpul liceului, trei situatii de mame pe care le-am vazut apoi tinandu-si copiii de mana si pretuindu-i ca pe lumina ochilor... Cu siguranta ele se felicita pentru curajul lor si sunt felicitate de ceilalti pentru acest curaj. Un act datorat greseala (nerabdarea voastra ca parinti) fii sigura ca se spala prin demnitatea de a va asuma acum responsabiliatea de a nu strivi dreptul la viata pe care fiul/fiica ta o are.
Ce anume ar putea rezolva crima intr-o situatie in care faptul este consumat si cunoscut presupun si in situatia in care, ea insasi (crima/ avortul) are propriile sale consecinte devastatoare: :(
https://www.youtube.com/watch?v=Xs0OtbSI3Xc

https://www.ganduridinierusalim.com/blestemulcopilului-avortat/

| milan9 a răspuns:

"nu ti-i strica aiurea" spune un user fara sa-si dea seama ca "stricarea" lor s-ar face exact prin varsare de sange. Sunt soti care nu mai doresc cu nici un chip sa mai locuiasca in casa in care au pierdut pe cineva. Sunt case unde s-au desfasurat fapte abominabile pe care nu vrea sa le cumpere nimeni. Dar cum ar fi oare pentru o persoana sa poarte de una singura intreaga viata cu ea locul desfasurarii unui masacru/ pruncucideri - pantecele sau? Il va purta permanent cu ea.
Spune un proverb ca "Sangele varsat nu se usuca niciodata"...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Daca tot te iei de ce am spus eu, macar ai oua si da "reply", nu barfi pe la spate.

"Sunt case unde s-au desfasurat fapte abominabile pe care nu vrea sa le cumpere nimeni."

Nu exista asa ceva. Daca un imobil nu se vinde inseamna doar ca nu se cere pretul corect.

"Dar cum ar fi oare pentru o persoana sa poarte de una singura intreaga viata cu ea locul desfasurarii unui masacru/ pruncucideri - pantecele sau?"

Avortul in limitele stabilite legal nu e pruncucidere. Restu-s povesti in general de natura religioasa, deci fara vreo valoare.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"legal" era in perioada antica sa-ti ucizi sotia sau copiii daca "binevoiai"... sad
"Legalul" se defineste acum mai mult decat oricand dupa dreptul celul mai puternic, care poate da in cap celui mai slab ("Ca voi egalitate, dar nu pentru catei"...).

"Legal" se incearca sa se promoveze in curand si pedofilia, si lichidarea pruncilor chiar dupa nastere... sad

| Holiday a răspuns:

Copii poti sa faci cati vrei mai incolo, dar cu anii astia nu te mai intalnesti. Asa ca nu ti-i strica aiurea.

| Nilsson a răspuns:

Vezi mai intai daca se confirma sarcina, e posibil sa iti faci griji degeaba.
Si lucrul cel mai important este ca a avea un copil este un motiv de bucurie nu de ingrijorare.
Nici n-ar trebui sa iti treaca prin gand macar posibiltatea unui avort, e un lucru ingrozitor, e crima asupra unei fiinte total lipsite de aparare.
Daca ai fi trait dupa voia lui Dumnezeu si iti incepeai viata sexuala dula casatorie nu mai aveai niciun stres.
Acum poti sa iti indrepti pacatul prin cresterea copilului.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu face avort, este crima.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să păstrezi copilul.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Depinde de tine, daca ti-l doresti, daca ai bani sa-l cresti, daca tatal nu e un iresponsabil care te va parasi cand va afla. Gandeste-te bine.

| Daniel323 a răspuns:

Indiferent ce alegi o sa-ti para rau.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pe 19 iulie 2019 aveai 23 de ani si un sot, iar 5 zile mai tarziu ai 17 ani si esti la liceu...

Te incurci in minciuni...

Despre avort, in general: va plangeti ca nu sunt preotii buni, ca nu sunt politicienii buni, ca politistii sunt asa si pe dincolo, ca doctorii si asistentele la fel etc, dar ii avortati si omorati (sau puneti problema asta) pe cei care ar putea sa ajunga in profesia lor oameni buni si devotati Neamului Romanesc!

Daca si stramosii nostri ar fi facut zeci de milioane de avorturi, ca in anii astia din urma, oare s-ar mai fi nascut Stefan cel Mare, Mihai Viteazu, Mircea cel Batran, Sfantul Neagoe Basarab, Sfantul Constantin Brancoveanu, Mihai Eminescu, Sfantul Constantin Brancoveanu, Sfantul Calinic de la Cernica, Sfantul Ioan Iacob Hozevitul si atatia alti sfinti, eroi si oameni de valoare in domeniul lor?!
Am fi fost de mult un pasalic turcesc si ne-am fi islamizat, asa cum, din pacate acum, tara este instrainata si sub ocupatie de mai multe feluri.
Avortul este o crima odioasa si un pacat nemasurat, iar pedeapsa lui Dumnezeu va fi si ea nemasurata.
"Infricosator lucru este sa cadem in mainile Dumnezeului celui viu!" - Evrei 10, 31

| CosminCD a răspuns:

Copilul e o binecuvantare de la Dumnezeu! Trebuie sa iti asumi, pe cale de consecinta, fiecare lucru pe care-l faci.

| llleo a răspuns:

Bineînțeles că păstrezi copilul. S-a întâmplat, asta e. Nu e primul caz. Treci mai departe. Nu te mai gândi la avort.

| gege12321v explică:

Sau sa fac avort*

| Miyana a răspuns:

Copilul nu are nici o vina.Eu te indemn sa pastrezi copilul, sau fa ceea ce crezi ca e corect.Gandeste-te la viitor, daca faci avort, sa nu suferi ca ai facut asta, si sa nu ti-i vina pe tine.Eu zic sa-l pastrezi.Ia decizia corecta.

| AlexisSnss a răspuns:

DA! Ar trebui sa faci avort. In primul rand, este o varsta extrem de fragedă. Nu o sa mai ai un viitor, cum iti continui studiile?
In al doilea rand, daca nu ai un job, cum poti sa intentii un copil? Un copil trebuie facut cand ambii părinți sunt pregătiți, nu din greseala!

| AC4S4 a răspuns (pentru AlexisSnss):

"Un copil trebuie facut cand ambii părinți sunt pregătiți" - Corect. Atunci de ce se promoveaza sexualitatea la varste fragede? La 12 ani sa ai iubit/iubita, pe la 17 ani deja multi isi incep viata sexuala. Nu e o mirare ca apar sarcini la varsta asta.
Cauza e promovarea sexualitatii, nu e doar o mica greseala.

Nu vorbim despre un animal de companie, despre care spui "nu ai cum sa-l intretii, renunta la el". Vorbim despre un copil.