| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Spuneți-mi ce ați face in locul meu, eu am 21 de ani și iubitul meu 47, precizez că stau la el că nu am unde altundeva efectiv. Părinții mei sunt divortati, mama mea e plecata in străinătate să muncească și tatăl meu îmi acordă pensia alimentară pentru studii. Mai precis 800de lei.pe buletin sunt trecută la adresa bunicilor dar nu am cum sta la ei in păcate.
In casa mai sta și mama și tatal iubitului, tatăl lui avand demență in Alzheimer (cine știe cu ce se mănâncă sper să mă înțeleagă,)și maica-sa care sta în bucătărie.
Simt că nu mai suport sa o vad pe maica-sa in casa mai ales bucătărie, știu că mă iubește dar chiar nu mai vreau sa aud ..vezi că e mâncare acolo mănâncă, vezi taie lămâia așa, mi s-a acrit, vezi sa nu pui aia la spălat, să vadă mereu vase spălate la bucătărie că altfel îmi atrage atenția, de făcut o mâncare eu nu pot sa fac nimic pentru că se baga și nu am cum, mai tare mă enervez. Taica-su cu boala dansului trebuie sa stau MAX 10MINUTE la baie că altfel vine si are nevoie. Cateodată mai ciocăne noaptea în cameră noaptea când noi doi poate mai vrem sa facem și noi ceva(înțelegeți voi) și se taie cheful bineînțeles, plus că de fiecare dată când ies singura trebuie sa ii dau raportul maica-si unde mă duc și cu cine. Mă simt îngrădită efectiv dar nu vreau sa ajung sa o urăsc.
Trebuie sa fac și 3 ani de postliceală din toamna și mă gândesc serios să mă mut singura doar că nu am posibilitati materiale. Toate astea mă întristează și mă pun pe gânduri.
P.S. iubitul meu nu muncește din cauza unei probleme medicale cu piciorul și nu poate cara greutăți. Daca ii spun sa caute job spune că nu îl angajează nimeni că la toți e pe partid, mă enervez rau, sa văd eu că da e interesat și vrea să ne mutăm amandoi. (Da stiu complicat).
Spuneti-mi mie cum vi se pare situația mea și ce ați face in locul meu? Mulțumesc cei care îmi raspund!

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu e sa iti vezi de viata si sa iti gasesti pe cineva de varsta ta.Care e mai exact motivul pentru care nu poti locui cu bunicii? Eu cred ca ar fi mai bine acolo cu ei decat in situatia actuala.In ritmul acesta vei ajunge sa te simti batrana inainte de vreme.Esti inconjurata din toate partile de trei persoane mult mai in varsta si nu iti face deloc bine, nici psihic nici pe alte planuri.

Din moment ce locuiesti acolo nu prea iti poti permite sa zici nimic, deci mai bine pleci. Nu e normal sa traiesti deja viata unei femei de 40 de ani care trebuie sa-i suporte pe batrani.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand tu din cauza faptului ca nu ai avut o prezenta paterna și niște părinți ce sa îți explice anumite lucruri ai ajuns sa pleci cu primul venit chiar dacă are varsta pe care o are.Deci problema apare din start din copilărie, din nepăsarea alor tai și din educația oferita.
Nu ti-o spun cu reproș sau acuza, nu vreau sa te jignesc, dar chiar nu suport părinții astea ce nu dau doi bani pe copii lor.

O sa încep cu începutul și cu binele tău.
Adică ar trebui sa vorbești cu mama sau tatăl tău sa te ajute. Daca ea e plecata în străinătate, nu cred ca i-ar pica cinstea sa te ajute cu 150 de euro, maxim 200 pe luna la o chirie pana te pui și tu pe picioare.Ca de plecat și de te lăsat cu un bărbat de vârstă tatălui tău vad ca a putut, dar sa te sune sa te întrebe dacă ai ce manca nu.In fine.
Dacă nu poți asa, sa vorbești cu tatal tău sa te primească la el ca poate e ok.
Dacă nici asta nu funcționează, îmi pare rău să te anunț dar pe lângă școală (dacă ramai și te ți de ea) va trebui sa îți găsești un job (nu știu de ce nu ai făcut asta pana acum) chiar și part time sa pui ban pe ban pana ai de chirie, garanție și cheltuieli și sa te pui tu pe picioare.Ca dacă tu nu îți dai interesul pentru tine, nu si-l va da nimeni și îți îngropi tinerețea aiurea.

Pe urma trebuie sa fi conștientă ca da, omul e destul de in vârstă și poate nu mai poate anumite lucuri (cu toate ca la nici 50 de ani nu e încă la pensie și ar putea sa își miște fizicul măcar sa vândă o bere intr-o crasma ).Dar scuza pentru ani trecuți în care a frecat menta, a stat după fundul alor lui și nu si-a făcut și el o viata, o familie nu are.Deci dacă tu crezi ca vei face mulți purici cu el te înșeli. Oricum statul cu socrii te va dărâmă psihic, mai ales ca ei sunt mai în vârstă (tu la ani tai trebuia sa ai socrii deodată cu iubitul tau).
Asa ca, cauta de munca, stânga bani și pleaca.

| anonim3247 a răspuns:

Să pleci imediat din casa aia la neamuri sau bunici unde ai buletin.

| anonim3247 a răspuns:

Asta să o faci dacă ești diferită de ăia unde ești în casa lor.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă ești ca ei asta e soarta ta și viața ta.

| AmandinaDragan a răspuns:

Daca nu vrei sa te dilesti, pleaca de acolo.

| just4ubr2015 a răspuns:

Nu iti complica viata e diferenta foarte mare intre voi 2 cand el va avea 60 tu vei avea 40 si o sa vrei sa te plimbi el o sa o tina de pisatoare...cauta pe cineva de varsta apropiata sau daca nu macar unul care sa te iubeasca adevarat si sa te faca fericita.nu mai sta intr-o rel toxica