| GheorgheDumitru a întrebat:

Buna ziua
as dori sa aflu:
(1)-ce inseamna o gandire matura?
(2)-ce inseamna sa fii matur?
(3)-ce inseamna ca sa maturizat?
(4)-de ce se zice ca la 18 ani te-ai maturizat?
(5)-ce face si ce nu face o persoana matura?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii matur inseamna sa nu mai fii copil, sa iei decizii singur, sa fii cu capul pe umeri,
5) se gandeste la viitorul ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fii matur înseamnă a coenștientiza pe ce lume te afli și a-ți asuma deciziile luate. Unii se maturizează mai greu, alții nu deci nu este regulă să fii matur la 18 ani, numai că atunci practic devii major.

Răspuns utilizator avertizat
| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

1. O gandire matura inseamna o gandire adaptata varstei mai mari, insa cu toate astea, eu consider ca adultii gandesc cam la fel ca si copiii.

2.Sa fi matur inseamna sa ai o gandire matura.

3. A te maturiza inseamna sa incepi sa ai o gandire matura.

4. Asa se spune, dar nu e adevarat.

5. O persoana matura se gandeste mai mult inainte sa actioneze.

SUCCES!

| IDede a răspuns:

Eu cred ca o gandire matura este una cu care iei decizii bune. Cu care te descurci in viata si gandesti mai responsabil ca ceilalti. Cred ca a fii matur nu are o anumita varsta. Unele persoane sunt foarte mature cand dau de ceva greu in viata si si-au deschis ochii. Sa fii matur ar insemna sa te si simti asa si sa actionezi la fel. Sa fii maturizat insa nu prea cred ca poti sa iti dai seama singur. Desigur, iti spun altii insa tu nu iti dai seama fiindca deja esti asa si asa este caracterul tau iar tu pur si simplu nu stii cum faci sa fii matur. Majoritatea persoanelor spun ca la 18 te-ai maturizat fiindca esti major si orice decizie o iei, este pe cont propiu, actionezi singur, parintii tai nu mai iti cara greselile. Cred ca o persoana matura gandeste fiecare detaliu si desi intr-o situatie favorabila, persoana respectiva pune raul inainte gandindu-se si la consecinte. O persoana matura traieste diferit, intr-un alt mod, aproape copilaresc. Insa sa nu te pacalesti singur caci unele persoane se comporta copilaresc si se distreaza insa cand vine vorba de serioritate, sunt foarte maturi in gandirea lor si a unei decizii. O persoana matura nu prea se gandeste la fiecare lucru in parte si actioneaza fara sa isi dea seama iar dupa ii este frica de recunoaste fiindca totodata ii este frica de consecinte.