| loredana112 a întrebat:

Cand ma ridic de jos imi vine ametela aceasta este doar pt. cateva secunde.De o saptamana ma doare capul in partea stanga si mai sus de frunte doar pentru 5-10 secunde.mantionez ca la mine in familie bunicul a avut anevrism pe coloana iar fratele meu de 19 ani a suferit si el anevrism cerebral congenital(mostenit).Si imi este frica sa nu am si eu.

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ameteala aia e ori de la anemie ori de la tensiune, ideea e sa te ridici incet, prima data in fund, stai cateva secunde, apoi in picioare, iar stai cateva secunde apoi nu mai ai treaba.
cu anevrismul du-te la medicul de familie sau neurolog si spune-i temerile tale si istoricul familiei si iti va recomanda el ce analize trebuie sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un medic specialist, sanatate!

| IrinaAniri a răspuns:

Nu vreau sa te ingrijorez, dar bolile se mostenesc din 2 in 2 generatii asa ca exista sanse sa ai si tu

| loredana112 explică (pentru IrinaAniri):

Da stiu ca se mostenesc din 2 in 2 generati.Dar eu am un frate de 19 ani care a avut anevrism cerebral mostenit.Si daca la avut el trebuie sa il am si eu neaparat?