| Cipy2000 a întrebat:

Deci am 12-13ani.Cum pot sa imi conving parintii sa imi ia un PC de gaming? Problema consta in faptul ca ei nu vor sa imi cumpere unul deoarece:
1)Mama crede ca este un spatiu ocupat in plus.
2)Acum 6 luni am luat un laptop, bunicel dar nu poate sa ruleze jocurile doar din urmatoarele cateva luni(Da stiu ce ganditi.De ce ai luat laptop daca vrei sa rulezi jocuri)?
3)Toti membrii familiei mele au un laptop, dar toate sunt in stare deplorabila si au componente extrem de proaste(Intel pentium, max 1 mb de ram etc) si ei spun ca avem prea multe...
Eu le-am oferit pe al meu, dar tot nu vor.
Inainte sa spuneti ceva, m-am documentat si am selectat piese bune(daca ar fi sa le cumpar separat)care costa 23 de milioane(fara mana de lucru). Tata nu prea e de acord sa le cumpar pe piese...dar oricum am vazut si un PC bun deja asamblat.
Stati, nu am terminat.Situatia scolara o am foarte buna(numai 9 si 10, dar cred ca o sa iau cat de curand un 8), de citit citesc.(daca asta voiati sa ma intrebati).
In fine cum as putea sa ii conving?

Răspuns Câştigător
| djremus2 a răspuns:

Strangi bani baiatule, sa zicem ca primesti 5 lei pe zi de la parinti, gen bani de mancare, nu consumi atat de multi bani, intrebi parinti constant daca au nevoie de ajutor la ceva, si probabil iti vor da 5-10 lei, iti zic din experienta, acum 1 luna aveam nevoie de pc nou, si acum am 270 de lei sa imi cumpar placa video, si pana in ianuarie o sa am pc-u, plus ca se apropie craciunul si daca nu esti foarte mare, meri la colindat si cu sorcova, sper ca te-am ajutat.

| Cipy2000 explică (pentru djremus2):

Parintii mei nu sunt de genul acesta.Ei nu imi dau bani daca ii ajut etc...Doar sa imi mai iau ceva de la magazinul de langa scoala...(apropo primesc 5 lei/sapt, mi-e rusine sa cer mai multu si cam asta-i problema.Am un coleg care mereu le cere cate ceva parintilor sai, ei mie mi-ar fi rusine.

21 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ma nu stiu nu prea sunt de'acord cu faza asta pentru ca si eu am fost copil doar ca problema la mine a fost alta, tata imi dadea pc-uri bune (fiind in IT) si eu aveam chef sa ies afara dar mereu se ocupa de cate un pc si din curiozitate normal ca ma uitam la el si ma punea sa il ajut laughing)
Trebuie sa iti traiesti viata daca tu nu stii cum sa iti convingi parintii crezi ca pe'aici e vreun magician?
Observ ca stii sa scrii corect si nu esti tocilar doar de 10, iti dai si tu seama si constientizezi ce vrei sa faci ca esti baiat istet.
Stiu ca vrei un pc sa te joci dar incearca sa le explici ca te joci ocazional si nu obsesiv.
Mult succes in continuare.

| Cipy2000 explică (pentru Evolution):

Parintii mei nu se pricep deloc in IT... Tata zice ca un laptop e mai bun decat un PC.

| Evolution a răspuns (pentru Cipy2000):

Imi pare rau dar noi nu iti cunoastem parintii, daca tu nu reusesti sa ii convingi ce vrei sa facem noi? sa venim si sa vorbim cu ei laughing?
Poate ca spune asa ca e mai ieftin si mai usor de cumparat dar toata lumea stie ca o unitate e de 10 ori mai performanta decat un laptop + la unitate poti inlocui oricand o piesa, la laptop e mai complicat daca vrei sa ti-l faci mai bun.

| Cipy2000 explică (pentru Evolution):

Crezi ca eu nu stiu? straight face

| Evolution a răspuns (pentru Cipy2000):

Pai si atunci de ce ai mai intrebat raised eyebrows?

| Cipy2000 explică (pentru Evolution):

Multumesc pentru raspuns...si pentru ironie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vinde laptopul si i ati pc ul si gata

| Cipy2000 explică (pentru suntserios):

Nu vor parintii mei.Ei spun ca nu o sa mai iau banii pe laptop.

| danay72 a răspuns:

Trebuie sa le castigi increderea si sa ii asiguri ca ii vei ajuta atunci cand e nevoie la unele treburi. Poate ca din acest motiv, nu prea vor sa iti cumpere.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

| halogen001 a răspuns:

Le spui ca iti place tehnica moderna si vrei sa conosti mai bine din ce e facut un calculator, ca vrei un calculator pentru ca are viteza mai mare de lucru si poti naviga mai usor pe net si te poate ajuta la invatat mai bine decat laptop-ul (daca zici de jocuri nu cred ca parintii vor fi foarte incantati si pe buna dreptate - jocurile nu iti ofera mai nimic in afara de a-ti ocupa timpul aproape fara rost - ). happy

| Cipy2000 explică (pentru halogen001):

Ei stiu ca il folosesc pentru jocuri...Eh bine, eu incercam sa le mai zic ce imi spui tu acum, dar nu mergea.

| Cipy2000 explică (pentru halogen001):

Am incercat in trecut...Nu a mers.

| Copac13 a răspuns:

Încearcă sa iei note mari la teze si convingei sa til ia de sarbatori

| ombladon112 a răspuns:

Oricum iti vor cumpara la un moment dat. Spune-le ca acum e black friday si pot cumpara mai ieftin http://bit.ly/eMagBlackFriday

| Ana00005 a răspuns:

Sunt exact in aceiasi situiatie, dar eu am leptopul de un an.pai acum nu depinde doar de tine, vezi daca ai o situatie financiara buna, incerca sa vinzi vechituri
9numai ca sa le arati parintilor ca iti pasa) si nu e vina ta...nici eu nu am stiout ce sa iau ca nu ma interesasem si uite. Daca e mai de acord pe piese decat intreg accepta asa! alta oferta prea curand, cam 0 sanse.Am zis de ziu mea, ziua copilului, mos niculae, mos craciu si paste pentru nu-s cati ani si nu au fost de acord.bafta si sper sa reusesti.

| iintunericul a răspuns:

Incearca sa-l faci sa faca cv la pc
de ex sa vizionele un film, sa intre pe cv sit-uri (la taicameu ii place sa se uite pe tocmai big grin)
si daca pl e slabut si daca il faci sa ii placa cv de le el o sa iti cumpere, sa ma fac m-ai inteles, daca ai reusit sa-l faci sa ii placa cv de la pc fa asa incat sa mearga f greu sa se mai blocheze si sa ii arunci ceva de genu
ca daca ai avea un pc mai bun ar merge f bine big grin
bafta

| Cipy2000 explică (pentru iintunericul):

Citeste ce am postat mai inainte...

| Caprio a răspuns:

Pur si simplu!
Lasi orice inseamna tehnologie si iti traiesti viata. happy

| Cipy2000 explică (pentru Caprio):

Mda...Nu ma ajuta.Multumesc ca te-a interesat intrebarea mea happy.

| Armean_Alex_1986 a răspuns:

Ai un proiect de la scoala care necesita anumite conditi si nu iti merge cu un calculator normal, cauta si tu pe net ceva ce se potriveste la "proiectu" astawinking