| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! cer părerea voastră în legătură cu situația mea. Cam dificila..Eu nu locuiesc la adresa din buletin, stau la iubitul meu. Mama mea muncește în Anglia cu actualul soț și îmi trimite bani iar tatăl meu nu prea vb cu mine, nu e apropiat de mine doar îmi trimite la fel că mama bani pensie de întreținere. La bunici(la adresa din buletin stau cei 2bunici și mătușa și soțul ei, 3camere)
De curând mă aflu Intr o situație destul de dificila. i-am zis iubitului meu că numai am sentimente la fel de puternice și e normal să îl doară, și pe el și pe mine am vb și discutat că 2 oameni maturi ce soluții putem sa găsim.
Eu i-am zis că aș vrea să stau in chirie cu el că numai vreau sa stau cu maicasa în bucătărie. depresiva care te stoarce de energie că femeie și tatăl lui care are Alzheimer, plus ioc intimitate,statul la baie trebuie sa fie putin., nu mai suport această situație și nu știu ce să fac, e că și cum aș locui pe străzi. el nu își găsește deloc job.și mi am pierdut sentimentele in timp și parcă nu mă mai regăsesc, mă simt cum am mai zis vinovata.
Eu vreau sa îmi termin și școala postliceală sa pot profesa. dar mă termină psihic toate lucrurile astea. Și vreau să îmi salvez relația. Nu dau afara pe ușă o relație frumoasă de 4 ani.
As vrea sa muncesc part time sa mă pot întreține singurica, și poate așa lucrurile își revin.Nu am la cine apela.
Ce sugestii îmi puteți oferii? că simt că, cad Intr o depresie și nu vreau acest lucru????

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

În primul rând, după câțiva ani de conviețuire este normal să nu mai ai sentimente puternice. Ați trecut de faza de început, faza de foc, când nu puteați unul fără altul. Dar sentimentele sunt acolo, doar că ați intrat în rutină, ca orice alt cuplu normal. Faptul că discutați despre asta și conștientizați asta mă face să cred că sunteți printre fericiții care au ajuns împreună datorită unor sentimente puternice și profunde, nu v-a păcălit o atracție fizică de moment. Bravo vouă!
În al doilea rând - nu există să nu-ți găsești job. Ori nu vrei, ori ai pretenții prea mari.
În al treilea rând - n-aș sfătui pe nimeni să locuiască cu părinții, și o spun din experiență. Nu zic să-i lăsați de izbeliște, dar sprijin pentru ei se poate da și dacă locuiești în altă casă. Traiul în comun cu părinții nu duce la nimic bun, în primul rând din cauza veștnicului conflict între generații și a diferențelor de mentalitate.
În ultimul rând - ca să termini școala postliceală și să te întreții, ai nevoie de un job part-time. Nu știu de unde sunteți, dar trebuie să se găsească și la voi în localitate ceva de lucru pentru amândoi, așa încât să vă puteți descurca până una-alta. Sunteți tineri, nu e niciodată ușor să intri în viață. Cu răbdare și bunăvoință, cu înțelegere și dragoste, multe se rezolvă. happy
Succes!

| Angel456 a răspuns (pentru adryang78):

Mulțumesc frumos pentru răspunsul acordat!

| adryang78 a răspuns (pentru Angel456):

Cu drag. Sper din suflet să reușiți. O relație de durată, solidă și stabilă, cere și unele sacrificii. Tot ce are valoare se câștigă prin luptă. happy
Țineți steagul sus, iubiți-vă și veți trece peste toate.
Să auzim numai de bine!

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E o idee foarte proasta sa locuiești cu iubitul fără căsătorie. Asa nu ai o relație binecuvântată de Creator, nu e de mirare ca ești în pragul depresiei. Ori va căsătoriți măcar la starea civila și va mutați de acolo, ori îl lași balta dacă nu vrea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine rupe relatia cu el si muta te la bunici sau in apartamentul mamei daca ea este plecata din țara si continua ti scoala. Nu merita sa iti sacrifici tineretea pentru mama prietenului tau care este depresiva ca te imbolnavesti, ia legatura cu mama ta spune i situatia prin care treci si vezi ce masuri iei rapid sa te muti de la prietenul tau ce daca dai cu piciorul la 4 ani de relatie frumoasa, ăia au trecut demult nu se mai reintorc, acum traiesti un chin. Ce varsta ai?

| Angel456 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am cum a mă muta, am incercat a vorbi atât cu mama cât și cu bunicii, pe strada nu pot...nu îmi rămâne decât să stau aici, de înșelat nu îmi e firea, as fi prea proastă. Sa mă mut imediat la altul. nici nu știi ce nimerești. Deci da. Toate cele bune și mulțumesc de răspuns

| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca esti minora daca vii sa- ne interbi pe noi.
In acest caz ai doua variante:
Apeleaza la bunici sau la mama ta, care trebuie sa vina din Anglia sa-ti rezolve problema, fiindca este tutorele tau legal.

| Angel456 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sunt.am22

| AdrianFoanga a răspuns (pentru Angel456):

Daca ai 22 de ani esti slabuta la minte. Cum sa te muti cu unu' in casa cu parintii lui? Casa fiind mica.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta pe olx si la AJOFM locuri de munca, vezi ce ti s-ar potrivi.
Pentru majoritatea a fost ceva mai dificila perioada 18-26 ani, dar stai linistita, trece, iar lucrurile se aseaza frumos.
Nu vreau sa fiu carcotas, dar o relatie de 4 ani in perioada asta nu e chiar importanta. Dupa 25 se schimba criteriile, iar oamenii o iau pe cai diferite.
Nu e ok daca baiatul "nu reuseste sa se angajeze", s-ar putea sa nu fie pregatit sa se puna pe picioare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Continua cu deciziile pe care le-ai luat.E imposibil sa stai cu viitorii socrii si sa va intelegeti, e prea mare diferenta de varsta si mentalitate si voi care sunteti tineri trebuie sa aveti propriul spatiu, intimitate, propriul ritm, propriile probleme, fara altcineva pe langa.
Daca iubitul avea de lucru acolo cred ca ar fi fost mai usor sa mergi si tu sau sa termini aici scoala postliceala si sa profesezi acolo.El se va intoarce in Romania? Daca tu nu lucrezi acum, ia-ti un job part time si incearca sa pui deoparte pentru viitoarea chirie impreuna cu iubitul.E de admirat ca vrei sa salvezi relatia.Succes!

| relian a răspuns:

Eu te sfatui sa iti vezi de treaba ta, sa il lasi pe ala cu care esti, din mai multe motive.
Odata pentru ca nu mai simti ce trebuie sa simti. Apoi pentru ca el nu munceste, tu vrei sa stai cu un barbat si sa il intretii?
Alta chestie f importanta, tata lui ai spus ca are Alzheimer, asa ca eu te sfatui sa il lasi acu. Vrei sa ajungi sa ai grija de cineva asa cum e tata lui?
Nu am nimc cu oamenii bolnavi, daca is asa, sa fie ajutati, dar baiatu asta ce spui ca esti cu el de 4 ani, trebuie sterilizat, sau sa nu mai faca copii, pentru ca boala asta se transmite.

Acum tu nu prea gindesti bine, esti mica, nu ai experienta de nici un fel, cauta un barbat sanatos, sau cit mai sanatos posibil, urmarestei familia, cum arata printii, bunicii, de ce boli sufera, daca au sau avut boli de astea genetice, mai ales daca mai tirziu vei dori si tu sa ai copii tai.

Daca taicatu iti da bani, maicata la fel din Anglia, e simplu, te muti singura, apoi iti gasesti alt barbat.
Ce ai cum nu-i bun, macar de ar munci, nici nu munceste, nici sentimente pentru el nu ai, hai sa zic boala aia poate sa apara la el mai tirziu sau poate sa nu apara.

Dar ce te faci daca o fi un de asta strain, sau certat cu munca? Cunsoc asa barbati romani care au fost intretinuti de femei, care toata viata lor nu au muncit.
Pe unia iau lasat femeile, au divortat de ei, altii inca stau in relatie aia, ori ca au o varsta mai mare, ori ca femeia este mai putin aratoasa si se teme ca no va mai lua nimeni.

Cu cit o lalai, cu atit o sa fie mai greu mai tirziu.Nu mai sta la povesti, ura si la gara, oamenii sa stea impreuna trebuie sa aiba cit mai multe in comun, iar cel mai important sa se simta atrasi unu de altul.
La tine sa cam dus atractia aia, asa ca eu asa spun ca e bine fiecare pe alt drum.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu dacă nu își găsește de munca sau nu vrea.Mai ales ca e bărbat, se duce și pe șantier dacă vrea sa muncească, dar cred ca ii e comod la mami.

Dacă ti-ai lua job part time și ar mucii și el, v-ar fi ok.Dar dacă nu vrea atunci ia spune-i tu ca nu ai încotro și ca vei merge la ai tai acasă, sau vei pleca la mama ta (spui dor), ca să nu mai stai cu ai lui ca nu te simți confortabil și o sa va vedeți cum o sa puteți. Poate își găsește brusc de munca.

| Peachdelight a răspuns:

Pai vrei sa te despărți sau nu vrei? Ba nu mai ai sentimente ba nu ai arunca pe ușa o relație de 4 ani. Oricum nu prea am înțeles mare lucru, de ce te-ai mutat cu el atunci? Nu erau și părinții lui când te-ai mutat la el? Ce treaba au banii ce ii primești la părinți și adresa din buletin? Nu are nici cap nici coada povestea ta.

| AdrianFoanga a răspuns:

Si ce ne intereseaza pe noi situatia ta personala?

| Simpatic a răspuns (pentru AdrianFoanga):

Domnule Adrian aveti o varsta daca sunteti cel din poza profilului, nu ati inteles inca despre ce este acest site? Ajutam daca putem cu sfaturi pe cei care au nevoie, indiferent din ce registru face parte intrebarea sau nelamurirea expusa...

| AdrianFoanga a răspuns (pentru Simpatic):

Domnule Simpatik nu se intelege nimic din ce intreaba daca intreaba. Ne expune un fapt si atat.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AdrianFoanga):

Ni se cer sfaturi!
specificul acestui site este de a oferi ajutor. Daca esti cel din poza, multi din copiii astia ti-ar putea fi nepoti! Asa le spui tu,, ce ne intereseaza pe noi''
Sau esti unul din useri banati?

| AdrianFoanga a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu-ti place de mine? Ajut si eu cum pot. Nu e toti pentru unu'?

| Angel456 a răspuns (pentru AdrianFoanga):

Ce va interesează să răspundeți fara sens?