| Ellena1920 a întrebat:

Mă iubeste?
Povestea mea începe pe cand aveam 14 ani.Trăiam într-o lume a visării sau mai bine zis între vis și realitate.Totul părea roz și frumos pâna când, noi sentimente și trăiri au început să-mi invadeze mintea și sufletul. Întreaga mea lume a inceput să se învartă în jurul unui baiat misterios.Vlad.Am început prin al simpatiza apoi treptat,în fiecare zi,sentimentele mele pentru el creșteau necontenit.Mi-am zis că sunt doar niste sentimente trecătoare insa timpul avea sa îmi arate contrariul.Mă îndragostisem la prima vedere, începusem sa îl iubesc în secret.Cand ne întâlneam întâmplător,îmi spunea doar : Salut! Bună! sau Ce faci? și atât. Începusem să mă gândesc dacă această dragoste își are rostul,dacă se merită.Am încercat sa îl uit și am reușit pentru un an. Apoi,am realizat ca în tot acest timp,dragostea mea pentruVlad, nu se stinsese.Ba mai mult,ardea tot mai tare cu trecerea timpului.Mă gândeam mereu dacă si el simte ceva pentru mine,daca ma place.Așteptam ziua în care avea sa îmi mărturisească sentimentele lui(daca le avea). Asta era problema, mă întrebam : Oare mă iubește? Simte ceva pentru mine? Și din nou îmi pierdeam speranța însă nu am reușit să îl uit cu toate că îmi doream.Au mai trecut 2 ani și am împlinit frumoasa vârstă de 17 ani,iar eu înca ma chinuiam să îl uit însa nu puteam.Mi-se părea că de pe an,pe an,dragostea ardea mai puternic și îmi invadase întregul corp și intreaga minte.El era pentru mine ca un drog, mai bine zis un virus ce m-a distrus.Nu credeam niciodată că voi ajunge să iubesc cu atâta pasiune, în secret.Îmi era frică să îi mărturisesc sentimentele mele.Imi era frică că nu simte la fel și că va rade de mine.Trebuie să precizez ca Vlad, e mai mare ca mine cu 6 ani.M-am gândit că și asta poate fi o problemă.Vârsta.În timp ce eu eram la liceu el era la facultate.Aparea si disparea precum o fantomă. Trebuie sa precizez că acest băiat misterios, îmi era vecin 3 case distantă. Când ne întalneam îmi zâmbea si puteam să observ pentru câteva secunde cum ochii lui se pierdeau în ai mei.Aceste detalii ma făceau să cred, că ma place sau că si el mă iubește în secret. Într-o zi mi-a vorbit ^_^.Mă duceam la magazin iar el se afla in spatele meu.Chiar atunci când începusem să îmi pierd din nou speranța,el a alergat din urma mea sa ma ajungă.Mi-a vorbit chestii banale,în ce clasa sunt,o întamplare de-a lui,vacanța,bac, nimic din tot ce speram.Trebuie să recunosc, am retrăit acele clipe ore în sir.După această întâmplare a revenit la acel.buna…. Oare să fi spus ceva greșit?.Și a mai trecut un an.Acum am 18 ani si mintea zboara tot către el. Poate vă întrebați ce m-a atras la el? Ei bine,aș putea spune că este bărbatul pe care orice femeie și-ar dori să îl aibă lângă ea.În special m-a atras caracterul lui,m-am îndragostit de toata fiinta lui.E frumos,destept,și cel mai important aspect,este că Vlad, are personalitate.Sunt genul de persoană ce se îndrăgostește prima dată de caracterul unui om. Poate părea absurd tot ce zic însă,cum nu am prieteni/ă, am simțit nevoia să dezvalui aceste lucruri aici.Am încercat să îl uit,înca încerc, am început o relatie cu altcineva la 17 ani,doar ca să il uit însa,am realizat că nu merge,nu eram fericită.Tot la el îmi zboară mintea.Poate doar dacă aș pleca departe de acest loc în care mă aflu în acest moment,să scap de prezența lui ce mă tulbură,poate abia atunci îl voi putea uita. Încă sper să îl uit,sunt tânară, viața abia începe însă mă gândesc că dacă au trecut 4 ani și inima nu accepta pe altcineva sau pur și simplu uitare și vindecare, voi putea uita vreodată? Voi ce credeți? Aștept sfaturile și îndrumările voastre.Mulțumesc anticipat. 

5 răspunsuri:
| stark47 a răspuns:

Asta este durere cea mai mare a inactiuni cand vine vorba de sentimente,acea intrebare:si daca m-as fi dus la el si i-as fi spus? oare acum cum ar fi?
viata este grea,de multe ori nimeni nu iti intinde o mana de ajutor si trebuie sa te descurci singur,in dragoste din experienta mea,numai singur poti sa ajungi acolo unde vrei,langa persoana pe care o iubesti.
tu ai tinut atat de mult sentimentele alea in tine si acum au inceput sa devina otravitoare,propriati constiita te raneste pentru felul cum ai manageriat intreaga poveste.
parte de refuzuri si de inimi frante,toat a lumea va avea, insa cei mai multi risca, risca pentru ca poate poate sansa le va surade.
unii risca pentru ca stiu prin ce or sa treaca daca nu fac asta(prin ceea ce treci tu)
nu ai de unde sa stii daca Vlad te-ar fi refuzat categoric sau te--aar saruta in secunda doi dupa ce i-ai fi spus ca il placi.
trebuie sa risti uneori, sa iti iei inima in dinti si sa faci acel pas care ti se pare ca e si ca pasul cand il faci cand sari cu parasuta.
te sfatui sa ii dai inimi tale o confirmare, sunt 4 ani in care tu ai tinut sentimente in tine,cred ca trebuie sa vezi si tu daca le-ai tinut sau nu degeaba.
pentru suferinta ta de acum, meriti un raspuns, oricare ar fi el, bun rau, il meriti.iar eu cred ca te va ajuta acest lucru

| Ellena1920 explică (pentru stark47):

Voi lua în considerare.mulțumesc.happy

| Anda31 a răspuns:

Elena si eu am fost in aceeasi situatie.De la varsta de 13 ani(asa cred )mi-a placut un baiat.Am vorbit cu el, la inceput imi parea antipatic fiindca se baga aiurea in seama. Apoi s-a schimbat, a devenit mult mai sigur pe sine si frumos si doream sa vorbesc din nou cu el.Am vorbit, de fapt mereu vorbeam pana pe la vreo 16 ani...au aflat mai multe persoane ca il placeam si i-au spus.A plecat la liceu si a rupt legatura cu mine.Acolo l-am reintalnit si nimic...eu inca mai tinea la el dar se pare ca el ma vedea doar ca pe o prietena.Acum plac din nou un baiat desi am 19 ani (iar el are 22), l-am cunoscut recent prin intermediul retelelor de socializare si tin sa mentionez ca avem prieteni comuni.Mi-e frica sa ii arat cat de mult il plac.Nu cred ca as mai reusii sa trec peste o alta dezamagire. Cateodata stau si ma gandesc cum unii pot fi atat de fericiti si altii sunt destinati sa fie tristi toata viata.

| Ancasx a răspuns:

Buna. Eu cred ca ar trebui sa-ti faci curaj si sa-i spui ce simti! O data riscand iti poti schimba toata viata! Am patit si eu la fel.Mi-era frica sa-i spun ce simt dar intr-o zis mi-am facut curaj si am inrebat,, Ce-ar fi daca ti-as spune ca te iubesc"? Mi-a fost teama sa citesc raspunsul..Am crezut ca voi pierde si prietenia cu el insa nu a fost asa. Am primit ca raspuns :,, Am vrut sa-ti spun ca te iubesc dar mi-era frica sa nu fie reciproc "!
Uite, nici nu stii cum si el te iubeste in taina si o sa fie bine daca ii vei spune.; s; s
Dar ar fi bine sa afle ce simti pentru el.Parerea mea. :* Pupici.

| Ellena1920 explică (pentru Ancasx):

îți mulțumesc pentru sfathappy :*