| Vdjdjxkcb a întrebat:

Bună ziua! Dacă un băiat ejaculează și apoi se șterge bine cu șervețele, există posibilitatea să rămână așa zisa sperma pe capul penisului, nu în uretra, ci pe exterior, pe cap? Chiar și după ce s-a îmbrăcat și după un anumit interval de minute?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce acel baiat nu se spală cu apă si sapun? Nu curge apa?
Chiar daca ramane, spermatozoizii mor dupa putine minute.

| Violleta2022 a răspuns:

Stersul acela cu servetele umede nu face mare lucru, ba chiar poate sa irite penisul, ca unele au alcool altele au detergent si lasat nespalat ( fara apa si sapun si apoi clatit suficienta sa se elimine sperma si detergentul), poate sa se irite si sa faca bube pe cuc.

In orice caz, exista sanse sa lase o fata gravida, daca are o alta partida sexuala deoarece exista sperma pe teava ( in situatia asta), care se scurge involuntar in vaginul fetei, in primele secunde cand pensiul este reintrodus.
Unica conditie ca fata sa ramana insarcinata imediat, este ca ea sa fie in perioada fertila.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sperma se usuca in cateva minute de la contactul cu aerul si ramane acolo pe piele.Hainele nu fac sperma sa dispara in mod magic.Nu e suficient sa folosesti doar servetele, preferabil e apa calduta si sapun, ca tot trebuie sa te speli macar o data pe zi in zona intima.De ce sa n-o faci dupa ce ai terminat?

| Hyperion7 a răspuns:

Asa-zisa sperma nu rămâne, spermatoizii mor in contact cu oxigenul, iar la cateva minute sperma devine transparenta, asta in general.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Ramane pe piele daca nu o cureti bine.Si sperma nu moare in contact cu oxigenul, ci spermatozoizii mor la cateva minute dupa eliminare, cand lichidul seminal se usuca.
Sa moara la contact cu aerul inseamna imediat, in secunda doi cand dau de aer si nu este asa.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Ăă,eu am zis că spermatozoizii mailaughing
Din experiența îți spun că în maxim 5 minute sperma devine transparenta, deci dalaughing

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Nici acestia nu mor in contact cu aerul.Nu inteleg de ce se tot spune asa pe aici. laughing
5 minute nu inseamna contact, adica 1 secunda.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Pai nu deodată, dar dacă sperma ia contact cu aerul, spermatozoizii mor, nu brusc, ci treptat, dar mor.

| tunoi88 a răspuns:

Ca sa nu ai probleme, sa nu stai cu griji mai bine iei pastila de a doua zi.